Dążenie do smukłej sylwetki wymaga czasu, samodyscypliny i konsekwencji. Dlatego wiele osób na diecie kuszą obietnice szybkiej i bezwysiłkowej utraty wagi. Takie deklaracje składają nam producenci niektórych suplementów. Polacy zyskali znacznie większą wiedzę na temat zdrowego odżywiania i rangi aktywności fizycznej, a jednak tabletki na odchudzanie wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością. Czy rzeczywiście warto je stosować?

Czego możemy dowiedzieć się z reklam tabletek na odchudzanie?

Pomimo licznych ograniczeń prawnych reklamy suplementów diety dla osób pragnących zrzucić nadprogramowe kilogramy wciąż potrafią obiecywać gruszki na wierzbie. Stąd też możemy spotkać się z deklaracjami, że tabletki na odchudzanie:

  • zmniejszają wagę „przy okazji” (jako efekt uboczny, bo to tabletki na wątrobę)
  • eliminują potrzebę podjadania między posiłkami
  • leczą nadwagę
  • zmniejszają obwody w talii i udach
  • wspierają metabolizm osób po 40. roku życia
  • przeciwdziałają efektowi jojo
  • zmniejszają poziom złego cholesterolu
  • redukują 15 kg masy ciała
Tabletki na odchudzanie w formie suplementu diety

Haczyk stosowany przez producentów suplementów diety

Nie wszystkie wymienione wyżej deklaracje producentów są zgodne z prawem, ale część z nich może być. Wystarczy, że będą oni stosować się do jednej kluczowej zasady, wedle której informuje się, że działają składniki suplementu, a nie same preparaty.

  • Są badania, które wskazują na to, że chrom wspiera procesy metaboliczne organizmu. Nie ma natomiast obowiązku, by badać, czy działają tabletki na odchudzanie z chromem. Mogą zawierać zbyt małą dawkę pierwiastka lub inne składniki, które osłabiają jego działanie.
  • W przypadku tabletek z ekstraktami roślinnymi dodatkowo dochodzi kwestia ich standaryzacji pod kątem zawartości składników aktywnych. Dla przykładu nie każdy ekstrakt z ostropestu plamistego zawiera taką samą ilość silimaryny wspomagającej funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych.

Jakie tabletki na odchudzanie wybrać?

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w redukcji nadmiernej masy ciała, najlepsze rozwiązanie to wizyta w gabinecie lekarskim. Jeśli specjalista stwierdzi, że są ku temu wskazania, może zapisać Ci tabletki odchudzające. Aktualnie istnieją na rynku leki wydawane na receptę, które mogą ułatwiać odchudzanie. Nie każdy jednak może je przyjmować, dlatego jest szczególnie ważne, by zażywać je pod kontrolą lekarską.

  • Leki przechodzą wieloletnie badania, zanim zostaną wprowadzone na rynek. Stanowią efekt przeglądów prac naukowych, testów w laboratoriach i badań klinicznych. Podlegają regulacjom Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a także Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Nie można reklamować leków na receptę.
  • Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, mają uzupełniać normalną dietę człowieka, dlatego monitoruje je Główny Inspektorat Sanitarny. Zawierają np. witaminy, minerały lub ekstrakty roślinne, ale nie mają w składzie opracowanych laboratoryjnie substancji czynnych. W Polsce nie ma obowiązku prowadzenia badań klinicznych suplementów diety. Wymaga się natomiast udokumentowania bezpieczeństwa takich preparatów.
  • Wyroby medyczne podlegają mniejszym regulacjom prawnym niż leki, ale nieco większym od suplementów diety. Wymagają zatwierdzenia przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Należy przy tym zaznaczyć, że wyroby medyczne nie leczą, a jedynie mogą uzupełniać terapię leczniczą.

Jakie składniki tabletek działają na odchudzanie?

Różne substancje zawierane w tabletkach na odchudzanie mogą mieć właściwości przyczyniające się do utraty wagi. To przede wszystkim składniki:

  1. Wpływające na metabolizm energetyczny organizmu – zarówno węglowodanów, jak i białek oraz tłuszczów, np. chrom, kofeina, ekstrakt z zielonej herbaty.
  2. Hamujące łaknienie – mogą wypełniać żołądek lub oddziaływać na ośrodek sytości w mózgu, m.in. błonnik pokarmowy, niektóre substancje czynne leków na receptę.
  3. Wspomagające lipolizę tkanki tłuszczowej – tzw. spalacze tłuszczu można znaleźć w sklepach z odżywkami dla sportowców, np. L-kartnityna, kapsaicyna, CLA.

Biorę pod lupę popularne tabletki na odchudzanie

Postanowiłam sprawdzić skład tabletek na odchudzanie, których reklamy najczęściej pojawiają się w telewizji, radio i internecie.

NazwaRodzajSkładniki aktywneLiczba standaryzowanych ekstraktówProducent podaje informacje o badaniach dot. skuteczności
Hepaslimin, 30 tabletekSuplement diety6, w tym cholina i wyciąg z liści ostropestu paragwajskiego0Nie
Calominal, 60 tabletekWyrób medyczny1, chitozanNie dotyczyNie
ThermLine, 60 tabletekSuplement diety6, w tym ekstrakt z pokrzywy, kofeina4: ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z pieprzu kajeńskiego, ekstrakt z zielonej kawy, ekstrakt z pokrzywy indyjskiejNie
Lipoderium, 60 tabletekSuplement diety4, w tym wyciąg z owoców pieprzu kajeńskiego3: wyciąg z nasion koli błyszczącej, wyciąg z liści ostrokrzewu paragwajskiego, wyciąg ze skórek owoców Garcina camogiaNie
2BeSlim, 60 tabletek (2×30)Suplement diety19, w tym wyciąg z karczocha, witamina B6, kofeina4: wyciąg z berberysu, wyciąg z morszczynu, wyciąg z gorzkiej pomarańczy i wyciąg z kawyNie

Uważaj na mocne tabletki na odchudzanie – mogą zaszkodzić!

W sieci działa wielu oszustów, którzy wykorzystują desperację osób pragnących schudnąć. Działają m.in. za pośrednictwem reklam Google, bazując na słowach kluczowych takich jak „bardzo mocne tabletki na odchudzanie” albo „najsilniejsze tabletki na odchudzanie”. Właśnie na takie produkty najbardziej należy uważać. Mają różne, często zmieniające się nazwy, np. VeraFit, KETO SLIM albo Ciao Slim Burn i można kupić je tylko w sprzedaży bezpośredniej. Ich producenci często nawet nie podają składu tabletek. Stosują za to najbardziej bezczelne slogany reklamowe, jak choćby:

  • „nigdy więcej głodowania”
  • „nie musisz odmawiać sobie lodów”
  • „spłaszczysz swój brzuch i ujędrnisz pośladki”
  • „schudniesz przy insulinooporności i hashimoto”

Strony do sprzedaży takich środków zawierają długie ściany tekstu z fałszywymi informacjami o osobach, które stosowały tabletki i przeszły spektakularne metamorfozy. Często też producenci oferują bardzo duże rabaty, obniżając wcześniej wysokie ceny, by dodatkowo skusić Cię na zakup.

Uwaga na skład tabletek odchudzających z reklam w sieci

Łykając tabletki o niewiadomym składzie, narażasz się na niebezpieczeństwo. W najlepszym scenariuszu preparat po prostu nie zadziała, a w najgorszym może zawierać nielegalne substancje, które grożą np. rozregulowaniem układu hormonalnego albo zawałem. Takie ryzyko stwarza choćby zakazany w Unii Europejskiej chlorowodorek sibutraminy lub dinitrophenol.

Czy tabletki pomagają schudnąć?

W Twoim otoczeniu mogą znajdować się osoby, które stosowały tabletki odchudzające bez recepty i udało im się zredukować masę ciała. Zastanów się jednak, czy podczas przyjmowania tabletek takie osoby ograniczyły spożycie kalorii i zwiększyły codzienną dawkę ruchu. Bardzo często tak właśnie się dzieje i efekty przypisywane tabletkom na odchudzanie to tak naprawdę rezultaty odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej.

Co naprawdę działa na odchudzanie?

Niestety, w kwestii odchudzania nie ma drogi na skróty. Dla redukcji tkanki tłuszczowej kluczowe znaczenie ma Twój dzienny wydatek energetyczny. W skrócie: musisz dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż wynosi jego aktualne zapotrzebowanie. Jednak przechodzenie na drakońską dietę rzędu 1000 kcal na dzień to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Najlepsze rozwiązanie stanowi:

Odchudzanie przez aktywność fizyczną
  1. Stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, która uwzględnia deficyt kaloryczny.
  2. Regularna aktywność fizyczna – zarówno codzienna (np. spacery, dojazd do pracy rowerem), jak i systematyczne treningi. W ten sposób nie tylko zwiększasz deficyt kaloryczny (i możesz jeść więcej), ale również budujesz tkankę mięśniową, która zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. W efekcie możesz na dłużej utrzymać efekty odchudzania.
  3. Dbanie o swoje zdrowie i samopoczucie – czy wiesz, że niewystarczająca ilość snu może wiązać się z występowaniem nadwagi i otyłości brzusznej1? Zdrowy styl życia powinien uwzględniać także czas na Twój odpoczynek.

Skorzystaj ze wsparcia specjalisty

Choć wiele osób nadal postrzega kwestię nadprogramowych kilogramów jako problem czysto estetyczny, otyłość od 1966 roku uznawana jest za chorobę. Nie bez powodu wiele osób nie może uporać się z nią w pojedynkę, ponieważ wymaga leczenia. Jeśli masz problem z utratą zbędnych kilogramów, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

  • Najpierw wybierz się do lekarza rodzinnego, który skieruje Cię na podstawowe badania diagnostyczne. Zależnie od wyników kolejnym specjalistą może być np. endokrynolog. Odchudzanie mogą utrudniać współistniejące jednostki chorobowe i schorzenia, np. cukrzyca, depresja, niedoczynność tarczycy. Ich leczeniem należy zająć się w pierwszej kolejności.
  • Zmiana nawyków żywieniowych początkowo może być trudna dla osób, które dotychczas jadły intuicyjnie i wyniosły pewne przyzwyczajenia z domów rodzinnych. W takiej sytuacji pomóc może dobry dietetyk, który dopasuje jadłospis nie tylko do zapotrzebowania kalorycznego, ale również do Twoich upodobań smakowych. Na podobnej zasadzie warto rozważyć współpracę z trenerem personalnym.

Tabletki na odchudzanie – teraz już wiesz, jak działają

Skuteczne tabletki na odchudzanie bez recepty nie istnieją. Z kolei te, które mogą ułatwić redukcję masy ciała, należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarską. Odchudzanie wymaga zmiany nawyków żywieniowych i wysiłku fizycznego. Proces ten może być jednak znacznie łatwiejszy, gdy korzystasz ze wsparcia lekarskiego. Pamiętaj, że wprowadzane przez Ciebie zmiany stylu życia powinny trwałe. Nie musisz za to dążyć do jak najszybszych efektów. Stopniowe, małe kroki każdego dnia będą przybliżać Cię do celu.

  1. Jarosz, M., I. Sajor. „Czas trwania snu a nadwaga i otyłość” [w:] „Żywienie Człowieka i Metabolizm„, 5.38 (2011). ↩︎

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *