Kolagen to główny budulec skóry – odgrywa kluczową rolę w jej gęstości, jędrności i gładkości. Z wiekiem jego ilość w skórze maleje, przez co staje się ona cieńsza, bardziej wiotka i podatna na zmarszczki. Nic zatem dziwnego, że na popularności stale zyskuje suplementacja kolagenu. Jednak czy wiesz, że kolagen możesz stosować także w ramach swojej pielęgnacji? Z przyjemnością doradzę Ci, jak wybrać odpowiedni kolagen do twarzy.

Kolagen naturalny do skóry twarzy zainteresował mnie wiele lat temu. Już w 2005 roku miałam przyjemność odczuć jego pozytywne właściwości na mojej skórze. Na tamten czas z powodu moich problemów skórnych kolagen do twarzy genialnie sprawdził się jako kosmetyk nawilżający.

Jednocześnie nie spowodował zapchanych porów i nadmiernego wydzielania sebum. Niestety, wcześniej każdy krem powodował u mnie takie skutki. W zasadzie do dzisiejszego dnia moja skóra nie toleruje kremów. Moja pielęgnacja opiera się osobno na kosmetykach wodno-żelowych i olejkach.

Czym jest kolagen?

Kolagen stanowi ok. 75 % skóry. Jest jednym z najważniejszych białek w organizmie. Organizm człowieka ma zdolność do samodzielnej syntezy kolagenu z aminokwasów, czyli połączonych ze sobą związków chemicznych.

W skórze kolagen jest wytwarzany przez komórki zwane fibroblastami. Mogą one korzystać z kolagenu przenikającego do krwioobiegu ze spożywanej żywności. Na działanie fibroblastów oddziałują także kosmetyki. Aplikując kolagen na skórę, zapewniasz jej:

  • nawilżenie – kolagen wiąże cząsteczki wody, dlatego ogranicza transepidermalną utratę wody (TEWL) przez naskórek,
  • poprawę elastyczności – chociaż kosmetyki z kolagenem działają na powierzchni skóry, ich regularne stosowanie może zapewniać efekt przeciwstarzeniowy,
  • wsparcie regeneracji – ważna właściwość kolagenu to jego wspomaganie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry, np. gojenia się niedoskonałości,
  • barierę ochronną – kosmetyki z kolagenem na twarz charakteryzują się działaniem okluzyjnym, dzięki któremu chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.
Kolagen w skórze twarzy - budowa
Przekrój prze strukturę skóry twarzy młodej i starej. Widoczny ubytek kolagenu z wiekiem.

Ciekawostka: Dotychczas rozpoznano 28 rodzajów kolagenu, jednak w skórze są głównie dwa typy kolagenu. Ten główny to kolagen typu I, zaś po urazach skóry, np. ranach i przy tworzeniu się blizn, tworzy się kolagen typu III, który i tak zostaje przebudowywany do kolagenu typu I.

Kolagen jest bardzo wytrzymały i to dzięki niemu skóra „|nie pęka”. Zdarza się, że dochodzi do skrajnego naciągnięcia – wówczas następuje rozerwanie i tworzą się rozstępy. Z kolei na skutek uszkodzeń powstają blizny.

W organizmie cały czas zachodzą procesy zniszczenia i odbudowy. Stale powstają mikrouszkodzenia, więc kolagen tworzy się na bieżąco. Nowy, naprawczy kolagen wcale nie jest gorszej jakości – wyjątek stanowią rozstępy i blizny.

Do ok. 25. roku życia w organizmie występuje harmonia – tyle samo kolagenu odtwarza się co ubywa. Później średnio rocznie tracimy ok. 1,5 % kolagenu. Niestety jest to utrata zarówno ilościowa, jak i jakościowa. To dobry moment, by zacząć stosować kolagen do twarzy.

Z wiekiem sieć powiązań włókien kolagenowych robi się słabsza i rzadsza, a przez to skóra traci swoje właściwości, co objawia się zmarszczkami i wiotkością.  Od ok. 30. roku życia więcej kolagenu ubywa niż się tworzy. Wynika to z tego, że komórki mają mniejszą wydajność i nie nadążają z naprawianiem różnych mikrouszkodzeń.

Większość zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej i produktów kosmetycznych ma na celu właśnie pobudzenie komórek do zwiększenia tworzenia kolagenu, co w efekcie daje nam naturalnie odmłodzoną skórę.

Wybierz dobry kolagen do twarzy

Zamiast drogeryjnych kosmetyków stosuj żele z naturalnym kolagenem, który ma właściwości przeciwstarzeniowe. Ich dobór ułatwi Ci:

Ranking kolagenu do twarzy

Co wpływa na tworzenie i rozpad kolagenu?

Tych czynników jest wiele i nie wszystkim da się zapobiec. Na niektóre mamy jednak istotny wpływ, wymienię ich kilka.

Czynniki wpływające na tworzenie kolagenu:

  • Ogólnie zdrowy tryb życia, w tym dbanie o wystarczającą ilość snu i unikanie stresu.
  • Dobrze zbilansowana dieta – i nie chodzi tu o przyjmowanie tylko białka. Dla właściwej syntezy kolagenu istotny jest również dostatek witaminy C i żelaza. Przy niedoborze tych składników kolagen nie będzie powstawać.
  • Aktywność fizyczna również korzystnie oddziałuje na zachowanie kolagenu w organizmie.

Sprawdź, w czym jest kolagen – dowiedz się, co jeść, by zmaksymalizować syntezę kolagenu w organizmie.

Czynniki wpływające na rozpad kolagenu:

  • Nadmierna ekspozycja skóry na słońce – stąd umiar w opalaniu sprzyja utrzymaniu młodej skóry. Warto również stosować kremy z filtrem (sprawdź porównanie kremów SPF na lato 2024: https://magdalenajaglarz.pl/tani-krem-spf-z-rossmanna-lato-2024/).
  • Palenie papierosów i spożywanie alkoholu – te używki wywołują stres oksydacyjny w organizmie, co przyspiesza procesy starzeniowe skóry.
  • Stres – szczególnie przewlekły, gdy organizm produkuje kortyzol (hormon stresu), powoduje rozpad kolagenu.
  • Cukier – nadmierne spożycie słodyczy i żywności wysoko przetworzonej negatywnie oddziałuje na kondycję skóry, w tym przyczynia się do degradacji kolagenu.

Kolagen na skórę jako suplement diety

Kolagen na skórę twarzy i całego ciała można też suplementować. Jednak by działał, cząsteczki kolagenu muszą być wystarczająco małe, by przeniknąć barierę jelita.

Granica przenikalności jelita to około 5 000 Daltonów, czyli cząsteczki kolagenu muszą być mniejsze niż te naturalnie występujące w żywności. Kolagen ze świni czy kurczaka ma masę cząsteczkową ponad 50 000 Daltonów, czasami nawet 300 000.

Nie wszystkie firmy produkujące kolagen na skórę dbają o jego przyswajalność. Niektóre wcale nie podają wielkości cząsteczek. Dlatego może być tak, że spożywany przez nas kolagen nie zostanie strawiony, czyli zaabsorbowany przez nasz układ pokarmowy tylko wydalony.

Jaki suplement z kolagenem wybrać?

Postaw na hydrolizowany kolagen do picia, który jest dobrze przyswajany przez organizm. Sprawdź ranking przygotowany przez ekspertów:

Kolagen do picia – ranking

W aptekach i sklepach internetowych możesz kupić kolagen w kapsułkach lub w proszku do rozpuszczenia w wodzie. Jest też kolagen w tabletkach – najczęściej z liofilizatem. Warto mieć na uwadze, że w kapsułce zmieści się mniej kolagenu niż w saszetce.

Na moim blogu znajdziesz też odrębny wpis o kolagenie do picia – Kolagen do picia – Poznaj 12 faktów i mitów, by kupić najlepszy. Przedstawiam w nim popularne fakty i mity o kolagenie i podpowiadam, czym kierować się podczas zakupów tego rodzaju suplementów.

Naturalny kolagen na skórę jako element pielęgnacji twarzy

Skuteczny kolagen do twarzy to taki, który ma szansę głęboko wnikać w skórę. Kosmetyki z kolagenem do twarzy stosowane miejscowo na skórę muszą pokonać barierę warstwy rogowej naskórka, aby przedostać się do komórek fibroblastów w warstwie skóry właściwej.

Na wchłanianie kolagenu do twarzy wpływa przede wszystkim:

  • wielkość cząsteczki,
  • pH,
  • aktywność biologiczna,
  • kompatybilność ze skórą.

Prawda jest taka, że nie dostarczysz żadnego kolagenu skórze, ponieważ nie ma takiej możliwości! Cząsteczka kolagenu jest zbyt duża by mogła przechodzić w głębokie warstwy skóry.

Inaczej jest, kiedy nanosimy kolagen naturalny w postaci trójhelikalnej, która jest zbudowana z aminokwasów i peptydów. A przenikalności peptydów dziś już się nie podważa. Peptydy w kosmetyce są również świetnymi nośnikami innych substancji.

Do Twojego wyboru pozostają kosmetyki z biologicznie aktywnym kolagenem na skórę:

  • bazują na żywej formie białka w temperaturze ok. 6-28 stopni Celsjusza,
  • w trakcie zetknięcia ze skórą o temperaturze ok. 36,6 stopni Celsjusza zmieniają swoją postać,
  • ich potrójne helisy rozpadają się na to, z czego się składają, czyli na pojedyncze aminokwasy i peptydy,
  • dzięki temu mogą intensywnie odżywiać skórę i stymulować syntezę kolagenu przez fibroblasty.

Kolagen do twarzy powinien być kompatybilny ze skórą, czyli biozgodny z aminokwasami, które w niej występują. Jednym z takich aminokwasów, które występuje w białku rybim i niewielu białkach zwierzęcych jest hydroksyprolina. Taki kolagen na skórę może stymulować komórki do wywarzania zwiększonej ilości kolagenu ustrojowego.

Efekty stosowania kolagenu na skórę

Wymiana kolagenu trwa cały czas. Jednak przebudowa struktury kolagenowej po wywoływanej stymulacji zwykle zajmuje skórze ok. 3-4 miesiące. Dlatego o efektach stosowania kolagenu na skórę możemy mówić dopiero po upływie tego czasu. Dotyczą one:

  • wygładzenia, napięcia i uelastycznienia skóry,
  • poprawy nawilżenia,
  • zmniejszenia widoczności zmarszczek i wyrównania kolorytu,·  poprawy owalu twarzy.

W badaniach wykazano, że odpowiednio przygotowane peptydy kolagenowe są w stanie efektywnie przenikać przez warstwę rogową naskórka do skóry właściwej:

  • w naskórku i skórze właściwej mogą aktywować fibroblasty i przyspieszać syntezę kolagenu,
  • istotnie poprawiają cechy skóry jak zawartość wilgoci i elastyczność względną,
  • uznaje się, że odpowiedni kolagen do twarzy (przy odpowiedniej aplikacji) może skutecznie odmładzać skórę.

Ile kolagenu może być w kolagenie do twarzy?

Na opakowaniach kosmetyków pielęgnacyjnych nie raz widziałam napis 99% czy 100% kolagenu. Otóż w produkcie nie może znajdować się więcej kolagenu niż 3,5-4%, ponieważ już przy zawartości 5% wydobycie preparatu z butelki byłoby niemożliwe

Wyższe stężenia przypominałyby twardą galaretę, którą można pokroić nożem, a przy jeszcze wyższych stężeniach zachowywałby się jak elastyczny silikon.

Jaka temperatura przechowywania?

Kolagen naturalny przechowywany w temperaturze powyżej 26-30 stopni Celsjusza podlega denaturacji, tzn. traci aktywność biologiczną i jest to proces nieodwracalny. Kosmetyki z kolagenem najlepiej przechowywać w lodówce, w temperaturze 4-8 °C. Warto mieć też na uwadze, że mają one stosunkowo krótki termin przydatności – do 6. miesięcy po otwarciu.

Pamiętam, jak zabrałam na wakacje kolagen naturalny Colway Platinum. Ze względu na podróż i wysoką temperaturę kosmetyk uległ denaturacji i musiał wylądować w koszu. Była to dla mnie wielka strata, ale i też nauczka. Dlatego powtarzam: kolagen do twarzy naprawdę wymaga przestrzegania odpowiednich warunków przechowywania!

Bardziej odporny na wyższą temperaturę jest kolagen natywny. Wystarczy przechowywać go w nienasłonecznionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Po otwarciu tak samo należy jednak zużyć go w ciągu 6 miesięcy.

Jak aplikować kolagen na twarz?

Sposób aplikacji kolagenu na skórę może różnić się zależnie od wybranego kosmetyku, dlatego w pierwszej kolejności stosuj się do zaleceń producenta. Dotyczy to np. dozowania – zwykle potrzebujemy ok. 30-50 ml żelu kolagenowego na miesiąc. Istnieją jednak także pewne uniwersalne wytyczne, którymi możesz kierować się przy stosowaniu kolagenu na twarz.

  1. Przed aplikacją kolagenu wykonaj dokładny demakijaż i oczyszczanie skóry.
  2. Możesz dodatkowo zrobić peeling, np. enzymatyczny, dzięki któremu usuniesz martwy naskórek i pozostałe, głębsze zanieczyszczenia. Poprawi to wchłanianie kosmetyku.
  3. Kolagen na twarz najlepiej aplikować na jeszcze wilgotną skórę. Delikatnie, równomiernie rozprowadź go na jej powierzchni, a następnie wmasuj i wklepuj.
  4. Po kilku minutach dodatkowo nałóż ulubiony krem do twarzy albo odrobinę olejku. Warto nie pomijać tego kroku, ponieważ kolagen może działać ściągająco na skórę.5. Kosmetyki z kolagenem możesz stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Warto używać ich przez co najmniej 3-4 miesiące, żeby uzyskać zauważalne rezultaty takiej pielęgnacji.

Jakich substancji nie wolno aplikować razem z kolagenem?

Po aplikacji kolagenem naturalnym nie powinno się stosować kosmetyków, które zawierają w swoim składzie związki:

  • cynku,
  • siarki,
  • kwasów owocowych i salicylowych,
  • ceramidy,
  • cytokiny,
  • retinol,
  • alkohol (w dużej ilości).

Substancje te sprawiają, że kolagen traci swoje właściwości. Przed ich zastosowaniem należy odczekać ok. 45 minut po aplikacji kolagenu.

Wszystko zależy jednak od konkretnego kosmetyku. Kolagen natywny (tzw. kolagen na skórę nowej generacji) pozwala na emulgowanie dodatkowych substancji, w tym retinolu.

Mój osobisty ranking kolagenu do twarzy

Wypróbowałam wiele żeli kolagenowych – jak już pisałam wyżej, stosuję je od ok. 18 lat. Dlatego dziś mogę podzielić się z Tobą moim doświadczeniem i wskazać Ci prawdziwe perełki.

Moje ulubione marki kolagenów do twarzy w Polsce stanowią Colway oraz Collife. To produkty premium, jednak w zupełności warte swojej ceny. Nigdy się nimi nie zawiodłam.

Poniżej przedstawiam moje top 6 żelów kolagenowych na skórę.

  1. Collife White z kwasem hialuronowym (239 zł / 50 ml) – stosuję go od 2020 roku do dziś! Dzięki niemu moja skóra znacznie się poprawiła. Nadaje się zarówno na do twarzy, jak i na włosy i paznokcie, również wyraźnie je odżywiając. Cenię go za naturalną, bezzapachową formułę. To produkt wykorzystywany w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Do użytku prywatnego można zamówić go online tylko na WybieramyKolagen.pl.
  2. Colway Gold (239 zł / 50 ml) – bazuje na biologicznie aktywnym kolagenie rybim wzbogaconym o nanozłoto, nanosrebro, kwas azelainowy i laktoferynę. To połączenie nadaje mu właściwości przeciwzapalne i głęboko naprawcze. Polecam go w szczególności osobom z cerą problematyczną.
  3. Colway DNA (259 zł / 50 ml) – to przyjemny w stosowaniu kolagen na twarz, szyję oraz dekolt. Jego formułę oparto na natywnym hydracie z łososia o pH 5,5. Nie wymaga przechowywania w lodówce, dlatego lepiej sprawdza się w podróży.
  4. Collife Black z kwasem hialuronowym (389 zł / 100 ml) – latem chętnie sięgam po ten kolagen o ciemniejszym zabarwieniu. Zawiera melaninę, która stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny. Producent określa jego działanie fotoochronne jako porównywalne z filtrem SPF 15-20.
  5. La Quara kolagen naturalny czarny z kwasem hialuronowym (189 zł / 30 ml) – drugi czarny kolagen do twarzy w moim rankingu. Warto stosować go także na ciało, szczególnie w miejscach świeżych rozstępów i cellulitu. Wspomaga regenerację skóry, zmniejszając widoczność tego rodzaju niedoskonałości.
  6. Colway Kolagen Diamentowy z peptydami (309 zł / 50 ml) – zawiera peptydy o niskiej masie cząsteczkowej (poniżej 500 Da), które mogą wnikać głębiej w strukturę skóry. Jego skład wzbogaca kwas hialuronowy, który dodatkowo wspiera nawilżanie skóry

Ranking kolagenów do twarzy tworzony przez ekspertów

Jeszcze więcej polecanych kosmetyków pielęgnacyjnych znajdziesz na stronie WybieramyKolagen.pl. Szanuję ją za szeroki dostęp do merytorycznej wiedzy i za atrakcyjne ceny – dzięki niej mogę testować wysokiej jakości produkty zaufanych marek beauty. Ty też możesz znaleźć u nich kolagen na skórę dopasowany do swoich potrzeb.

Oszczędź czas, zamów kolagen do twarzy z polecenia

Wybór dobrego kosmetyku nie musi być trudny, gdy korzystasz z fachowego doradztwa. Zobacz:

Kolagen do twarzy – ranking

Jaki kolagen na skórę twarzy? Podsumowanie

Kolagen może istotnie poprawiać kondycję skóry – zarówno suplementowany, jak i aplikowany w formie kosmetyku. Ponieważ zawartość kolagenu w skórze maleje wraz z wiekiem, stosowanie żelów kolagenowych polecam w szczególności osobom po 25. roku życia. Postaw na sprawdzone kosmetyki z zaufanego źródła. Wybierz kolagen docierający do głębszych struktur skóry. Cenną pomoc w tej kwestii może stanowić dla Ciebie ranking tworzony na WybieramyKolagen.pl.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *