Needle shaping to jeden z najmniej inwazyjnych, gabinetowych zabiegów kosmetycznych. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla różnego rodzaju wypełniaczy, np. kwasu hialuronowego albo nici PDO. Jednocześnie gwarantuje szybkie, widoczne natychmiast efekty. Nici autologiczne pomagają zagęścić skórę, poprawić owal twarzy i spłycić zmarszczki.

Czym są nici autologiczne?

Zabieg z nićmi autologicznymi, inaczej nazywany mikroprzeszczepem włókien kolagenowych, bazuje na zdolnościach regeneracyjnych organizmu. Ma na celu wzmocnienie naturalnej sieci włókien kolagenu oraz elastyny. W tym celu wykorzystuje prąd o mieszanych, odpowiednio dobranych częstotliwościach. Przewodzą go bardzo cienkie igły (podobne do tych stosowanych w akupunkturze), które wprowadza się do skóry właściwej.

W ten sposób powstają nici autologiczne: w wyniku stymulacji prądem włókna podporowe z kolagenu i elastyny ulegają kontrolowanemu, minimalnemu odwodnieniu. Zaczynają łączyć się ze sobą i przylegać do igieł, tworząc „przędzę”. Igły nadają im pożądany kierunek, optymalną objętość i siłę naciągu. Budują autologiczne rusztowanie podtrzymujące i wypełniające tkanki.

Kobieta podczas zabiegu z nićmi autologicznymi
Źródło: Needle of Beauty Marta Korzeniewska

Przez kolejne miesiące włókna kolagenu i elastyny nadal oplatają się wokół stworzonych nici autologicznych. Dlatego osobom planującym needle shaping szczególnie polecam suplementować kolagen do picia, by uzyskać jeszcze lepsze rezultaty.

Sprawdź mój ranking kolagenów do picia

KOLAGEN DO PICIA – RANKING

Ciekawostka: Metodę needle shaping opracował w 2012 roku włoski lekarz Giorgio Fippi. Połączył on wiedzę o akupunkturze z tym, że włókna kolagenowe, dzięki powłoce z proteoglikanów i glukozaminoglikanów, mają właściwości biosensorów oraz bioprzewodników.

Opinie na temat nici autologicznych są bardzo pozytywne. Uznaje się je za jeden z bezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Choć zabieg nie jest już nowością na rynku, stale zyskuje na popularności.

Zabieg needle shaping twarzy, szyi i dekoltu
Źródło: Needle of Beauty Marta Korzeniewska

Kto może rozważyć needle shaping? Opinia

Zabieg z nićmi autologicznymi jest odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy obserwują oznaki starzenia się skóry: utratę jej gęstości i jędrności, widoczność zmarszczek. Zabieg można stosować nie tylko na twarzy, ale również na szyi, dekolcie, dłoniach, brzuchu, piersiach czy pośladkach.

Moim zdaniem nici autologiczne najlepiej sprawdzą się u osób:

  • pragnących poprawić owal twarzy,
  • chcących zniwelować różne rodzaje zmarszczek,
  • z wyraźną doliną łez,
  • o wiotkiej skórze w różnych partiach ciała.

Ponadto coraz częściej needle shaping proponuje się również na:

  • wyrównanie asymetrii twarzy,
  • modelowanie ust,
  • zmniejszanie widoczności blizn i rozstępów.
Needle shaping szyi
Źródło: Needle of Beauty Marta Korzeniewska
Needle shaping kolan
Źródło: Needle of Beauty Marta Korzeniewska

Nici autologiczne – efekty

Wielu docenia zabieg needle shaping za efekty widoczne już po pierwszym zabiegu. Widać wyraźne zagęszczenie skóry, co pomaga poprawić owal twarzy i spłycić zmarszczki. Żeby jednak uzyskać najbardziej satysfakcjonujące rezultaty, zaleca się wykonanie serii zabiegów (3-8) w odstępach co 3-6 tygodni.

Efekty po serii zabiegów z nićmi autologicznymi zazwyczaj utrzymują się ok. 18-24 miesiące. Warto raz na kilka miesięcy wykonywać zabieg przypominający, by je podtrzymywać.

Jak przebiega needle shaping?

Do zabiegu nićmi autologicznymi wybierz zaufanego kosmetologa, który najpierw przeprowadzi z Tobą specjalistyczną konsultację i pomoże określić obszar zabiegowy. Ja polecam gabinet Needle of Beauty prowadzony przez Martę Korzeniewską. To właśnie zdjęcia z efektami jej pracy można podziwiać w treści niniejszego artykułu.

Wybór profesjonalnego salonu medycyny estetycznej ma kluczowe znaczenie zarówno dla efektów, jak i bezpieczeństwa zabiegu. Sam needle shaping jest stosunkowo komfortowy, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Przebiega następująco:

  1. Aplikacja kremu znieczulającego (zwykle z lidokainą).
  2. Odczekanie odpowiedniej ilości czasu, by krem w pełni zadziałał.
  3. Aplikacja bardzo cienkich igieł w skórze właściwej obszaru zabiegowego.
  4. Przeprowadzanie poprzez igły ładunku z urządzenia Needle Shaping.
  5. Dostosowanie odczuwanego natężenia prądu.
  6. Lekkie dokręcanie igieł.
  7. Wyjęcie igieł ze skóry.
  8. Aplikacja preparatu regeneracyjnego.
  9. Omówienie postępowania pozabiegowego.

Dokładny czas trwania zabiegu needle shaping zależy od obszaru zabiegowego. Średnio to ok. 60 minut plus ok. 30 minut na znieczulenie.

Cena

Pojedynczy zabieg z nićmi autologicznymi kosztuje od 400 do 3000 zł – zależnie od wybranego gabinetu kosmetologicznego i obszaru zabiegowego. Zwykle zabieg na całą twarz i szyję mieści się w górnym zakresie cenowym 1500-3000 zł.

Wkłuwanie igieł podczas zabiegu needle shaping jest bezbolesne dzięki znieczuleniu miejscowemu
Źródło: Needle of Beauty Marta Korzeniewska

Zalecenia przed i po zabiegu

Needle shaping określa się jako zabieg mało inwazyjny, nie wymaga on okresu rekonwalescencji i ma niskie ryzyko powikłań. Po zabiegu najczęściej występuje chwilowy obrzęk i zaczerwienienie skóry. Może towarzyszyć im bolesność obszaru zabiegowego, uczucie ciągnięcia, tymczasowa asymetria lub nierówność konturu. Zwykle znikają one w ciągu jednego dnia, maksymalnie po kilku dniach. Duże znaczenie ma umiejętne wykonanie zabiegu – w przypadku dużej liczby wkłuć mogą występować siniaki.

Jeśli wyżej wymienione objawy pogłębiają się z czasem albo towarzyszy im stan podgorączkowy, koniecznie skontaktuj się z osobą, która wykonywała zabieg lub z lekarzem.

Standardowy czas regeneracji skóry po zabiegu z nićmi autologicznymi zajmuje ok. 1-2 tygodnie. W tym czasie należy przestrzegać zaleceń przekazanych przez kosmetologa. To m.in.:

  • unikanie spożywania gorących napojów i posiłków (w ciągu 2-3 dni od zabiegu),
  • niespożywanie alkoholu (co najmniej przez 2 tygodnie od zabiegu),
  • ograniczenie mimiki twarzy (przez ok. 7 dni od zabiegu),
  • niemasowanie twarzy (przez ok. 7 dni od zabiegu),
  • ograniczenie wysiłku fizycznego (przez ok. 7 dni od zabiegu),
  • niekorzystanie z sauny i basenu (przez ok. 7 dni od zabiegu).

Jakiekolwiek dodatkowe zabiegi kosmetyczne w obszarze zabiegowym po needle shapingu należy skonsultować z kosmetologiem.

Nici autologiczne – przeciwwskazania

Jak każdy zabieg medycyny estetycznej, również ten z nićmi autologicznymi ma pewne przeciwwskazania. Do głównych należą:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • infekcje ogólnoustrojowe,
  • choroby nowotworowe,
  • nieunormowana cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
  • tendencja do przerostu i bliznowacenia tkanek,
  • nierozpuszczalne implanty w obszarze zabiegowym,
  • rozrusznik serca,
  • opryszczka i inne stany zapalne skóry.

Jeśli przed needle shapingiem były wykonywane inne zabiegi medycyny estetycznej, należy uzgodnić z kosmetologiem określony odstęp pomiędzy nimi, np. po botoksie.

Nici autologiczne (needle shaping) – podsumowanie

Needle shaping to mało inwazyjna metoda odmładzania skóry, która wykorzystuje naturalne zdolności regeneracyjne organizmu. Zabieg polega na stymulacji produkcji kolagenu i elastyny za pomocą prądu o niskiej częstotliwości, prowadząc do powstania naturalnych „nici” w skórze. W ten sposób można m.in. poprawić owal twarzy i wygładzić zmarszczki. Nici autologiczne można stosować nie tylko na twarzy, ale również w innych obszarach ciała, takich jak dłonie, brzuch, piersi czy pośladki.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *