Temat zabiegów z użyciem kwasów na twarz latem może budzić kontrowersje. Piszę dlaczego uważam, że warto je stosować, wymieniam 8 moich ulubionych, a na koniec radzę, jak nawet przy intensywnej walce z niedoskonałościami, bezpiecznie przechodzić kuracje kwasami, kiedy dni długie, a słońce wysoko. Sprawdź, jakie kwasy na lato użyć do walki z Twoim problemem skórnym.

Dlaczego warto wykonywać peelingi chemiczne latem?

Nareszcie, upragnione słońce i od razu chce się żyć. Promieniowanie słoneczne ma na nas zbawienny wpływ, ale należy pamiętać, że tylko zachowanie umiaru jest gwarancją zdrowia i pięknego wyglądu. Wystarczy zaledwie kilka minut, a będzie to dobra terapia na:

 • poprawę samopoczucia, wprowadzenie w stan relaksu,
 • podwyższenie wydolności psychicznej i fizycznej,
 • aktywację syntezy witaminy D3.

Niewłaściwe korzystanie (bez ochrony przeciwsłonecznej) lub nadmiar promieni słonecznych może nieść za sobą niepożądane skutki, zmiany w naskórku, skórze właściwej oraz na poziomie komórkowym. Wymieniam kilka z nich:

 • nadmierne rogowacenie skóry (hiperkeratynizacja),
 • zmniejszenie ilości naturalnych składników nawilżających (NMF Natural Moisturizing Factor),
 • zaburzenie warstwy lipidowej pokrywającej naskórek,
 • powstawanie zmarszczek – promieniowanie UV uszkadza włókna zbudowane z kolagenu i elastyny, skóra staje się sucha, szorstka i pogrubiała, a zmarszczki głębsze i bardziej widoczne (reakcje opóźnione) 
 • zaburzenia barwnikowe,
 • stres oksydacyjny,
 • uszkodzenie DNA komórek skóry.

Dzięki peelingom chemicznym dedykowanym również na lato możemy w ciągu całego roku zawalczyć z trądzikiem, hamować powstawanie przebarwień jak i rozjaśniać istniejące, hamować proces fotostarzenia, działać rewitalizująco. Po co więc czekać do jesieni, kiedy można działać cały rok. Zdarza się, że za późno rozpocznie się terapię kwasami, takimi jak kwas salicylowy czy pirogronowy, kwasy na lato będą świetną kontynuacją takiego cyklu zabiegowego. Dodam, że na jednym zabiegu możemy poszerzać spektrum działania i użyć kilku kwasów, nanosząc i neutralizując, zachowując przy każdym odpowiedni czas ekspozycji.

Lista kwasów, które przysłużą się latem

Wszystkie kwasy, które wstawiłam na moją letnią listę, to kwasy, które nie wykazują działania fotouczulającego, ale zachowanie ochrony pozabiegowej to niezbędnik. Nie wywołują też widocznego złuszczania. Jednak brak złuszczania naskórka nie umniejsza ich działania. Pamiętać należy o właściwym doborze kwasu i zalecanej procedurze zabiegu. Dla przykładu działanie eksfoliacyjne (złuszczanie naskórka) kwasu szikimowego o stężeniu 5% ma skuteczność porównywalną z działaniem 50% kwasu glikolowego, jednakże bez niekorzystnych objawów towarzyszących użyciu kwasu glikolowego o tak wysokim stężeniu czyli bez efektu podrażnienia, zaczerwienienia, nadmiernego wysuszenia.

 1. Kwas migdałowy (więcej o kwasie migdałowym)
  Spełnia się w przypadkach skóry z nierównomiernym kolorytem, poszarzałej oraz tzw. skóry palacza.
 2. Kwas azelainowy (więcej o kwasie azelainowym)
  Doskonale sprawdza się w redukcji objawów związanych z trądzikiem różowatym oraz zapalnym. Blokuje proces powstawania przebarwień oraz rozjaśnia już istniejące.
 3. Kwas szikimowy
  Nałożony przed innymi peelingami potęguje ich działanie. Wykazuje działanie przeciwtrądzikowe. Wyrównuje poziom nawilżenia skóry, wpływa na jej napięcie.
 4. Kwas fitowy
  Zapobiega nadmiernej pigmentacji skóry oraz rozjaśnia istniejące przebarwienia. Posiada działanie nawilżające, obkurczające rozszerzone naczynka, dezaktywuje wolne rodniki generowane przez promienie słoneczne.
 5. Kwas L-askorbinowy
  Poprawia elastyczność skóry, wyraźnie ją rozjaśnia.
 6. Kwas laktobionowy
  Znalazł zastosowanie w pielęgnacji skóry zniszczonej słońcem, skóry bardzo wrażliwej, w zapobieganiu starzenia się skóry, a także w pielęgnacji pozabiegowej np. po innych peelingach czy laseroterapii. Skutecznie redukuje rumień skórny oraz niweluje rozszerzone naczynka.
 7. Kwas ferulowy
  Przeznaczony dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia. Skutecznie hamuje proces starzenia się skóry.
 8. Kwas hydroksybursztynowy (jabłkowy)
  Działa mocno nawilżająco i wygładzająco.

Co zrobić, by peeling chemiczny latem nie zakończył się przykrym doświadczeniem…

Pamiętaj:

 • nie stosuj latem wysokoprocentowych peelingów chemicznych dedykowanych na jesień (tj. kwas pirogronowy, trójchlorooctowy, salicylowy, glikolowy, mlekowy),
 • zawsze zabezpieczaj skórę przed promieniami UVA i UVB, czyli stosuj kremy z filtrem – również w przypadku kwasów, które nie uwrażliwiają na słońce,
 • skóra poddana zabiegowi wykonywania peelingu chemicznego wymaga pielęgnacji – zastosuj produkty z d-pantenolem (prowitaminą B5), kolagenem czy aloesem,
 • po zabiegu z peelingiem chemicznym, nie wykonuj dodatkowych peelingów mechanicznych w celu przyspieszenia czy spotęgowania efektów.

Wykorzystaj lato lepiej!

Zapewne wiesz, że większość problemów skórnych ma związek ze stresem. Dlatego wykorzystaj lato do tego, by zapewnić sobie więcej chwil na relaks – ja polecam aktywne wypoczywanie. I tu prosty przepis: możesz na przykład pójść z partnerem na spacer do lasu, rozłożyć tam kocyk i … A po powrocie, konieczny przegląd, czy na skórze nie pojawili się nieproszeni goście.

Jeśli w trakcie czytania zrodziły Ci się jakieś pytania, to zapraszam do dyskusji.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *