Rozwieję Twoje wątpliwości: domowa maseczka z żelatyny nie może wydłużyć młodego wyglądu skóry, dlatego nie zadziała na Twoje zmarszczki. To jedynie mit powielany w internetowych poradnikach. Istnieją jednak wysokiej jakości kosmetyki z kolagenem, który przenika w głąb skóry, działa odżywczo i stymuluje naturalne procesy odnowy.
Maseczka z żelatyny – co to takiego?
W domowej pielęgnacji naszych mam i babek niegdyś znajdowało się wiele stosunkowo tanich, a jednocześnie skutecznych składników, które miały poprawiać wygląd skóry. Jednym z nich jest żelatyna spożywcza, czyli częściowo hydrolizowany kolagen.
Żelatyna to naturalnie rozpuszczalne białko, które powstaje na bazie kości, skóry i ścięgien zwierząt. Nie ma smaku, zapachu ani koloru, słynie natomiast z silnych właściwości żelujących. Co istotne, żelatyna zawiera aminokwasy naturalnie występujące w kolagenie: glicynę, prolinę i hydroksyprolinę.
Jak działa maseczka z żelatyny?
Osoby zdające sobie sprawę z tego, ile kolagenu zawiera żelatyna, często decydują się na jej zwiększone spożycie, a także na zastosowanie w kosmetyce. Niestety, żelatyna to jedynie teoretyczne źródło kolagenu – działa powierzchniowo, a jej duże cząsteczki nie są w stanie wnikać w głąb skóry.
Właściwości przeciwzmarszczkowe domowych maseczek z żelatyny to mit. Nie odżywi ona skóry. Może natomiast działać:
- oczyszczająco – na podobnej zasadzie co popularne maseczki peel-off, ponieważ zastyga na skórze, a przy zdejmowaniu złuszcza martwy naskórek i odblokowuje pory,
- ściągająco – maseczka zwęża pory i redukuje ilość sebum wydzielanego przez skórę, zapewniając jej aksamitne, matowe wykończenie,
- nawilżająco – aplikowana na świeżo oczyszczoną i nawilżoną skórę maseczka z żelatyny może działać okluzyjnie, przeciwdziałając nadmiernej utracie wody przez naskórek.
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione właściwości, maseczka z żelatyny najlepiej sprawdza się w pielęgnacji skóry normalnej, tłustej i skłonnej do niedoskonałości (rozszerzonych porów, zaskórników).
Wady maseczki z żelatyny
Zanim wypróbujesz maseczkę z żelatyny na swojej skórze, miej świadomość jej potencjalnych skutków ubocznych. Podobnie jak maseczki peel-off, maska z żelatyny nie jest wskazana do aplikowania na skórę suchą, wrażliwą i naczynkową. Przy zdejmowaniu może podrażniać i uszkadzać delikatną skórę twarzy, przynosząc więcej szkody niż pożytku.
W przypadku wielu osób, które próbowały zrobić domową maseczkę z żelatyny opinie są negatywne. Ponieważ taka maseczka ma działanie ściągające i oczyszczające, może nadmiernie przesuszyć naskórek i uszkodzić barierę hydro-lipidową skóry.
Jak zrobić maseczkę z żelatyny?
Istnieje wiele przepisów na maseczki z żelatyny. Do rozpuszczenia suchego proszku możesz użyć zarówno wody, jak i mleka, jogurtu lub soku z cytryny. Zależnie od tego, jakie są rodzaje zmarszczek i potrzeby skóry, możesz eksperymentować z dodatkowymi składnikami.
Jeżeli chcesz zrobić maseczkę z żelatyny pod oczy, polecam Ci użycie mleka lub jogurtu naturalnego zamiast gorącej wody do rozpuszczenia żelatyny. Dzięki temu maseczka w mniejszym stopniu zastygnie po aplikacji i nie podrażni delikatnej, cienkiej skóry.
Postępuj według poniższych kroków do wykonania najpopularniejszej maseczki z żelatyny na twarz.
- Wykonaj demakijaż i dokładnie oczyść skórę.
- Opcjonalnie możesz zrobić także peeling enzymatyczny i zaaplikować tonik na skórę.
- 2 łyżki żelatyny rozpuść w naczyniu z dodatkiem 2-3 łyżek gorącej (ale nie wrzącej) wody.
- Dokładnie wymieszaj, aby żelatyna całkowicie się rozpuściła.
- Gdy maseczka osiągnie konsystencję galaretki i temperaturę pokojową, nałóż ją palcami na twarz. Omiń wrażliwe okolice oczu.
- Pozostaw maseczkę na skórze przez ok. 30 minut.
- Zmyj maseczkę ciepłą wodą.
- Zaaplikuj ulubiony krem do twarzy.
Co zamiast maseczki z żelatyny na zmarszczki? Kolagen natywny
Chociaż maseczka z żelatyny nie dostarczy Twojej skórze cennego kolagenu, są kosmetyki, które mogą to zrobić. To specjalne żele, które zawierają biologicznie aktywny kolagen o potrójnych helisach.
W trakcie aplikacji taki kolagen rozpada się na pojedyncze aminokwasy i peptydy, które są w stanie pokonać barierę warstwy rogowej naskórka i przedostać się do komórek fibroblastów w skórze właściwej. Przy systematycznym stosowaniu przez ok. 3-4 miesiące mogą działać:
- wygładzająco,
- napinająco,
- uelastyczniająco,
- nawilżająco,
- wyrównująco koloryt skóry,
- regenerująco (np. skórę z bliznami i rozstępami).
Dodatkowy atut żeli kolagenowych jest taki, że mają one pH kompatybilne ze skórą, nie zaburzając jej prawidłowej bariery ochronnej. Są gotowe do użycia (jednak wymagają przechowywania w lodówce). Możesz stosować je 2 razy dziennie, na oczyszczoną i nawilżoną skórę.
SPRAWDŹ RANKING PRZECIWZMARSZCZKOWYCH KOLAGENÓW DO TWARZY
Niestety, maseczka z żelatyny to kit – podsumowanie
Maseczki z żelatyny, choć popularne, nie stanowią panaceum na zmarszczki. Mimo że oczyszczają skórę i mogą chwilowo działać nawilżająco, nie przenikają w głąb skóry, by wpływać na produkcję kolagenu. Są bardziej odpowiednie dla skóry tłustej i zanieczyszczonej. Mogą natomiast podrażniać cerę suchą i wrażliwą. Jeśli szukasz sposobu na redukcję zmarszczek w codziennej pielęgnacji, lepiej sięgnij po kosmetyki z kolagenem natywnym.