Zmarszczki pod oczami to zwykle jeden z pierwszych widocznych objawów starzenia się skóry. Zmianę struktury skóry wokół oczu zauważyć można już pomiędzy 25. a 30. rokiem życia, choć tendencja do powstawania zmarszczek stanowi kwestię indywidualną. W dużej mierze zależy ona od stopniowego zmniejszania produkcji kolagenu w skórze, wagi ciała, obcowania z promieniami UV czy stylu życia.

Niezależnie od tego, jak widoczne są Twoje zmarszczki, masz do dyspozycji liczne zabiegi na zmarszczki pod oczami wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej.

Ponadto możesz wdrożyć także odpowiednią pielęgnację domową, która poprawi kondycję Twojej skóry pod oczami.

Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami

Skóra wokół oczu to najbardziej wrażliwy element cery. Jest znacznie cieńsza i delikatniejsza, przez co bardziej podatna na przesuszanie, podrażnienia i niedoskonałości. Zawiera mniej tkanki tłuszczowej, kolagenu i elastyny, w wyniku czego szybciej traci młodzieńczą gęstość, a wraz z nią naturalną jędrność. W rezultacie powstają nie tylko zmarszczki pod oczami, ale również cienie czy opuchlizna. Na szczęście możesz im przeciwdziałać. W pierwszej kolejności zadbaj o:

  • Łagodny demakijaż i oczyszczanie – jak głosi przysięga Hipokratesa: po pierwsze nie szkodzić. Ze skórą pod oczami należy obchodzić się wyjątkowo delikatnie. Unikaj jej pocierania, na przykład płatkami kosmetycznymi. Zamiast nich rozmasowuj kosmetyki palcami – Twoja skóra Ci za to podziękuje. Do oczyszczania skóry wokół oczu wybieraj łagodne, naturalne formuły, bez wysuszających, potencjalnie drażniących składników. Świetnie w tej roli sprawdzą się roślinne olejki, które mają intensywne właściwości nawilżające.
  • Stosowanie kremu pod oczy – nie każdy krem do twarzy nadaje się do aplikacji na wrażliwą skórę wokół oczu. Powinny zdawać sobie z tego sprawę w szczególności osoby stosujące kremy do cery tłustej i trądzikowej. Jednak nawet jeśli stosujesz krem nawilżający lub przeciwstarzeniowy, warto wyposażyć się w osobny kosmetyk pod oczy. Tego rodzaju produkty mają bardziej skoncentrowaną, bogatą w składniki aktywne formułę. Ponadto charakteryzują się lżejszą, delikatniejszą konsystencją. Przebadano je okulistycznie, co zwiększa bezpieczeństwo aplikacji w pobliżu narządu wzroku.
  • Ochronę przeciwsłoneczną – to najskuteczniejszy element przeciwdziałający starzeniu się skóry, a jednak wiele osób unika aplikowania kremu z filtrem na skórę wokół oczu. To duży błąd, ponieważ ona również jest wrażliwa na nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Dopasuj krem z filtrem, który nie podrażnia, nie szczypie i nie powoduje łzawienia.

Oleje roślinne do codziennej pielęgnacji

Jak wyżej wspomniano, oleje roślinne świetnie sprawdzają się do demakijażu oczu. Mogą mieć jednak dodatkowe właściwości w Twojej codziennej pielęgnacji. Możesz stosować je w roli dodatkowego serum przeciwstarzeniowego. Nadaje się do tego przykładowo:

  • Olej arganowy – słynie z silnych właściwości przeciwzmarszczkowych. To zasługa zawartych w nim nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego i oleinowego. Ponadto olej arganowy stanowi również bogate źródło przeciwstarzeniowej witaminy E.
  • Olej z opuncji figowej – to kolejny olej roślinny o działaniu anti-aging. Zawiera wysokie stężenie kwasu linolowego i witaminy E, które synergicznie aktywują procesy odnowy komórkowej w skórze.
Oleje naturalne

Aby pielęgnacja olejami przynosiła pożądane rezultaty, należy przeprowadzać ją w prawidłowy sposób. Przede wszystkim nie stosuj olejów na suchą skórę. Przed aplikacją oleju najpierw należy nałożyć żel lub hydrolat, na przykład kolagenowy albo aloesowy. Pozwoli to zachować prawidłowy poziom wilgoci w skórze. Dopiero na taką bazę możesz zastosować 2-3 krople wybranego przez siebie olejku. Twoja skóra zyska natychmiastową miękkość, gładkość oraz atrakcyjny blask.

Płatki pod oczy na zmarszczki

W profilaktyce zmarszczek pod oczami możesz posługiwać się także gotowymi, jednorazowymi produktami anti-aging, które wzbogacają rutynową pielęgnację. Do stosowania 1-2 razy w tygodniu polecam płatki pod oczy: kolagenowe, żelowe lub hydrożelowe. Działają na skórę jak kompres, intensywnie ją nawadniając i wypełniając. Przynoszą natychmiastowe uczucie przyjemnego chłodu i ukojenia.

Płatki pod oczy mogą mieć różne właściwości, na przykład rozjaśniające cienie pod oczami i redukujące opuchliznę. Jeśli jednak zależy Ci na ich działaniu przeciwzmarszczkowym, postaw na płatki pod oczy, które zawierają kolagen i kwas hialuronowy. Dodatkowy atut mogą stanowić obecne w recepturze kosmetyku ekstrakty roślinne stymulujące odnowę i mikrokrążenie skóry. Płatki pod oczy stosuj na czystą i suchą skórę zgodnie z czasem zalecanym przez producenta. Po zdjęciu płatków możesz wklepać pozostałości serum opuszką palca. 

Maseczki do twarzy w płacie

Niektóre maseczki do twarzy w płacie przynoszą pożądane rezultaty przeciwzmarszczkowe także wobec skóry wokół oczu. Kluczowe w tej kwestii jest, by otwory na oczy nie były zbyt duże, a maseczka dotykała skóry pod oczami.

Maseczki do twarzy w płachcie

Wybieraj maseczki przeciwstarzeniowe, które zawierają składniki aktywne takie jak kolagen, kwas hialuronowy, retinol czy peptydy. W przypadku pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu znajdują zastosowanie również ekstrakty roślinne, na przykład z aloesu, wąkroty czy świetlika. Te substancje przeciwdziałają oznakom starzenia. Mogą spłycać zmarszczki i redukować drobne linie. Nie przetrzymuj maseczek nawilżających na twarzy – jeśli wysychają przed czasem zalecanym przez producenta, zdejmuj je wcześniej. W ten sposób zapobiegniesz nadmiernej utracie wody przez skórę.

Tutaj znajdziesz świetnie porównanie 18 maseczek w płachcie do twarzy >>

Retinol w domu

Retinol to substancja aktywna, którą często uwzględniają zabiegi na zmarszczki pod oczami w gabinetach medycyny estetycznej. W niskich, bezpiecznych stężeniach możesz stosować retinol również w domu. Aktywna forma witaminy A słynie ze swoich właściwości regenerujących i spowalniających procesy starzenia się skóry. Zapewnia efekt gładkiej skóry bez przebarwień i może wyraźnie spłycać zmarszczki.

Podczas stosowania retinolu w warunkach domowych kluczowe jest to, by zaczynać od niskich stężeń substancji aktywnej. W ten sposób ogranicza się ryzyko podrażnienia skóry. Najbezpieczniej aplikować nie czysty retinol, a gotowe kosmetyki z retinolem, na przykład w formie serum pod oczy, które zawiera także inne, nawilżające i łagodzące substancje.

Zabiegi na zmarszczki pod oczami

Swoją skórę zawsze opłaca się oddać w ręce specjalisty. Wykwalifikowany kosmetolog nie tylko przeprowadza bezpieczne zabiegi na zmarszczki pod oczami, ale również udziela cennych wskazówek dotyczących domowej pielęgnacji. Możesz zatem uzyskać zarówno szybsze, jak i długotrwałe rezultaty. Warto wybrać specjalistę w danej dziedzinie, który pracuje na nowoczesnym sprzęcie i korzysta z wysokiej jakości, profesjonalnych preparatów. Przed umówieniem wizyty koniecznie zapoznaj się z portfolio kosmetologa i opiniami wystawionymi przez klientów, którzy zdążyli już skorzystać z jego usług.

Mezoterapia igłowa na zmarszczki pod oczami

Większość gabinetów kosmetycznych, które mają w swojej ofercie zabiegi na zmarszczki pod oczami, najczęściej proponuje mezoterapię igłową. Polega ona na wykonywaniu płytkich nakłuć w niewielkich odstępach na skórze i wstrzykiwaniu przeciwstarzeniowej substancji aktywnej.

Mezoterapia igłowa

W przypadku skóry wokół oczu świetnie sprawdza się choćby mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym. Podawany w dużym stężeniu w głąb skóry działa nawadniająco, wypełniająco i regenerująco. Gwarantuje natychmiastowy efekt wygładzenia skóry wokół oczu, co przekłada się na spłycenie głębokich zmarszczek i zniwelowanie drobnych linii. 

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa (tzw. dermapen) to kolejny zabieg na zmarszczki wokół oczu, który jest warty rozważenia. Mezoterapia mikroigłowa polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry poprzez mikronakłucia i stymulacji jej do bardziej intensywnej przebudowy tkanek.

Mechaniczne nakłuwanie bardzo cienkimi igiełkami na głębokości 0,2-0,3 mm spowalnia objawy starzenia się skóry, stymulując produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Zabieg można bezpiecznie wykonywać wokół oczu, także na powiekach. Widocznie spłyca zmarszczki, a także zwiększa gęstość skóry, jej napięcie oraz elastyczność.

Botoks pod oczy

Osoby, które mają widoczne zmarszczki mimiczne wokół oczu i pragną uzyskać wyraźny efekt ich wygładzenia, w gabinecie medycyny estetycznej mogą skorzystać także z botoksu pod oczy. Zabieg polega na wprowadzeniu toksyny botulinowej poprzez iniekcję, domięśniowo w miejsca występowania pojedynczych zmarszczek. Botoks gwarantuje długotrwały, wielomiesięczny efekt wygładzenia skóry pod oczami. Warto jednak łączyć go także z innymi zabiegami anti-aging, które dodatkowo spowalniają procesy starzeniowe skóry, ponieważ sam botoks nie ma właściwości odżywczych.


Podsumowanie – działaj, ale polub swoje zmarszczki

Dobrych metod na zmarszczki pod oczami jest wiele. Ważne jest jednak uświadomienie sobie, że czasu nie oszukamy i pracę nad gładką skórę warto wesprzeć akceptacją faktu, że starzenie jest procesem naturalnym, którego nie unikniemy.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *