Z biegiem lat wszyscy obserwujemy, jak zmienia się nasza skóra. Stopniowo traci gęstość oraz jędrność, stając się bardziej podatna na zagłębienia, zagniecenia i fałdki. Z wiekiem utrwalają się na niej linie oraz bruzdy, które wiele osób próbuje zlikwidować. Zależnie od wielu czynników u ludzi mogą być bardziej widoczne różne rodzaje zmarszczek. Można zapobiegać im na wiele sposobów, przede wszystkim odpowiednią pielęgnacją i zdrowym stylem życia. Do rozważenia są także zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej.

Z czego wynikają różne rodzaje zmarszczek?

Jedno jest pewne – nie da się zatrzymać starzenia. W pewnym wieku każdy zobaczy zmarszczki na swojej skórze. To efekt stopniowej utraty kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze, co u większości osób rozpoczyna się od 19-29. roku życia. Do powstawania zmarszczek dodatkowo przyczyniają się:

 • czynniki genetyczne – u niektórych skóra starzeje się szybciej i jest bardziej podatna na zmarszczki, co można zaobserwować także u ich członków rodziny,
 • mięśnie mimiczne – to, jak często uśmiechasz się, marszczysz czoło czy mrużysz oczy, zwykle decyduje, w jakich obszarach twarzy pojawią się u Ciebie pierwsze zmarszczki,
 • brak ochrony przeciwsłonecznej – ekspozycja skóry na promieniowanie UV prowadzi do uszkodzeń włókien kolagenowych i elastynowych (tzw. fotostarzenia),
 • pozostałe nawyki pielęgnacyjne – zwłaszcza niewystarczające nawilżanie skóry zwiększa jej podatność na powstawanie trwałych zagłębień,
 • styl życia – za mała ilość snu, niezdrowa dieta i nałogi, takie jak palenie papierosów i picie alkoholu, zwiększają stres oksydacyjny w organizmie i przyspieszają procesy starzeniowe skóry,
 • utrata wagi – spadek zawartości lipidów w skórze może odsłaniać zmarszczki, szczególnie na twarzy, gdzie skóra jest cienka i delikatna.

Rodzaje zmarszczek – klasyfikacja

Podstawowa klasyfikacja zmarszczek dotyczy przyczyn ich powstawania. W ten sposób rozróżniamy:

 • zmarszczki mimiczne – zwykle jedne z pierwszych rodzajów zmarszczek, jakie można zaobserwować na skórze,
 • zmarszczki atroficzne – wynikają ze zmian w strukturze skóry związanych ze stopniowym zanikiem tkanki tłuszczowej i tkanki podskórnej,
 • zmarszczki elastotyczne – związane z degradacją włókien elastynowych w skórze, najczęściej widoczne na policzkach, skroniach, szyi oraz dekolcie,
 • zmarszczki posłoneczne – mają bezpośredni związek z nadmiernym eksponowaniem skóry na promieniowanie UV, także podczas opalania na solarium,
 • zmarszczki grawitacyjne – obserwowane najczęściej po 40-45. roku życia, powstają w wyniku działania siły grawitacji na coraz mniej jędrną skórę,
 • zmarszczki senne – są związane z Twoimi nawykami dotyczącymi pozycji, jaką przybierasz podczas snu, sprzyja im spanie na boku lub na brzuchu.

Choć najwięcej uwagi poświęcamy zmarszczkom na twarzy, można zaobserwować je także na szyi, dekolcie oraz dłoniach. To obszary ciała o delikatnej skórze, a jednocześnie najczęściej eksponowane na działanie czynników zewnętrznych.

Zmarszczki pod oczami

zmarszczki pod oczami

Skóra pod oczami jest najcieńsza – zawiera mniej tkanki tłuszczowej, kolagenu i elastyny, a przez to szybciej traci gęstość oraz jędrność i staje się bardziej podatna na przesuszanie. Dlatego zazwyczaj to zmarszczki pod oczami możemy zauważyć jako pierwsze. U niektórych osób towarzyszą im także cienie i opuchlizna pod oczami.

Temat przeciwzmarszczkowej pielęgnacji skóry pod oczami, m.in. z użyciem maseczek w płachcie, szerzej omawiam w tym artykule: https://magdalenajaglarz.pl/zmarszczki-pod-oczami/.

By poprawić kondycję skóry pod oczami, możesz dodatkowo skorzystać z zabiegów gabinetowych.

Polecam mezoterapię igłową lub dermapen (mezoterapię mikroigłową). Umożliwiają one płytkie nakłucia skóry i wstrzykiwanie substancji przeciwzmarszczkowych, np. kwasu hialuronowego. Warto wykonać kilka zabiegów w odstępach co 3-4 tygodnie. Koszt mezoterapii igłowej pod oczy zależy od rodzaju i ilości stosowanego preparatu. Waha się w granicach 250-380 zł.

Dolina łez

Specyficzny rodzaj zmarszczek pod oczami stanowi dolina łez. To zapadająca się skóra w obrębie oczodołu, która tworzy linię biegnącą od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka. Ponieważ nadaje twarzy smutny, zmęczony wygląd, większość osób pragnie zmniejszyć jej widoczność.

Na dolinę łez również polecam mezoterapię igłową kwasem hialuronowym, a także stymulatory tkankowe, np. fibrynę albo osocze bogatopłytkowe.

Jeżeli zagłębienia w skórze są bardziej widoczne, pomóc może wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym (koszt ok. 1100 zł za 1 ampułkę preparatu). Zwykle potrzeba 1-2 ml. Efekt utrzymuje się do 18. miesięcy.

Zmarszczki mimiczne

zmarszczki mimiczne

Zależnie od ekspresji twarzy i napięcia mięśni mimicznych z wiekiem tworzą tzw. zmarszczki mimiczne, m.in. zmarszczki poprzeczne czoła oraz tzw. kurze łapki (zmarszczki w kącikach oczu).

Na zmarszczki mimiczne pomagają zabiegi nawilżające, odżywiające i regenerujące skórę, np. dermapen albo mezoterapia. W przypadku głębokich zmarszczek mimicznych najlepsze efekty zagwarantuje jednak botoks.

Iniekcje preparatów z toksyną botulinową umożliwiają tymczasowy paraliż mięśni mimicznych, a w efekcie ich rozluźnienie i spłycenie zmarszczek. Zwykle rezultaty botoksu utrzymują się przez 5-6 miesięcy. Koszt botoksu na kurze łapki to ok. 250-450 zł, a na zmarszczki poprzeczne czoła ok. 300-900 zł.

Lwia zmarszczka

lwia zmarszczka

Napięcie mięśni brwi i mięśnia prostego nosa może powodować powstanie tzw. lwiej zmarszczki: jednej lub większej liczby linii pomiędzy brwiami. Ich widoczność pogłębia się wraz z wiekiem, zwłaszcza u osób mających tendencję do mrużenia oczu.

O lwiej zmarszczce napisałam cały odrębny artykuł: https://magdalenajaglarz.pl/lwia-zmarszczka-co-powoduje-i-jak-usunac-z-czola/.

Tutaj wspomnę jedynie, że istnieje wiele zabiegów medycyny estetycznej na lwią zmarszczkę, z których możesz skorzystać. To m.in.:

 • botoks – kosztuje ok. 500-700 zł i spłyca zmarszczki do 3-6 miesięcy,
 • fibryna bogatopłytkowa – to koszt ok. 600 zł, najlepiej sprawdzi się kilka zabiegów powtarzanych co 2 tygodnie, dzięki czemu uzyskasz efekt utrzymujący się nawet 2 lata,
 • mezoterapia igłowa – kosztuje ok. 600 zł i podobnie jak fibryna bogatopłytkowa wymaga powtórzenia kilku zabiegów, dając rezultaty do 3-6 miesięcy.

Zmarszczki królicze

U osób mających skłonność do marszczenia oczu (np. na słońcu) mogą pojawić się tzw. zmarszczki królicze, inaczej nazywane zmarszczkami nosa. To pionowe linie biegnące wzdłuż kącików oczu, równolegle do nosa. Na ogół występują po obu stronach twarzy. Aby zapobiegać ich powstawaniu, warto nosić okulary przeciwsłoneczne.

Jak w przypadku wszystkich zmarszczek mimicznych, na zmarszczki królicze stosuje się iniekcje toksyną botulinową. Botoks na zmarszczki nosa kosztuje ok. 300-500 zł. Gwarantuje najszybszy, wielomiesięczny efekt wygładzenia skóry.

Niektóre gabinety medycyny estetycznej proponują także laser frakcyjny ablacyjny na zmarszczki królicze. Mikrowiązki światła laserowego uszkadzają stare komórki skóry i stymulują jej regenerację, spłycając powstałe linie. To dobre rozwiązanie, jeśli Twoje zmarszczki królicze nie są głębokie. Pakiet 3 zabiegów stanowi koszt ok. 1200 zł. Przy właściwej pielęgnacji skóry efekty mogą utrzymywać się przez kilka lat.

Zmarszczki palacza

zmarszczki palacza

Pomimo sugestywnej nazwy pionowe linie wokół ust, głównie nad górną wargą, pojawiają się nie tylko u palaczy. Stanowią efekt napięcia mięśnia okrężnego wokół ust związanego z Twoją naturalną mimiką twarzy. Sprzyja im również np. picie przez słomkę lub prosto z butelki, żucie gumy czy gra na instrumentach dętych.

W przeciwdziałaniu zmarszczkom palacza ważna jest odpowiednia pielęgnacja delikatnej skóry wokół ust. Należy ją nawilżać i dbać o jej fotoochronę.

Wśród zabiegów gabinetowych często proponowana jest mezoterapia na zmarszczki palacza, w szczególności mezoterapia kwasem hialuronowym, który nawilża, wygładza i uelastycznia skórę (kosztuje ok. 250-450 zł). Zabieg przynosi najlepsze efekty (do 3-6 miesięcy), jeśli powtarza się go kilka razy w równych odstępach czasu. Na zmarszczki palacza stosuje się również laser frakcyjny CO2, który powoduje kontrolowane uszkodzenie komórek naskórka i skóry właściwej w celu stymulowania ich procesów regeneracyjnych. Koszt zabiegu na takim obszarze to ok. 400-600 zł. Jego efektami możesz cieszyć się nawet przez 2 lata.

Bruzdy nosowo-wargowe

bruzdy nosowo-wargowe

Pionowe bruzdy wzdłuż kącików nosa i ust zwykle powstają u osób po 25. roku życia. Ich widoczność może wzrosnąć w przypadku nagłej utraty wagi, co ma związek z opadaniem policzków. Sprzyja im również ekspresyjna mimika twarzy, w szczególności częsty uśmiech.

Aby zmniejszyć widoczność bruzd nosowo-wargowych, standardowo dbaj o nawilżanie skóry. Jeśli widzisz, że w ostatnim czasie linie wokół policzków ulegają pogłębieniu, być może pora zmienić kosmetyki na produkty o bogatszej formule. Polecam szczególnie naturalny kolagen do twarzy, który działa nawilżająco, rozświetla i uelastycznia skórę. Na tyle doceniłam jego efekty, że napisałam o nim artykuł: https://magdalenajaglarz.pl/kolagen-do-twarzy-kolagen-naturalny-natywny/.

Jeśli chodzi o zabiegi gabinetowe na bruzdy nosowo-wargowe, wybór jest wyjątkowo szeroki i obejmuje m.in.:

 • stymulatory tkankowe – zawierają np. kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy i antyoksydanty, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny w skórze, ich koszt różni się zależnie od preparatu i wynosi ok. 900 zł,
 • wypełnianie kwasem hialuronowym (lifting wolumetryczny) – dzięki niemu uzyskasz efekt widoczny od razu po zabiegu i może utrzymywać się on nawet 1,5 roku, wygładzając okolicę nosowo-wargową, kosztuje ok. 750 zł,
 • nici PDO – zapewniają efekt liftingujący, a ponadto wspierają produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze, ulegają stopniowemu rozpuszczeniu, cena nici potrzebnych na bruzdy nosowo-wargowe to ok. 500 zł.

Zmarszczki marionetki

zmarszczki marionetki

Zmarszczkami marionetki nazywamy linie biegnące w dół od kącików ust. Nadają twarzy smutny wygląd i zwykle najwyraźniej widać je u osób po 50. roku życia.  Wynikają ze związanego z wiekiem opadania tkanek i są bardziej widoczne u osób o krągłych twarzach oraz pełnych policzkach.

Zmarszczkom marionetki najlepiej zapobiegać, spowalniając procesy starzeniowe skóry. Wymaga to sumiennej pielęgnacji skóry, zanim pojawią się zmarszczki. Kiedy wyraźnie odznaczają się na Twojej skórze, pomóc mogą natomiast zabiegi medycyny estetycznej.

Na zmarszczki marionetki szczególnie sprawdzi się wypełnianie kwasem hialuronowym. Dzięki niemu można wygładzić nawet głębokie bruzdy. Cena za 1 ml preparatu wynosi ok 750 zł. Efekty utrzymują się nawet do 18 miesięcy.

Możesz rozważyć także inne zabiegi liftingujące, np. z nićmi PDO stymulującymi procesy odnowy skóry. Pozwalają na nowo unieść opadające policzki, a zatem zlikwidować główną przyczynę bruzd marionetkowych. Choć są bardziej inwazyjne, gwarantują również najdłuższy efekt: do 2 lat. Koszt 1 nici to ok. 100 zł.

Po pierwsze styl życia i właściwa pielęgnacja

Pamiętaj, że kluczowe znaczenie dla wyglądu Twojej skóry mają codzienne, zdrowe nawyki. Dzięki nim możesz zapobiec powstawaniu niektórych zmarszczek, a także spowolnić pogłębianie się tych, które są nieuniknione. Zadbaj w szczególności o:

 • pełnowartościową dietę: uwzględniającą białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały (dodatkowo możesz rozważyć suplementację kolagenu),
 • odpowiednią ilość snu: 7-9 godzin na dobę (staraj się spać na plecach),
 • unikanie stresu,
 • regularną aktywność fizyczną,
 • ograniczenie lub całkowitą rezygnację z używek,
 • ochronę przeciwsłoneczną: stosowanie kremu z filtrem SPF 50 na co dzień przez cały rok.

W codziennej pielęgnacji skóry stosuj składniki przeciwzmarszczkowe:

 • kwas hialuronowy – nawadnia skórę, poprawiając jej strukturę
 • witaminę C – działa antyoksydacyjnie i spowalnia procesy fotostarzenia,
 • retinol (w niskich stężeniach) – stymuluje naturalne procesy odnowy skóry,
 • peptydy kolagenowe – wspierają odbudowę kolagenu i elastyny w skórze, działając ujędrniająco,
 • niacynamid – poprawia ogólną strukturę skóry i wyrównuje jej koloryt,
 • ekstrakty roślinne – np. z zielonej herbaty, wąkroty azjatyckiej i aceroli zawierają naturalne antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki odpowiadające za uszkodzenia komórek skóry.

Sposoby na redukcję różnego rodzaju zmarszczek – podsumowanie

Współczesne osiągnięcia medycyny estetycznej dają dostęp do wielu zabiegów pozwalających znacznie zmniejszyć widoczność zmarszczek. Co ważne, to zabiegi, które nie tylko wygładzają skórę, ale również wspierają jej regenerację i spowalniają procesy starzeniowe. Wybierając zabieg na zmarszczki, zawsze korzystaj z usług wykwalifikowanych lekarzy medycyny estetycznej. Dzięki temu masz gwarancję zarówno skuteczności, jak i bezpieczeństwa zabiegu.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *