Wiele kobiet i mężczyzn boryka się z lwią zmarszczką – pionową bruzdą pomiędzy brwiami.

Jej widoczność pogłębia się z wiekiem, nadając twarzy rozgniewany wyraz. Przyczyny lwiej zmarszczki są zróżnicowane, ale na ogół odpowiadają za nią predyspozycje genetyczne. Na szczęście istnieją sposoby na to, by skutecznie przeciwdziałać lwiej zmarszczce, a także do minimum ograniczyć jej widoczność.

Co powoduje powstawanie lwiej zmarszczki?

U różnych osób lwia zmarszczka może przybierać odmienny wygląd. Na ogół to jedna lub więcej pionowych linii pomiędzy brwiami, które zaczynają się u nasady nosa. Większość z nas jest w stanie zaobserwować lwią zmarszczkę podczas marszczenia brwi. Za charakterystyczne załamywanie się skóry odpowiada napięcie dwóch mięśni brwi oraz mięśnia prostego nosa (to jedne z mięśni mimicznych). Dlatego problem powstawania pionowych bruzd między brwiami dotyczy w szczególności osób o ekspresyjnej mimice twarzy. Mogą one zaobserwować lwią zmarszczkę jeszcze na długo przed trzydziestką.
Jeśli masz skłonność do częstego marszczenia brwi, ryzyko lwiej zmarszczki jest u Ciebie wyższe.

Co może pogłębiać lwią zmarszczkę?

· Mrużenie oczu – np. w wyniku wady wzroku i nienoszenia okularów korekcyjnych, czytania lub pracy przy słabym oświetleniu, a także nienoszenia okularów przeciwsłonecznych przy rażącym świetle.

·  Nadmierny stres – napięcie nerwowe zmienia mimikę twarzy. Możesz zaobserwować u siebie nadmierne marszczenie brwi podczas zdenerwowania. W takich sytuacjach warto stosować techniki relaksacyjne, m.in. trening oddechowy, by rozładować napięcie w zdrowy sposób.

·  Niewystarczające nawilżenie skóry – cera sucha jest szczególnie skłonna do zmarszczek. Utrata nawilżenia skutkuje mniejszą gęstością skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na załamania i utrwalanie bruzd.

·  Stres oksydacyjny – nadmierna ekspozycja na promienie UV związana z niestosowaniem kremów z filtrem, a także palenie papierosów powodują wzrost liczebności wolnych rodników w organizmie. Niestabilne cząsteczki uszkadzają komórki skóry i przyspieszają jej starzenie.·  Naturalne procesy starzeniowe – z wiekiem skóra traci zdolność do regeneracji, a organizm produkuje mniej kolagenu i elastyny. Sprzyja to powstawaniu zmarszczek i pogłębia te wcześniej widoczne.

Zabiegi na lwią zmarszczkę – najbardziej widoczne rezultaty

Wyżej wymienione sposoby mają na celu przeciwdziałać powstawaniu lwiej zmarszczki lub ograniczać pogłębianie się pionowej bruzdy między brwiami. Jeśli jednak Twoja lwia zmarszczka jest już mocno widoczna, pożądaną skuteczność zapewnią Ci jedynie zabiegi medycyny estetycznej. Pod tym względem wachlarz usług jest naprawdę szeroki. Wybierz zaufany gabinet, w którym lekarz doradzi Ci wybór najskuteczniejszej, bezpiecznej metody. Specjalista określi również odpowiednie przygotowanie do zabiegu i właściwe postępowanie po nim.

Botoks na lwią zmarszczkę

To wciąż najpopularniejsza metoda wygładzania lwiej zmarszczki, którą poleca większość specjalistów. Polega na iniekcyjnym podaniu odpowiedniej ilości toksyny botulinowej, która dezaktywuje mięśnie mimiczne w danym obszarze.

·  Na głębokie zmarszczki.

·  Koszt pojedynczej iniekcji to ok. 500-700 zł.

·  Efekt jest widoczny po 2-3 dniach od zabiegu i utrzymuje się średnio przez 3-6 miesięcy. Po tym czasie warto powtórzyć botoks, by przeciwdziałać pogłębianiu się bruzdy.·  Samo wykonanie usługi zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Fibryna bogatopłytkowa na lwią zmarszczkę

Kolejny zabieg na lwią zmarszczkę wykorzystuje składnik uczestniczący w procesie krzepnięcia i pozyskuje się go z krwi pacjenta. Wstrzyknięcie fibryny bogatopłytkowej w obszar występowania lwiej zmarszczki gwarantuje stworzenie siateczki wygładzającej bruzdy i regenerującej komórki skóry. W przeciwieństwie do usieciowanego kwasu hialuronowego autologiczna substancja nie stwarza ryzyko wystąpienia alergii i nie zatyka naczyń krwionośnych.

·  Na głębokie zmarszczki.

·  Wypełnienie fibryną lwiej zmarszczki kosztuje ok. 600 zł.

·  Zależnie od głębokości bruzdy zaleca się wykonanie kilku zabiegów w odstępach co 2 tygodnie.

·  Pierwsze efekty wygładzenia lwiej zmarszczki zaobserwujesz po 2-3 tygodniach od pierwszego zabiegu, a po pełnej serii utrzymują się nawet 2 lata.·  Czas trwania zabiegu z fibryną bogatopłytkową trwa ok. 40-60 minut.

Kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę

Wśród zabiegów medycyny estetycznej na lwią zmarszczkę wykorzystuje się także wypełnianie kwasem hialuronowym. Przynosi on dobre rezultaty, szczególnie w połączeniu z botoksem (przy zachowaniu odpowiedniego odstępu między zabiegami). Nie wszyscy specjaliści korzystają jednak z kwasu hialuronowego. Jego zbyt duża ilość lub niewłaściwe podanie może powodować powikłania, co warto mieć na uwadze.

·  Na głębokie zmarszczki.

·  Cena wypełniania lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym zależy od rodzaju i ilości zużytego preparatu. Aktualnie koszt 1 ml kwasu hialuronowego oscyluje w granicach 1200 zł.

·  Pierwsze rezultaty zaobserwujesz w ciągu 4 tygodni od wykonania zabiegu. Efekt wygładzenia skóry utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy.·  Zabieg trwa ok. 30 minut.

Mezoterapia igłowa na lwią zmarszczkę

Ten zabieg medycyny estetycznej polega na mikronakłuciach skóry i aplikacji poprzez nie składników odżywczych, które stymulują naturalne procesy odnowy, w tym produkcję kolagenu i elastyny. Są to m.in. witaminy, aminokwasy, minerały i antyoksydanty. Mezoterapia stymuluje mikrokrążenie krwi i dotlenia tkanki. Stanowi jeden z mniej inwazyjnych zabiegów na lwią zmarszczkę. Można traktować ją jako działanie profilaktyczne.

·  Na płytsze zmarszczki.

·  Cena mezoterapii igłowej lwiej zmarszczki zależy od rodzaju i ilości zastosowanego preparatu. Na ogół koszt 1 zabiegu wynosi ok. 600 zł.

·  Dla uzyskania pożądanego efektu wygładzenia lwiej zmarszczki wskazane jest wykonanie kilku zabiegów w odstępach co 2-3 tygodnie.

·  Czas trwania pojedynczego zabiegu trwa od 30 do 60 minut.·  Pierwsze efekty mezoterapii mikroigłowej zaobserwujesz w ciągu 1 miesiąca od pierwszego zabiegu. Po serii zabiegowej rezultaty widoczne są przez 3-6 miesięcy.

Więcej informacji na temat tej metody zabiegowej znajdziesz w artykule:

Nici wypełniające na lwią zmarszczkę

Kolejną metodę na wygładzenie lwiej zmarszczki stanowią nici wypełniające, które wprowadza się cienkimi igłami w tkankę podskórną. Gładkie nici PDO mają na celu zwiększenie objętości skóry w wybranych partiach twarzy. Wypełniają ubytki, działają liftingująco i uelastyczniająco.

·  Na głębokie zmarszczki.

·  Koszt zabiegu z nićmi wypełniającymi wynosi ok. 1300 zł.

·  Rezultat wykonanego zabiegu zaobserwujesz po 1 miesiącu.

·  Nici stopniowo się wchłaniają, dając efekt wizualny nawet do 2 lat.·  Zabieg trwa ok 30-60 minut.

Zabieg HIFU na lwią zmarszczkę

High Intensity Focused Ultrasound to nieinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, który nie wymaga podawania znieczulenia. Polega na emitowaniu fal ultradźwiękowych powodujących kontrolowane uszkodzenia skóry. W ten sposób jej komórki są stymulowane do odnowy, w tym intensywnej produkcji włókien kolagenowych. HIFU zagęszcza i ujędrnia skórę, przez co wygładza zmarszczki.

·  Na płytsze zmarszczki.

·  Cena zabiegu to koszt ok. 400 zł.

·  Najlepsze rezultaty zobaczysz po upływie 4-6 tygodni. Efekty HIFU utrzymują się nawet do 2 lat.·  Czas trwania zabiegu wynosi 15-30 minut.

Laser frakcyjny CO2 na lwią zmarszczkę

Usuwanie lwiej bruzdy laserem frakcyjnym również polega na kontrolowanych mikrouszkodzeniach skóry. Wszystko po to, by pobudzić jej naturalne procesy naprawcze. Laser dodatkowo korzystnie wpływa na przebarwienia i niedoskonałości, wyrównując strukturę skóry.

·  Na płytsze zmarszczki.

·  Czas trwania zabiegu to ok. 45 minut.

·  Cena usuwania lwiej zmarszczki laserem frakcyjnym CO2 wynosi ok. 300-400 zł. Niektórzy specjaliści zalecają wykonanie serii zabiegów.

·  Pierwsze efekty zaobserwujesz po zagojeniu się skóry, czyli po ok. 7 dniach. Pełna regeneracja skóry może trwać jednak do 6-12 miesięcy.·  Uzyskane rezultaty zastosowania lasera frakcyjnego można podziwiać nawet przez kolejne 2 lata.

Postępowanie z lwią zmarszczką – podsumowanie

Lwia zmarszczka pojawia się w szczególności u osób, które mają skłonność do częstego marszczenia brwi. Warto wdrożyć odpowiednie nawyki i pielęgnację, zanim pojawią się głębokie, trwałe bruzdy na skórze. Istnieje szereg zabiegów medycyny estetycznej, które w różnym stopniu niwelują widoczność lwiej zmarszczki. Na ogół mniej inwazyjne metody przynoszą pożądane rezultaty przy płytszych zmarszczkach. Pamiętaj, by skorzystać z usług wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. Tylko wtedy masz gwarancję zarówno skuteczności, jak i bezpieczeństwa zabiegu. Chcesz poznać więcej zabiegów gabinetowych przeciw zmarszczkom?
Zapoznaj się z moimi artykułami w kategorii: https://magdalenajaglarz.pl/blog/zabiegi-gabinetowe/

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *