Kolagen. To o nim najwięcej się mówi w kontekście odmładzania. Jego odpowiedzialność za starzenie się skóry polega na tym, że z wiekiem jest go coraz mniej, a to co pozostaje jest gorszej jakości. Czy jesteśmy w stanie dostarczyć naszej skórze kolagen naturalny? Jaki kolagen na skórę twarzy wybrać?

Kolagen naturalny do skóry twarzy zainteresował mnie wiele lat temu, bo ok. 2005 roku i wtedy pierwszy raz odczułam jego pozytywne właściwości na mojej skórze. Na tamten czas z powodu moich problemów skórnych kolagen do twarzy genialnie sprawdził się jako kosmetyk nawilżający, który nie powodował zapchanych porów i wydzielania nadmiernej ilości sebum. Niestety każdy krem powodował u mnie takie skutki. W zasadzie do dzisiejszego dnia moja skóra nie toleruje kremów i moja pielęgnacja opiera się osobno na kosmetykach wodno-żelowych oraz tłustych w postaci olejków.

Czym jest kolagen?

Kolagen stanowi ok. 75 % skóry. Jest jednym z najważniejszych białek w organizmie. Składa się z aminokwasów, czyli połączonych ze sobą związków chemicznych.

W skórze wytwarzany jest przez komórki zwane fibroblastami. I to on odpowiada za większość cech skóry.

Kolagen w skórze twarzy - budowa
Przekrój prze strukturę skóry twarzy młodej i starej. Widoczny ubytek kolagenu z wiekiem.

Dotychczas rozpoznano 28 rodzajów kolagenu. Jednak w skórze są głównie dwa typy kolagenu. Ten główny to kolagen typu I, zaś po urazach skóry, np. ranach i przy tworzeniu się blizn, tworzy się kolagen typu III, który i tak zostaje przebudowywany do kolagenu typu I.

Kolagen jest bardzo wytrzymały i to dzięki niemu skóra „nie pęka”. Zdarza się, że dochodzi do skrajnego naciągnięcia, wówczas następuje rozerwanie i tworzą się rozstępy, zaś na skutek uszkodzeń powstają blizny.

W organizmie cały czas zachodzą procesy zniszczenia i odbudowy. Stale powstają mikrouszkodzenia, więc kolagen tworzy się na bieżąco, przy czym ten nowy, naprawczy kolagen nie jest gorszej jakości na dany moment. Wyjątkiem tu są rozstępy i blizny.

Do około 25 roku życia występuje harmonia, tyle samo kolagenu się odtwarza co ubywa. Później średnio rocznie tracimy ok. 1,5 % kolagenu. Niestety jest to utrata zarówno ilościowa jak i jakościowa. Sieć powiązań włókien kolagenowych robi się słabsza i rzadsza, a przez to skóra traci swoje właściwości, co objawia się zmarszczkami i wiotkością.  Od ok. 30 roku życia więcej kolagenu ubywa niż się tworzy. Wynika to z tego, że komórki mają mniejszą wydajność i nie nadążają z naprawianiem różnych mikrouszkodzeń.

Czynniki wpływające na tworzenie i rozpad kolagenu

Tych czynników jest wiele, wymienię ich kilka.
Czynniki wpływające na tworzenie kolagenu:
– Ogólnie zdrowy tryb życia.
– Dobrze zbilansowana dieta i nie chodzi tu o przyjmowanie tylko białka. Ważny dla syntezy kolagenu jest dostatek w organizmie witaminy C i żelaza. Przy niedoborze tych składników kolagen nie będzie powstawać.
– Korzystnie na zachowanie kolagenu wpływa aktywność fizyczna.

Jeśli potrzebujesz, sprawdź w czym jest kolagen, czyli co jeść, by zmaksymalizować syntezę kolagenu w organizmie.

Zaś do czynników wpływających na rozpad kolagenu zaliczamy:
Słońce, stąd umiar w opalaniu sprzyja utrzymaniu młodej skóry.
Palenie papierosów, alkohol.
Stres, szczególnie przewlekły, wydzielany kortyzol (hormon stresu) powoduje rozpad kolagenu.
Cukier.

Kolagen na skórę jako suplement diety

Kolagen na skórę twarzy i całego ciała można też suplementować. Jednak by działać, cząsteczki kolagenu muszą być wystarczająco małe by przeniknąć barierę jelita.

Granica przenikalności jelita to około 5 000 Daltonów, czyli muszą być mniejsze. Kolagen ze świni czy kurczaka ma ponad 50 000 Daltonów, czasami nawet 300 000.

Nie wszystkie firmy produkujące tego typu suplementy o to dbają czy też podają tą wielkość. Dlatego może być tak, że spożywany przez nas kolagen nie zostanie strawiony, czyli zaabsorbowany przez nasz układ pokarmowy tylko wydalony.

Dodatkowo są podejrzenia, że pewne typy kolagenu mogą być skuteczniejsze, niż inne typy. Tutaj link do badań.

W aptekach i sklepach internetowych możemy kupić kolagen w postaci kapsułek lub proszku do sporządzenia w formie drinku. Jest też kolagen w tabletkach – najczęściej z liofilizatem, choć również są takie z hydrolizatami, ale w kapsułce zmieści się mniej surowca niż w saszetce.

Ostatnio na blogu pojawił się wpis o kolagenie do picia zatytułowany „Kolagen do picia – Poznaj 12 faktów i mitów, by kupić najlepszy”dlatego jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest najmocniejszy kolagen do picia, czy jest to kolagen rybi, to zobacz mity i fakty, by wybrać najlepszy kolagen do picia.

Kolagen naturalny jako kosmetyk do skóry twarzy

Wiadomo, że warstwa zrogowaciała naskórka minimalizuje bierną utratę wody z organizmu, przeciwdziała wchłanianiu substancji chemicznych ze środowiska i zapobiega inwazji drobnoustrojów. Kosmetyki  z kolagenem do twarzy stosowane miejscowo na skórę muszą więc pokonać barierę warstwy zrogowaciałej naskórka, aby przedostać się do komórek fibroblastów w warstwie skóry właściwej.

To jak kosmetyk działa decyduje:

  • wielkość cząsteczki,
  • pH,
  • aktywność biologiczna,
  • kompatybilność ze skórą.

Prawda jest taka, że nie dostarczymy żadnego kolagenu skórze, ponieważ nie ma takiej możliwości! Cząsteczka kolagenu jest zbyt duża by mogła przechodzić w głębokie warstwy skóry.

Inaczej jest kiedy nanosimy kolagen naturalny w postaci trójhelikalnej, która jest zbudowana z aminokwasów i peptydów. A przenikalności peptydów dziś już się nie podważa. Peptydy w kosmetyce są również świetnymi nośnikami innych substancji.

Taki produkt jest biologicznie aktywny, czyli jest żywą formą białka w temperaturze ok. 6-28 stopni Celsjusza. W trakcie zetknięcia z naszą skórą o temperaturze ok. 36,6 stopni Celsjusza zmieni swoją postać, potrójne helisy rozpadną się na to z czego się składają, czyli na pojedyncze aminokwasy i peptydy. Ważne, żeby to miało miejsce tylko w tym momencie.

Produkt powinien być kompatybilny z naszą skórą, biozgodny z naszymi aminokwasami, które w naszej skórze występują. Jednym z takich aminokwasów, które występuje w białku rybim i niewielu białkach zwierzęcych jest hydroksyprolina. Taki kolagen pozwoli na stymulację naszych komórek do wywarzania zwiększonej ilości tego naszego kolagenu.

W zasadzie większość zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej oraz stosowanie niektórych produktów kosmetycznych ma właśnie na celu pobudzenie komórek do zwiększenia tworzenia kolagenu, co w efekcie daje nam naturalnie odmłodzoną skórę.

Wymiana kolagenu trwa cały czas. Zaś przebudowa struktury kolagenowej po wywoływanej stymulacji to ok. 3-4 miesiąceDlatego o efektach możemy mówić dopiero po upływie tego czasu.

W badaniach wykazano, że przygotowane peptydy kolagenowe są w stanie efektywnie przenikać przez zrogowaciałą warstwę naskórka do naskórka i skóry właściwej.  W naskórku i skórze właściwej są w stanie aktywować fibroblasty i przyspieszyć syntezę kolagenu, w ten sposób istotnie poprawiając cechy skóry jak zawartość wilgoci i elastyczność względną. Dlatego uznaje się, że odpowiedni kolagen do twarzy, przy odpowiedniej aplikacji będzie skutecznie odmładzał naszą skórę.

Ile kolagenu może być w kolagenie?

Nie raz widziałam napis 99% czy 100% kolagen. Otóż w produkcie nie może znajdować się więcej kolagenu niż 3,5-4%, ponieważ już przy zawartości 5% wydobycie preparatu z butelki byłoby niemożliwe. Wyższe stężenia przypominałyby twardą galaretę, którą można pokroić nożem, a przy jeszcze wyższych stężeniach zachowywałby się jak elastyczny silikon.

Jaka temperatura przechowywania?

Kolagen naturalny przechowywany w temperaturze powyżej 26-30 stopni Celsjusza podlega denaturacji, tzn. traci aktywność biologiczną i jest to proces nieodwracalny. Dlatego bardzo ważna jest kwestia przechowywania.

Zaś kolagen natywny jest bardziej odporny i na skutek przegrzania nie traci właściwości.

Jak aplikować kolagen na twarz?

Skóra przed aplikacją powinna być dobrze oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowo wykonanie peelingu np.: enzymatycznego pozwoli na lepsze wchłonięcie i penetrację. Następnie na zwilżoną twarz nanieść produkt poprzez masowanie i klepanie. Na koniec po kilku minutach nakładamy krem bądź odrobinę oleju.
Kolagen na twarzy potrafi ściągać skórę. To normalne. Krem lub olejek pomogą.

Jakich substancji nie wolno aplikować razem z kolagenem?

Po aplikacji kolagenem naturalnym nie powinno się stosować kosmetyków, które zawierają w swoim składzie związki cynku, siarki, kwasów owocowych i salicylowych, ceramidy, cytokiny, retinol, jak i dużej zawartości alkoholu.

Substancje te sprawiają, że kolagen traci swoje właściwości. Jeśli w naszym kosmetyku te substancje znajdują się, należy odczekać około 45 minut.

Występuje jednak już kolagen nowej generacji tzw. natywny, który pozwala na emulgowanie dodatkowych substancji, również „zakazanej” jakim jest retinol.

Kolageny do twarzy w mojej kosmetyczce

Wypróbowałam wiele żeli kolagenowych. Jak już pisałam wyżej stosuję je od ok. 18 lat. Pierwszym produktem był kolagen naturalny Colway Platinum. Niestety zdażyło mi się, że w okresie letnim w trakcie jakiejś wycieczki kolagen uległ denaturacji i produkt musiał wylądować w koszu. Była to dla mnie wielka strata, ale i też nauczka. Tego typu kosmetyk naprawdę wymaga przestrzegania odpowiednich warunków przechowywania.

Pamiętam jak zachwyciłam się produktami Colway Gold i Colway DNA marki Colway International. Ucieszyłam się z ich bogatych składów. Później Colway Atelokolagen, który dodatkowo uwiódł mnie swoim różanym zapachem i aksamitną formułą. Zupełnie jak nie „typowy” żel kolagenowy.

Od 2020 roku do dzisiaj stosuję kolagen Collife White z kwasem hialuronowym i mlekowym marki Collife.

Dodam, że w okresie letnim chętniej sięgam po kolageny o ciemniejszym zabarwieniu, które przeznaczone są do całego ciała, również włosów jak na przykład Collife Black z kwasem hialuronowym . Ponieważ kolagen w nich pozyskiwany jest z ciemnych partii skór zawierają w sobie więcej melaniny, która zwiększa odporność na promieniowanie UV, czyli stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny. W przypadku linii Collife Black producent określa fotoochronę na poziomie SPF 15-20.

To tylko kilka z wielu, które wypróbowałam.

Najbardziej znane kolageny naturalne i natywne w Polsce

Poniżej przedstawiam najbardziej popularne produkty.
Na stronie WybieramyKolagen.pl, którą szanuję za merytorykę i atrakcyjne ceny, możesz znaleźć kolageny różnych marek. Możesz porównać je w rankingu kolagenów do twarzy.

Dodam, że stosując żel kolagenowy na skórę twarzy (wyżej pisała, jak to robić poprawnie) 2 razy dziennie, potrzebujemy od 30 do 50 ml żelu kolagenowego na miesiąc.

Kolagen Collife ♥ – Polecam

Kolagen Colway

Kolagen Colway International

Kolagen Souvre internationale (produkty dostępne tylko w sprzedaży bezpośredniej)

  • Kolagen naturalny Platinum,
  • Kolagen naturalny Silver,
  • Kolagen naturalny Graphite,

Kolagen Perfect Coll

  • Kolagen platynowy +32°C hialuron (cena za 50 ml to 230 zł,),
  • Kolagen grafitowy +32°C (cena za 50 ml to 190 zł),
  • Kolagen srebrny +32°C (cena za 50 ml to 210 zł).

Czy Wy też stosujecie kolagen naturalny na twarz? Jakie macie z nim doświadczenia?

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *