Plastry o różnym kształcie i wielkości to kolejny produkt na zmarszczki, który w ostatnich latach zyskał dużą popularność na rynku beauty. Przezroczyste lub różnokolorowe plasterki rzeczywiście mogą poprawiać wygląd skóry na twarzy, szyi oraz dekolcie. Nie są to jednak produkty dla każdego. W mojej opinii znajdują zastosowanie tylko w określonych przypadkach.
Skąd pomysł na plastry na zmarszczki?
Plastry na zmarszczki to produkty, które wywodzą się z kinesiotapingu. Tzw. plastrowanie dynamiczne powszechnie stosuje się w fizjoterapii. Taśmy kinezjologiczne delikatnie unoszą skórę, co:
- poprawia krążenie krwi i limfy w tkankach,
- redukuje obrzęki,
- zmniejsza dolegliwości bólowe,
- przyspiesza naturalne procesy gojenia.
Wpływ kinesiotapingu na struktury tkankowe szybko docenili także kosmetolodzy. Wiele gabinetów oferuje profesjonalny taping twarzy, który ma na celu:
- relaksację spiętych mięśni,
- wysmuklenie rysów twarzy (poprzez niwelację zastojów limfatycznych),
- działanie przeciwzmarszczkowe (zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych).
Plastry na zmarszczki są łatwiejsze do samodzielnego użytkowania w domu od profesjonalnych taśm do kinesiotapingu. Nieumiejętnie stosowane taśmy do kinesiotapingu mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, np. pogłębiając już widoczne zmarszczki. W przypadku plastrów na zmarszczki ryzyko to jest znacznie niższe. Ich naklejanie jest stosunkowo łatwe, ponieważ mają wielkość i kształt dopasowane do konkretnych obszarów na skórze twarzy.
Możesz wybrać plastry na różne rodzaje zmarszczek, np.:
- plastry na lwią zmarszczkę – mają kształt dopasowany do skóry pomiędzy i nad brwiami, zwykle trójkątny, o zaokrąglonych brzegach,
- plastry na zmarszczki na czole – charakteryzują się większą powierzchnią, która pozwala pokryć obszar czoła, na którym najczęściej występują bruzdy,
- plastry na zmarszczki palacza – to na ogół mniejsze, wyprofilowane paski, które łatwo dopasowują się do łuku kupidyna i zmarszczek po bokach ust.
Pozostałe rodzaje plastrów na zmarszczki, jakie można zamówić w sieci, to m.in. te na:
- kurze łapki,
- bruzdy nosowo-wargowe,
- zmarszczki dekoltu.
Czy plastry na zmarszczki działają? Moja opinia
Zauważalną poprawę wyglądu swojej skóry możesz osiągnąć, stosując plastry na zmarszczki mimiczne. Wynika to z faktu, że naklejane na skórę plastry zmniejszają kurczliwość mięśni w danym obszarze. Mogą zatem przeciwdziałać utrwalaniu się np. lwiej zmarszczki.
Poziom i trwałość efektów plastrów przeciwzmarszczkowych zależy przede wszystkim od ich:
- umiejętnego naklejania – nie mogą przesuwać ani rolować się podczas noszenia,
- systematyczności – najlepiej stosować je codziennie, np. na noc, gdy nie kontrolujemy swojej mimiki,
- wyboru dobrego produktu – który gładko przylega do skóry i jej nie podrażnia.
W niektórych przypadkach plastry mogą działać na zmarszczki grawitacyjne. Dobry przykład stanowią plastry na dekolt, które przeciwdziałają marszczeniu się skóry pomiędzy piersiami u kobiet, które śpią na boku.
Plastry na zmarszczki nie przyniosą pożądanych rezultatów w przypadku zmarszczek atroficznych, elastotycznych, posłonecznych. Działają wyłącznie mechanicznie, nie wpływając na strukturę skóry. Trzeba mieć na uwadze, że główna przyczyna powstawania zmarszczek to stopniowy zanik kolagenu i elastyny w skórze. Skóra traci młodzieńczą gęstość i elastyczność, dlatego staje się bardziej podatna na zniekształcenia.
Sprawdź skuteczniejszą metodę w walce ze zmarszczkami:
W mojej opinii plastry na zmarszczki mogą stanowić element pielęgnacji anti-aging na noc, przede wszystkim spowalniając pogłębianie się zmarszczek mimicznych. Trzeba liczyć się z faktem, że w przypadku już widocznych bruzd i linii na skórze efekt po stosowaniu plastrów jest stosunkowo szybki, ale tymczasowy – znika po kilku minutach lub godzinach.
Jakie plastry na zmarszczki wybrać?
Jedne z pierwszych plastrów na zmarszczki, jakie pojawiły się na rynku to tzw. Frownies. Charakteryzują się naturalnym, prostym składem – to papier z warstwą hipoalergicznego kleju na bazie wody. Opakowanie o zawartości 144 sztuk plasterków to koszt ok. 130-160 zł, zależnie od kształtu. Niektórzy mają zastrzeżenia co do trwałości tych plastrów – mogą się odklejać.
Także polskie marki zaczęły oferować plastry na zmarszczki, czego przykładem jest sklep internetowy Joga Piękna. W jego asortymencie znajdują się plastry z termoplastycznego poliuretanu (TPU), który pokrywa specjalny klej medyczny. Za 144 sztuki plasterków na 16 arkuszach zapłacimy 99 zł.
Coraz więcej producentów zaczyna oferować plastry na zmarszczki o dodatkowych właściwościach pielęgnacyjnych (tzw. mikroigłowe). Najczęściej zawierają one kwas hialuronowy, który pomaga dodatkowo wygładzić skórę, ponieważ działa nawadniająco i wypełniająco, np. Hyamira MN 200. Nie są one jednak równie skuteczne w mechanicznym wygładzaniu skóry.
Osoby sięgające po plastry na zmarszczki powinny wybierać przede wszystkim produkty o naturalnym składzie. Szczególnie ważne jest, by klej nie podrażniał skóry ani nie wywoływał reakcji alergicznych. Dlatego wybór kleju medycznego stanowi najrozsądniejszą decyzję.
Jak stosować plastry na zmarszczki?
Żeby plastry na zmarszczki skutecznie spowalniały pogłębianie się bruzd na Twojej skórze, zadbaj o prawidłowy sposób ich stosowania. Według mnie dobrze jest wcześniej wykonać próbę alergiczną – przetestuj plaster na małym obszarze skóry.
Jeśli plastry nie powodują podrażnień na Twojej skórze, możesz przystąpić do ich właściwej aplikacji. Przede wszystkim stosuj się do instrukcji producenta. Większość wytycznych jest do siebie podobna.
- Dokładnie oczyść i osusz twarz. Miejsca na skórze, na które chcesz nakleić plastry, nie mogą być tłuste.
- Dopasuj odpowiedni plaster do wybranego obszaru twarzy.
- Delikatnie, ale dokładnie rozmasuj miejsce na skórze przed naklejeniem plastra. Staraj się ręcznie wygładzić zmarszczkę, jednak bez naciągania skóry.
- Gładko naklej plaster na rozmasowaną skórę. Jeśli plaster ma załamania lub się roluje, należy wymienić go na nowy.
- Przytrzymaj plaster kilka sekund. Możesz także dokleić dodatkowy, by uzyskać większą przyczepność.
- Plastry na zmarszczki warto nosić na skórze minimum przez kilka godzin. Najlepiej sprawdzają się do stosowania na całą noc.
- Przy zdejmowaniu plastrów ostrożnie obchodź się ze swoją skórą. Delikatnie podważaj plaster, możesz zwilżyć go wodą albo olejkiem, by ułatwić sobie jego usunięcie.
- Po zdjęciu plastrów ze skóry wykonaj standardową rutynę pielęgnacyjną. Zadbaj zwłaszcza o nawilżenie skóry.
Komu odradzam plastry na zmarszczki?
Plastry na zmarszczki nie sprawdzą się u każdego. Mogą powodować podrażnienia i reakcje alergiczne, dlatego odradzam ich stosowanie osobom:
- z suchą, wrażliwą i naczynkową cerą,
- mającym podrażnioną lub uszkodzoną skórę,
- po zabiegach kosmetycznych, takich jak peeling chemiczny,
- w trakcie kuracji retinolem,
- stosującym witaminę C w codziennej pielęgnacji,
- ze świeżą opalenizną.
Co oprócz albo zamiast plastrów na zmarszczki?
W dalszym ciągu uważam, że kolagen do twarzy to aktualnie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy produkt do domowej pielęgnacji, który przeciwdziała zmarszczkom, ponieważ:
- nawilża skórę – dobrze nawodniona skóra staje się gładsza, gęstsza,
- poprawia elastyczność skóry – przeciwdziała nie tylko zmarszczkom, ale również wzmacnia owal twarzy,
- wspiera naturalne procesy regeneracyjne skóry – w tym gojenie się niedoskonałości,
- wspomaga naturalną barierę ochronną skóry – chroniąc cerę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.
Moim Klientkom polecam zarówno żele kolagenowe do pielęgnacji skóry, jak i suplementację kolagenu. Systematycznie stosując kolagen do picia, można spowolnić naturalne procesy starzeniowe zachodzące w organizmie. Działamy od wewnątrz, a nie jedynie powierzchniowo, przez co rezultaty są większe i mogą dłużej się utrzymywać.
Czy plastry na zmarszczki działają? Moja opinia – podsumowanie
Możesz tymczasowo wygładzić skórę, stosując plastry na zmarszczki mimiczne. Jeśli będziesz systematycznie i długotrwale aplikować je na problematyczne obszary twarzy, spowolnisz także pogłębianie się zmarszczek, np. na czole. Niestety, plastry nie zadziałają na bezpośrednią przyczynę powstawania zmarszczek, czyli spadek poziomu kolagenu i elastyny w skórze. Jeśli stosujesz plastry na zmarszczki, równolegle dbaj o prawidłową pielęgnację skóry i rozważ suplementację kolagenu.