Choć niektórzy twierdzą, że dodają charakteru, blizny na twarzy czy ciele nie są powodem do radości. Raczej nie wśród kobiet, a i u mężczyzn z pewnością blizny potrądzikowe nie dodają szlachetności. Przedstawiam skuteczne metody usuwania blizn potrądzikowych i pourazowych, które sprawdziłam na sobie i swoich klientach w gabinecie.
Usuwanie blizn – metody
W zależności od typu oraz wielkości blizny zaleca się odpowiedni sposób leczenia. Osobiście zajmuję się usuwaniem blizn przy pomocy peelingów chemicznych, którą to metodę wypróbowałam na własnych bliznach. Jak dla mnie peelingi chemiczne to najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, które sprawdza się przy wielu rodzajach blizn. Usuwanie blizn za pomocą kwasów to proces długotrwały, jednak efekty są naprawdę zniewalające. Peelingi kwasowe mają ten plus, iż oprócz eliminacji blizn, wpłyną na regenerację, nawilżenie, wygładzenie czy poprawienie kolorytu skóry.
Najlepsze w walce z bliznami są według mnie:
- kwas trójchlorooctowy,
- kwas glikolowy,
- kwas salicylowy,
- kwas pirogronowy
- kwas migdałowy.
Do walki z bliznami można zastosować inne metody takie jak:
- preparaty w postaci kremów, żeli, maści (np.: Cepan, Contractubex, No scar, Sutricon, Dermatix, RegimA Scar Repair Forte, Kelo-cote)
- plastry na blizny (np.: Contractubex, Sutricon)
- karboksyterapia,
- mezoterapia igłowa,
- laser frakcyjny,
- osocze bogatopłytkowe,
- operacyjne wycinanie blizn.
Można zastosować połączenie kilku metod.
Redukcja blizn i przebarwień w Bielsku-Białej
Zapraszam na konsultacje i wybór odpowiednich zabiegów redukujących blizny w moim gabinecie w Bielsku-Białej.
Kremy i żele na blizny
Moje blizny początkowo smarowałam kremem Cepan i żelem Contractubex. To były wtedy jedyne dostępne na rynku specyfiki na blizny.
Cepan, krem, (35 g), cena ok. 16 zł
100 g kremu zawiera:
substancje czynne: wyciąg etanolowy z cebuli 20 g, wyciąg z rumianku 5 g, heparyna sodowa 5000 j.m, alantoina 1 g
substancje pomocnicze: mieszanina alkoholu cetostearylowego i sodium lautylosiarczanu, parafina ciekła, wazelina biała samo emulgująca mieszanina mono i diglicerydów wysoko nasyconych kwasów tłuszczowych i potasu stearynianu, glicerol, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.
Contractubex, żel (20 g), cena ok. 25 zł
100 g żelu zawiera:
substancje czynne: heparyna sodowa 50 j.m, ekstrakt płynny z cebuli 100 mg, alantoina 10 mg.
substancje pomocnicze: kwas sorbowy, p-hydroksybenzoesan metylu, guma ksantanowa (Kelfrol F), polietylenoglikol 200, olejek zapachowy (Fragrance 231616), woda oczyszczona.
Pomimo, że stosowałam je na świeże blizny nie dały wyraźnych efektów. Miałam blizny głębokie i płytkie, na całej twarzy (w tym na czerwieni wargowej) i głowie.
Temat zabiegów z użyciem kwasów również nie był wtedy jeszcze tak powszedni. Głównie to był kwas glikolowy, w ekstremalnych przypadkach TCA. Zaczęłam zdobywać wiedzę w tym zakresie. Po czym przyszedł krok na część praktyczną. Byłam wtedy jeszcze w trakcie studiów na Wydziale Chemicznym, co się bardzo przydało. Już pierwsze zabiegi przyniosły poprawę, przede wszystkim na trądzik, z którym w tym czasie również się borykałam.
Dzisiaj cieszę się, że mogę pomagać w znacznie krótszym czasie pozbywać się śladów pozostawionych po nieprzyjemnych doświadczeniach, które zesłał nam los.
Proces powstawania i rodzaje blizn
Nie każda rana po zagojeniu pozostawia po sobie widoczny ślad. Blizny to ostatni etap gojenia się głębokich ran, dlatego uszkodzenie naskórka (np. zadrapanie), czy delikatne zacięcie nie pozostawi po sobie śladu. Choć w niektórych przypadkach, w trakcie stosowania leków, tj. sterydy, retinoidy, bądź przy AZS skóra jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia. Wtedy ryzyko powstania blizn jest zwiększone. Nasz organizm chce jak najszybciej zasklepić otwartą ranę, aby uniemożliwić wnikanie zanieczyszczeń i bakterii. Produkowane są nowe naczynia krwionośne oraz tkanka łączna, którą tworzy kolagen. Nowo powstałe komórki zasklepiają ranę w sposób chaotyczny – organizm chce jak najszybciej zagoić otwartą „dziurę”. To sprawia, iż po całkowitym zagojeniu blizna jest nierówna bądź przerośnięta. Blizna ma inną strukturę niż zdrowa skóra, nie zawiera mieszków włosowych (dlatego to miejsce zawsze będzie pozbawione owłosienia) czy gruczołów łojowych i potowych. Blizna wyróżnia się także kolorytem – może być znacznie jaśniejsza, niż zdrowa skóra, ale może też być mocno zaróżowiona.
To, czy będziemy mieć bliznę zależy od kilku kwestii:
- miejsca na ciele,
- przyczyny – inaczej goją się rany cięte, szarpane, potrądzikowe, pooparzeniowe czy po zmiażdżeniu,
- wielkości i głębokości rany,
- czasu gojenia – dlatego tak istotne jest, aby nie rozdrapywać ran! To wydłuża czas gojenia i sprzyja bliznom,
- stanu zdrowia osoby oraz indywidualnych predyspozycji do gojenia się ran.
Od powyższych zmiennych zależeć będzie również wygląd tej blizny, których wyróżniamy kilka rodzajów ze względu na wielkość, wypukłość, koloryt czy odbudowę właściwych struktur skóry:
- Blizny potrądzikowe – powstają przy bardzo zaawansowanym trądziku, bądź poprzez nieodpowiednie wyciskanie i rozdrapywanie krostek – wtedy powstają stany zapalne i nieszczęście gotowe. Wyróżniamy blizny: zanikowe (zagłębienia w skórze), przymieszkowe (wypukłe, przy mieszkach włosowych), bibułkowate (odbudowana skóra jest bardzo cienka), przerostowe (głównie bliznowce).
- Blizny zwykłe – rezultat ran bądź operacji. Kształtują się nawet przez pół roku. W tym czasie zmieniają kolor, kształt i grubość, mogą wywołać uczucie swędzenia, które ustępuje po kilku miesiącach.
- Blizny przerosłe – efekt rozdrapywania bądź zakażenia rany. Są twarde, szerokie i mogą utrudniać poruszanie się.
- Bliznowce (inaczej keloidy) – narośl ponad poziomem skóry. Organizm nadprodukuje kolagen do zabliźnienia rany – to sprawia, że narastają wybrzuszenia o różowym, a czasem ciemnoczerwonym kolorze.
- Przykurcze bliznowate – efekt bardzo rozległych ran. Organizm „skurcza” skórę wokół rany, aby ją zasklepić. Kiedy przykurcze bliznowate występują w okolicy ścięgien i mięśni mogą znacząco ograniczać zdolności ruchowe.
Jak dbać o rany
O to, aby blizna była jak najmniej widoczna powinniśmy zadbać jak najwcześniej. Intensywna pielęgnacja rany powinna rozpocząć się od momentu kiedy nie ma już ryzyka infekcji. Do tego momentu stosuje się sterylne maści z antybiotykiem. Początkowo wszelkie maści powinny być używane po konsultacji z lekarzem! Warto pomyśleć o żelach lub plastrach silikonowych, które mobilizują organizm do intensywnej regeneracji oraz zabezpieczają przed utratą wilgotności. Dodatkowo chronią nas przed powstaniem keloidów (narośli). Oczywiście nie wolno ran drapać. Rozdrapywanie sprawia, że znów podrażniamy skórę, więc organizm na nowo rozpoczyna proces odbudowy. Takie działanie może dać nam jeszcze większe blizny.
Jeśli interesują Was szczegóły terapii kwasami kosmetycznymi, bądź macie pytania dotyczące blizn czy dbania o skórę zapraszam do komentowania – na pewno odpowiem i postaram się pomóc wykorzystując całą moją chemiczną i kosmetyczną wiedzę oraz doświadczenie.