Mezoterapia mikroigłowa to jeden z popularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej, mający tak szerokie spektrum działania, gdzie w sposób naturalny stymulujemy skórę do odnowy. Czego możemy oczekiwać wykonując taki zabieg?

Mezoterapia mikroigłowa

Dużym atutem jest przede wszystkim to, że zabieg jest całoroczny.

Polega on na kontrolowanym uszkodzeniu skóry w wyniku mechanicznego nakłuwania przy pomocy najcieńszych igiełek (32G lub czasami 33G).

Zabieg najczęściej wykonuje się w okolicach skóry twarzy (w tym okolic oczu – powiek), szyi, dekoltu, skóry głowy, ale i również na częściach ciała jak pośladki, uda czy brzuch, bądź innych, które chcemy poddać regeneracji.

W zależności od zastosowanego urządzenia oraz partii skóry nakłucia wykonywane są na głębokość 0,2 mm do 3 mm. Głębokość mikronakłuć jest dobierana w zależności od obszaru zabiegowego oraz problemu. Dzięki temu zabieg może być wykonywany zarówno na cienkiej skórze, a nawet płytko unaczynionej (tzw. naczynkowej), tutaj wpłyniemy na poprawę unaczynienia. Zabieg pozwala na uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych, przebudowę tkanek, co pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów w usuwaniu blizn.

Co możemy uzyskać?

  • stymulację produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego,
  • stymulację komórek skóry – fibroblastów,
  • poprawę gęstości i elastyczności oraz odżywienie skóry,
  • widoczne spłycenie zmarszczek, w tym zmarszczek pod oczy
  • zmniejszenie widoczności porów,
  • poprawę unaczynienia skóry,
  • redukcję widoczności rozstępów, blizn (potrądzikowych, oparzeniowych i innych)
  • doskonałe efekty w leczeniu łysienia.

Dlaczego mikronakłuwanie stymuluje skórę?

Poprzez mikronakłucia wykonujemy mikrourazy, dzięki którym stymulujemy samoregenerację i przebudowę tkanek. Podobnie jak przy skaleczeniu skóry. Z tym, że tutaj mikronakłucia są tak niewielkie i co najważniejsze nie powodujemy bliznowacenia.

Metody i techniki mikronakłuwania

  • derma roller manualny
    – wałek z dużą ilością mikroigieł o długości 0,2 mm do 2,5 mm, długość igieł nie podlega regulacji, co wiąże się z użytkowymi ograniczeniami,
    – ilość igiełek na wałku – może wynosić nawet ponad 1000,
    nie jest jednorazowego użytku, co oznacza, że musi być użytkowany przez jedną osobę oraz po każdym użyciu musi być odpowiednio dezynfekowany, atutem jest niska cena.
  • derma roller elektryczny – dermapen
    – pod tą nazwą kryje się wiele urządzeń do mikronakłuwania,
    – w zależności od urządzenia pulsujące igły wykonują na głębokość od 0,2 do 3,0 mm (regulacja długości igły), ok. 300 nakłuć na sekundę , a w dermapen 4 dzięki niezwykle wydajnemu silnikowi możliwe jest uzyskanie aż 1920 nakłuć na sekundę!, dodatkowo dermapen 4 to urządzenie medyczne,
    – posiada wymienne jednorazowego użytku kartridże z igłami (zwykle ze stali chirurgicznej lub molibdenowe).

Podstawową różnicą między rollerem a dermapenem jest kąt wkłuwania. Dlatego w przypadku rollerów im dłuższe igiełki tym bardziej wyczuwane jest szarpanie i może dochodzić do nadrywania, co zwiększa ryzyko powstawania tkanki bliznowatej – mikroblizn. W takim przypadku na początku będzie mocny efekt napięcia, z czasem jednak skóra stanie się gruba i nieelastyczna. Również używając urządzenia typu dermapen lepiej uważać i stosować tak zwaną technikę stemplowania. Dermapenem możemy poddać zabiegowi okolicę oka.

Przebieg zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu skóra powinna być dobrze oczyszczona, następnie dezynfekowana i ewentualnie znieczulona kremem, żelem bądź sprayem (min. 15/20 minut, w zależności od preparatu). Czas trwania procedury jest uzależniony od użytego urządzenia, zaplanowanej głębokości nakłuć oraz obszaru poddanego zabiegowi, oscyluje ok. 40 – 120 minut. Zabieg można poszerzyć o peeling chemiczny na przykład PQAge, PRX-T33, BioRePeel czy inny. Stosuje się również preparaty bogate  w wiele składników aktywnych.

W przypadku ustawienia igieł na głębokość powyżej 1 mm dochodzi do krwawienia. Jednak nie dochodzi do powstawania krwiaków i siniaków co jest możliwe w przypadku mezoterapii igłowej.

Efekty obserwuje się już po przeprowadzeniu jednego zabiegu, ale zabieg wykonujemy w serii 4-8 zabiegów i należy je powtarzać co 3-6 tygodni.

Po zabiegu

Zabieg ten nie należy do tzw. „lunchowych”. W zależności od zastosowanej głębokości nakłuć skóra jest zaczerwieniona, obrzęknięta i tkliwa. Ustępuje to w przeciągu 1-3 dni. Na drugi dzień może być też odczuwane ściągnięcie, następnie suchość skóry. Po kilku dniach może wystąpić delikatne złuszczanie naskórka. Jeśli pojawi się opryszczka konieczne jest zastosowanie leku przeciwwirusowego, na przykład Heviran.

Po zabiegu należy przez kilka dni zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego, sauny, basenu, solarium czy kriokomory. Również nie wykonujemy przez tydzień peelingu, a przez 24 godziny nie wykonujemy makijażu.

Do pielęgnacji pozabiegowej najczęściej polecane są preparaty Zinalfat i Cicalfate Avene. Ja zdecydowanie wolę stosować lekkie formuły takie jak żel kolagenowy czy żel z kwasem hialuronowym.

Krem z filtrem jest koniecznością nawet jeśli zabieg był wykonany bez substancji fotouczulających na przykład w postaci kwasów czy retinolu. Pomimo pochmurnej pogody warto sprawdzać w aplikacji pogody aktualny poziom indeksu UV, który znajduje się na samym dole, na poziomie 3 należy nanieść na skórę krem ochronny.

Przeciwwskazania do zabiegu

  • ciąża,
  • alergia,
  • cukrzyca (niewyrównana),
  • terapia lekami obniżającymi krzepliwość, niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi,
  • czynne infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze,
  • choroby autoimmunologiczne.

Pamiętaj, że

Efekt uzależnienia optycznego to nie uzależnienie skóry od zabiegu, a wyłącznie przyzwyczajenie do efektu zabiegu 🙂

Jak Wy oceniacie zabieg mezoterapii mikroigłowej? Jakie macie doświadczenia związane z tym zabiegiem?

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *