Kwasy na twarz? Brzmi to jak jakaś forma tortur! Jednak spokojnie – nie ma się czego bać! Hydrokwasy do eksfoliacji to zbawienne w wielu przypadłościach substancje, dzięki którym możemy pozbyć się wielu chorób skóry, zanieczyszczeń a także widocznie odmłodzić i nawilżyć skórę.

Podział kwasów kosmetycznych i ich właściwości

Kwasy możemy podzielić na cztery główne grupy alfa-hydroksykwasy (AHA) i beta-hydroksykwasy (BHA), lipo-hydroksykwas (LHA) i poli-hydroksykwasy (PHA). Różnicuje się je ze względu na budowę chemiczną oraz intensywność działania na skórę. Kwasy kosmetyczne stosowane na skórę twarzy oraz całego ciała działają na kilka sposobów:

  • Usuwają zrogowaciały, martwy naskórek, dzięki czemu regulują odnowę komórkową skóry, organizm odbudowuje jej wierzchnią warstwę poprawiając strukturę, nawilżenie i koloryt;
  • Pomagają usunąć przebarwienia i drobne blizny potrądzikowe;
  • Odblokowują pory usuwając zanieczyszczenia. Mają także działanie antybakteryjne, dzięki czemu zapobiegają i wspierają leczenie ognisk zapalnych, wyprysków czy trądziku;
  • Peelingi kwasowe przygotowują skórę na wszelkie zabiegi kosmetyczne – oczyszczone i odblokowane pory, usunięcie martwego naskórka sprawia, iż skóra absorbuje o wiele więcej składników odżywczych i minerałów dostarczanych w kosmetykach;
  • Wyższe stężenie kwasów sprawia, iż organizm wzmaga produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Dzięki temu skóra jest dużo bardziej nawilżona, a przede wszystkim widocznie znikają zmarszczki! Kwasy kosmetyczne przywracają elastyczność i jędrność.
  • Są zalecane nie tylko na twarz, ale także na bardzo przesuszone partie ciała: łokcie, kolana, stopy, dłonie.

Skóra twarzy po kwasie

Kwasy stosowane w kosmetyce mają naturalne pochodzenie. Znaleźć je możemy w nabiale, roślinach i owocach. Dzięki temu istnieje niewielkie ryzyko reakcji alergicznej. Kwasy są odpowiednie dla każdego, bez względu na wiek, rodzaj skóry czy schorzenia. Nawet zaleca się stosowanie kuracji kwasowej osobom cierpiącym na łuszczycę, trądzik czy zapalenie okołomieszkowe! Należy jednak pamiętać, iż używanie nieodpowiedniego stężenia kwasu, używanie złego typu kwasu, bądź zbyt szybkich kąpieli słonecznych może mieć odwrotne skutki od zamierzonych.

Rodzaje kwasów kosmetycznych dostępnych w kosmetologii

Kwasy AHA

Do kwasów AHA zaliczamy: kwas glikolowykwas mlekowykwas jabłkowykwas szikimowykwas migdałowy.

Czym cechuje się ta grupa? Kwasy AHA mogą przenikać w głąb skóry dzięki temu, iż rozpuszczają się w wodzie. Pokonują wierzchnią warstwę sebum i oczyszczają pory. W zależności od stężenia może mieć działanie złuszczające, oczyszczające bądź nawilżające. AHA polecane są osobom, które mają problemy z trądzikiem, wypryskami, bądź ich skóra jest mocno zniszczona poprzez opalanie, solarium czy palenie. Zalecane stężenie kwasów AHA to od 5 do 20%. Te słabsze mają działanie nawilżające – wraz ze wzrostem stężenia wzrasta działanie drażniące. Dlatego tak ważne jest, aby nie używać kwasów na własną rękę! To kosmetyczka powinna dobrać odpowiedni typ i stężenie w zależności od rodzaju skóry i potencjalnych jej problemów. Lepiej zaufać profesjonaliście, ponieważ samemu można wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Kwasy BHA

Drugim typem są kwasy BHA, ażeby być dokładnym, to w kosmetologii używać powinniśmy liczby pojedynczej, ponieważ tylko kwas salicylowy używamy do kuracji kwasowych. Pozyskiwany jest z wierzb, róż, malin, brzozy, czy rumianku – sama natura! Kwas salicylowy ma podobne działanie do  substancji z kategorii AHA. Także przenika przez warstwę sebum oczyszczając pory, regulując wydzielanie łoju. Dodatkowo ma on mocne właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w kuracjach u osób z trądzikiem, wypryskami czy zapchanymi porami. Warto mieć na uwadze, iż kwas BHA może być stosowany także przez osoby, które borykają się z mieszaną cerą i problemami w strefie „T”. Dzięki swoim właściwościom kwas nie wysusza i nie podrażnia skóry. Również w  przypadku kwasu BHA istotne znaczenie ma nie tylko jego stężenie, ale również pH, które powinno wynosić 3-4. Naturalne pH nie blokuje działania kwasu salicylowego, ale je osłabia.

Kwasy LHA

Pochodną kwasu BHA są substancje, które zaliczamy do lipo-hydrokwasów (LHA). Mają one podobne działanie jak kwas salicylowy – oczyszczają skórę, spłycają pory i niwelują wypryski, przy czym są mniej drażniące. Ich delikatniejsze działanie spowodowane jest ich większą masą molową. Kwas LHA wnika wolniej pod naskórek, dzięki czemu nie podrażnia skóry, a dodatkowo działa dłużej i głębiej.

Kwasy PHA

Ostatnim typem kwasów dostępnych w kosmetologii są substancje poli-hydroksylowe (PHA). Obecnie są to najbardziej innowacyjne specyfiki, które dzięki swoim działaniom zyskują coraz większe grono pochlebców. Dają podobne rezultaty jak AHA, nie powodując podrażnień, łuszczenia się skóry, pieczenia czy zaczerwienienia! Zawdzięczamy to ich budowie – tak jak kwasy kosmetyczne LHA mają większą cząsteczkę niż BHA, tak samo PHA są większe niż AHA. Dzięki temu zarówno LHA, jak i PHA wnikają pod naskórek dłużej, działając wolniej, ale bardziej intensywnie, jednocześnie nie powodując podrażnień. Do grupy poli-hydroskylów zaliczamy: glukonolakton,  glukoheptanolakton oraz kwas laktobinowy. Substancje te są szczególnie polecane jako peelingi chemiczne dla osób z cerą wrażliwą oraz cierpiących na łuszczycę, trądzik różowaty, łojotok czy egzemę. Nie tylko nawilżają i oczyszczają skórę, ale także wzmacniają jej barierę lipidową oraz naczynia krwionośne! To istne wybawienie dla osób, które borykają się z chorobami skórnymi.

Kwasy poza podziałami

Do żadnej z powyższych grup nie możemy zaliczyć kwasu azelainowego, który jest bardzo popularny w kosmetyce.

Zabiegi kwasami kosmetycznymi w Bielsku-Białej

Zapraszam na peelingi chemiczne z użyciem kwasów kosmetycznych (medycznych) w moim gabinecie w Bielsku-Białej. Cena zabiegu już od 100 zł.

Chcę skonsultować lub zapytać o termin

Podstawowe zasady stosowania kwasów na twarz

Bez względu na to, który typ kwasu wybierzemy, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach:

  • Należy zaczynać kurację od niższych stężeń i sukcesywnie je zwiększać zgodnie z zaleceniami producenta i kosmetologa
  • Peelingi chemiczne warto rozpocząć w salonie kosmetycznym, gdzie osoba doświadczona dobierze produkty odpowiednie dla nas. Ostrożność przy kwasach to najważniejsza zasada! Działanie na własną rękę może zakończyć się podrażnieniami i dużymi zniszczeniami skóry, której odbudowanie może pochłonąć wiele czasu i pieniędzy.
  • Jeśli jednak bardzo chcecie spróbować kwasów w domu, zacznijcie eksperymenty z gotowymi kosmetykami (toniki, maseczki, serum, itp.).
  • Pamiętajcie, iż skóra po zastosowaniu peelingu chemicznego jest wrażliwa i dużo bardziej podatna na negatywne działanie promieniowania słonecznego. Tutaj kolejny apel – specjalista doradzi jaki kwas jest odpowiedni na wiosnę, lato czy zimę oraz dobierze ochronny filtr o odpowiednim stężeniu.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *