Mimo postępów medycyny nadal nie wynaleziono lekarstwa na atopowe zapalenie skóry. Osoby zmagające się z tą chorobą doświadczają często stresu z powodu uciążliwych objawów, rzutujących zarówno na samopoczucie, jak i na wygląd. Jak więc dbać o cerę atopową, by czuć się i wyglądać zdrowiej?

Przyczyny atopowego zapalenia skóry (AZS)

AZS to przewlekła choroba alergiczna, która ma swoje okresy zaostrzeń i remisji. Atopowe zapalenie skóry często występuje u dzieci, ale może także dotykać dorosłych. Choroba ta jest związana z nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na różne bodźce środowiskowe. W czasie zaostrzenia skóra łuszczy się i niewyobrażalnie swędzi. Nie do końca wiadomo, jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry. Mechanizm powstawania atopowego zapalenia skóry jest skomplikowany i obejmuje zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.

Dziedziczność odgrywa istotną rolę, a jeżeli jeden z rodziców cierpi na AZS, istnieje większe ryzyko, że dziecko również rozwinie tę chorobę.

Jeśli chodzi o pojawianie się lub nasilenie zmian skórnych, towarzyszących chorobie, wpływają na to czynniki środowiskowe:

  • napoje i produkty spożywcze – kawa, kakao, mleko, cytrusy, ostre przyprawy, ryby, przetworzona żywność,
  • pyłki i roztocza,
  • czynniki pogodowe – wiatr, mróz, suche powietrze w pomieszczeniach,
  • nadmierna higiena – zbyt częste mycie, zwłaszcza w gorącej wodzie, narusza płaszcz lipidowy skóry, przez co ta swędzi i łuszczy się jeszcze bardziej,
  • tkaniny – wełna, poliester,
  • silne detergenty – na przykład SLS (Sodium Laureth Sulfate),
  • stres,
  • używki – alkohol i papierosy.

Objawy atopowego zapalenia skóry:

  • swędzenie – jest to jedno z charakterystycznych objawów AZS, które może być bardzo uciążliwe dla pacjentów,
  • zaczerwienienie i suchość skóry – skóra osób z AZS często staje się zaczerwieniona i sucha, zwłaszcza w okolicach zgięć łokci, kolan, nadgarstków i szyi,
  • pękanie skóry – sucha skóra może łatwo pękać, co z kolei może prowadzić do bolesnych nadżerek,
  • wysypki – w miejscach, gdzie skóra jest podrażniona, mogą pojawić się drobne grudki, pęcherzyki lub wypryski.

Czym charakteryzuje się skóra atopowa?

Taka skóra ma nadmierne skłonności do reakcji alergicznych. Płaszcz hydrolipidowy skóry atopowej nie jest szczelny jak w przypadku zdrowej skóry. Przez tę barierę przechodzą więc wszelkie alergeny, patogeny i czynniki drażniące. Skóra z AZS jest bardzo sucha i szorstka, a po kontakcie z patogenem dodatkowo swędzi, łuszczy się, pokrywa pęcherzykami. Pot dodatkowo nasila swędzenie.

Zmiany atopowe mogą występować na całym ciele, jest to zależne od wieku. U starszych dzieci i dorosłych zmiany występują symetrycznie w zgięciach kolan i łokci, na powiekach, szyi, grzbietach dłoni.

Tych składników unikaj

Najlepiej, by kosmetyki do skóry z atopowym zapaleniem skóry nie zawierały parabenów (konserwantów), sztucznych dodatków, barwników, intensywnych składników zapachowych oraz silnych substancji pieniących (takich jak SLS, SLES). Niewskazane są także pochodne ropy naftowej oraz alkohol – bardzo wysusza skórę.

Dodatkowo, unikanie czynników wywołujących, takich jak alergeny, może przyczynić się do zmniejszenia nasilenia objawów. W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci, AZS może ustąpić w miarę dorastania.

Jakie powinny być kosmetyki do skóry atopowej?

Warto, by produkty do mycia i nawilżania skóry zawierały emolienty, czyli substancje które zmiękczają i natłuszczają naskórek, tworząc na jego powierzchni ochronną powłokę (np. masło shea, olej macadamia).

Zapobieganie nawrotom atopowego zapalenia skóry może obejmować regularne stosowanie emolientów, unikanie drażniących substancji, utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach i unikanie długotrwałych kąpieli w gorącej wodzie.

Skóra atopowa potrzebuje także humektantów – składników nawilżających, takich jak kwas hialuronowy, mocznik (który dodatkowo zmiękcza naskórek), aloes, pantenol.

W kosmetykach do skóry z AZS powinny być również substancje przeciwzapalne, takie jak wyciąg z owsa (beta-glukan), olej rokitnikowy, witamina B3 oraz witamina E.

Drogerie i apteki oferują obecnie ogromny wybór produktów dla skóry z atopią. My polecamy kapsułki nawilżające Monoderma, z czystą witaminą E pochodzenia roślinnego. Witamina E działa zmiękczająco, naturalnie nawilża i ma właściwości łagodzące. Ze względu na swoje antyoksydacyjne właściwości, witamina E jest często używana w kosmetykach do pielęgnacji skóry, pomagając w ochronie przed działaniem wolnych rodników.

Kliknij w poniższy link, aby dowiedzieć się więcej informacji odnośnie kapsułek nawilżających do twarzy marki Monoderma E5: https://proage.pl/product-pol-31-MonoDerma-E5-28-amp.html

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *