Wybrana kategoria Analiza składów kosmetyków

W tej części mojego bloga dowiesz się więcej o składach kosmetyków. Nauczę Cię świadomie wybierać kosmetyki na podstawie INCI, porównam nie tylko te ze sklepowych półek, ale także także poznasz zasady wybory kosmetyków do swojego rodzaju cery.


Kilka informacji o analizie składów kosmetyków


INCI – system nazewnictwa składników kosmetycznych

INCI to międzynarodowy system nazewnictwa składników w kosmetykach. Powstał, by ujednolicić nazwy składników, półproduktów, związków chemicznych, które producenci według określonych norm muszą umieszczać na opakowaniach produktów kosmetycznych.
Lista składników wg INCI, często spotykana jako „Ingredients” lub „Składniki” na opakowaniach cechuje się kilkoma ważnymi elementami, o których przeczytasz w artykule: „Poznaj INCI – świadomie czytaj składy kosmetyków cz. 1”.

Rodzaje składników w kosmetykach

Składniki kosmetyków można kategoryzować zarówno na zastosowanie, jak i przynależność do grupy chemicznej. Ten drugi podział będzie rzutował na ocenę bezpieczeństwa kosmetyku.

Podział składników kosmetyków na zastosowanie

  • Rozpuszczalniki
  • Substancje aktywne
  • Substancje pomocnicze

 

Serwisy i blogi o kosmetykach w tematyce analizy składów

PiggyPEG blog – blog o kosmetykach z dokładnymi analizami składów kosmetyków drogeryjnych i naturalnych. Autorki Ania i Monika prezentują swoje treści w pięknej oprawie graficznej.

Kosmopedia.org – serwis Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, na którym znajduje się jedna z większych baz składników kosmetycznych z ich opisami.