Wiele z moich klientek testuje naturalne oleje w codziennej pielęgnacji skóry. Zauważyłam, że w ostatnim czasie do łask powraca olej żywokostowy na zmarszczki. Postanowiłam bliżej przyjrzeć się jego połączeniu z gojnikiem. Oba naturalne składniki kosmetyczne mają właściwości, które mogą poprawić kondycję skóry – m.in. nawilżające, przeciwzapalne oraz regenerujące.

Olej żywokostowy – właściwości przeciwzmarszczkowe

Olej żywokostowy to naturalny środek od pokoleń wykorzystywany w ziołolecznictwie, przede wszystkim do okładów na urazy. Tłoczy się go z korzenia rośliny należącej do rodziny ogórecznikowatych, o nazwie żywokost lekarski (łac. Symphytum officinale).

Korzeń żywokostu lekarskiego stanowi naturalne źródło alantoiny, czyli organicznego związku chemicznego, powszechnie wykorzystywanego w kosmetyce. Alantoina ma właściwości higroskopijne (chłonące wilgoć), dlatego korzystnie wpływa na poziom nawilżenia skóry. Ponadto oferuje działanie:

  • przeciwzapalne,
  • łagodzące podrażnienia,
  • wspomagające odnowę komórek naskórka,
  • przyspieszające naturalne procesy gojenia.

Alantoinę dobrze tolerują cery problematyczne, np. wrażliwe, skłonne do reakcji alergicznych.

Kwiaty i liście żywokostu lekarskiego

Właściwości przeciwzmarszczkowe oleju żywokostowego wynikają z zawartości nie tylko z zawartości alantoiny, ale również innych substancji, m.in. garbników i flawanoidów. Działają one antyoksydacyjnie, neutralizując wolne rodniki tlenowe. Tym samym mogą spowalniać procesy starzeniowe skóry.

Dlaczego warto wybierać olej żywokostowy z gojnikiem na zmarszczki?

Olej żywokostowy często łączy się z innymi olejami. Szczególnie popularne połączenie stanowi olej żywokostowy z gojnikiem. W jednej buteleczce może znajdować się np. 70% oleju żywokostowego i 30% oleju z gojnika.

Gojnik (łac. sideritis), inaczej nazywany także szałwią libańską, stanowi wieloletnią roślinę z rodziny jasnowatych. W tradycyjnym ziołolecznictwie południowo-wschodniej Europy wykorzystywano kwiaty, liście i łodygi gojnika, m.in. do opatrywania ran. Dziś więcej osób zwraca uwagę na potencjalne właściwości gojnika w zapobieganiu zmarszczkom.

Roślina zawiera antyoksdyacyjne związki polifenolowe. Ma w składzie także przeciwzapalne flawanoidy, garbniki, terpeny, kwasy fenolowe i olejek eteryczny.

Suszone kwiaty i łodygi gojnika obok naparu z tej rośliny

W rezultacie olej żywokostowy z gojnikiem może:

  • działać nawilżająco,
  • łagodzić podrażnienia,
  • przyspieszać procesy regeneracyjne skóry,
  • wygładzać i zmiękczać naskórek.

Weź jednak pod uwagę, że tego rodzaju produkty, choć mogą korzystnie wpływać na kondycję skóry, mają działanie jedynie powierzchniowe. Wygładzają skórę w głównej mierze dlatego, że nawilżają ją i tworzą na jej powierzchni delikatną warstwę okluzyjną.

Jeśli zależy Ci na walce z wyraźnymi, głębokimi zmarszczkami, w ramach domowej pielęgnacji skóry możesz rozważyć retinol lub kolagen do twarzy.

Jak wybrać odpowiedni olej żywokostowy?

Olej żywokostowy można kupić zarówno online, jak i stacjonarnie, najczęściej w aptece albo sklepie zielarskim. Zależnie od wielkości buteleczki kosztuje ok. 15-20 zł.

Jeżeli zamierzasz stosować olej żywokostowy na skórę twarzy, koniecznie zwróć uwagę na skład produktu. Niekiedy olej żywokostowy może być mieszany z innymi olejami, np. z rzepakowym, słonecznikowym. Niektóre mogą być komedogenne, czyli przyczyniać się do powstawania zaskórników i zmian trądzikowych na skórze. Staraj się wybrać naturalny produkt, bez alkoholu, konserwantów i sztucznych substancji zapachowych.

Najpopularniejsze produkty z tej kategorii to:

Jak stosować olej żywokostowy z gojnikiem?

Jeśli chcesz włączyć olej żywokostowy z gojnikiem do swojej pielęgnacji, pamiętaj, by w pierwszej kolejności przetestować go na małym obszarze skóry. W ten sposób wykluczysz ewentualną reakcję alergiczną – jej ryzyko jest wyższe w przypadku naturalnych kosmetyków.

Olej żywokostowy z gojnikiem stosuj na czystą, osuszoną skórę, najlepiej w ramach wieczornej pielęgnacji skóry. Używaj niewielkiej ilości olejku, delikatnie wmasowując go aż do wchłonięcia. Unikaj kontaktu oleju z oczami i błonami śluzowymi.

Po otwarciu najlepiej przechowuj olej w lodówce. Chroń go przed dostępem światła i wilgoci. Zapobiegnie to jego jełczeniu i utracie cennych właściwości odżywczych.

Przeciwwskazania do stosowania oleju żywokostowego z gojnikiem

  • Olej żywokostowy to produkt dla osób dorosłych.
  • Nadaje się wyłącznie do stosowania zewnętrznego.
  • Nie można aplikować go na uszkodzoną lub podrażnioną skórę.
  • Przeciwwskazania do stosowania oleju żywokostowego z gojnikiem to ciąża oraz karmienie piersią.

Jeżeli masz zdiagnozowane problemy skórne, stosowanie oleju żywokostowego z gojnikiem skonsultuj z lekarzem dermatologiem.

Czy warto stosować olej żywokostowy z gojnikiem na zmarszczki? Podsumowanie

Moim zdaniem osoby, które nie mają skóry skłonnej do niedoskonałości, takich jak zaskórniki i wypryski, mogą przetestować olej żywokostowy z gojnikiem na zmarszczki. Naturalne źródło alantoiny i przeciwutleniaczy może przysłużyć się cerze dojrzałej. Warto jednak mieć na uwadze, że choć te dwa oleje mają stosunkowo lekką konsystencję, często miesza się je z cięższymi olejami, np. rzepakowym czy słonecznikowym. Istnieją znacznie lepsze składniki przeciw zmarszczkom, które możesz stosować w pielęgnacji domowej, np. żele kolagenowe, które nie obciążają skóry i pozwalają jej oddychać.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *