Wiele osób nie korzysta z informacji o szczegółowym składzie kosmetyku podanym na opakowaniu. Wynika to w głównej mierze z nieznajomości systemu nazewnictwa INCI. Konsumenci zwykle kierują się tylko obietnicami producenta co do właściwości kosmetyku. Rozpoczynając cykl „Świadomie czytaj składy kosmetyków” przedstawiam co to jest INCI i jak mądrze robić zakupy kosmetyczne.

Lista faktów o INCI

INCI to skrót z języka angielskiego – International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków.

W Ustawie z dnia 30. marca 2001 o kosmetykach (dokument .pdf) dowiemy się, że INCI:

  • To system nazewnictwa mający na celu ujednolicenie nazewnictwa składników kosmetyków.
  • Według prawa Unii Europejskiej, we wszystkich krajach członkowskich produkty kosmetyczne muszą mieć opis składników.
  • System zobowiązuje, aby każdy kosmetyk posiadał skład na opakowaniu, ewentualnie na ulotce, gdy opakowanie jest zbyt małe.
  • W systemie stosuje się angielskie nazwy związków chemicznych oraz łacińskie nazwy roślin.
  • Skład poprzedzony jest wyrazem „składniki” lub „ingredients”.
  • Nazwy składników użytych w kosmetyku umieszcza się w kolejności. Nie jest ona przypadkowa. Na początku znajdują się substancje użyte w największej ilości, a na końcu w najmniejszej. Przy czym składniki w stężeniach poniżej 1% mogą być wymienione na końcu już w dowolnej kolejności. Niestety bardzo często wiele wartościowych składników występuje w kosmetyku w stężeniu poniżej 1%, a ułożenie substancji przez producenta wskazuje, że jest ich więcej.
  • Za składniki produktu nie są uważane:
    — zanieczyszczenia w stosowanych surowcach,
    — dodatkowe materiały techniczne wykorzystane do przygotowania, lecz niewystępujące w produkcie końcowym,
    — materiały stosowane w ściśle niezbędnych ilościach jako rozpuszczalniki lub nośniki kompozycji zapachowych i aromatycznych.
  • Zdarza się, że ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa, jest wyrażona zgoda przez Głównego Inspektora Sanitarnego na nieujawnianie na opakowaniu nazw jednego lub kilku składników kosmetyku. Jednak zamiast nazwy składnika umieszcza się jego numer.

Kosmetyk może mieć różną formę. Może być roztworem, żelem, emulsją, kremem, proszkiem, aerozolem, zawiesiną… W zależności od formy jego skład będzie wyglądał inaczej. Jednak w każdym kosmetyku znajdziemy składniki bazowe, pomocnicze oraz czynne (aktywne). Poza składnikami wartościowymi w składach niestety pojawiają się substancje niepożądane i w zasadzie, często jest ich więcej niż byśmy sobie tego życzyli. Poparte badaniami naukowymi fakty o surowcach wykorzystywanych w kosmetykach, przedstawię w następnych artykułach z cyklu o INCI. Kolejno znajdą się substancje te przychylne naszej skórze oraz te, które często budzą wątpliwości – dla tych podam substancje alternatywne.

A już poniżej podpowiedź, jak rozpocząć zdrowe zakupy.

Aplikacje mobilne do analizy składów kosmetyków

Pomocne w analizie składów kosmetyków będą darmowe aplikacje na telefon, które prześwietlą skład kosmetyku i ostrzegą nas jeśli znajdą potencjalne alergeny, substancje potencjalnie szkodliwe, substancje niewskazane w ciąży, substancje komedogenne, substancje podejrzane o właściwości rakotwórcze, substancje zakazane w Unii Europejskiej.

Wystarczy zeskanować w nich kod kreskowy. Program odnajdzie go w swojej bazie, a Ty dzięki temu odnajdziesz właściwy kosmetyk wraz z informacjami na temat jego składu. Pomimo, że nie wszystkie składniki są szczegółowo opisane, aplikacja zdecydowanie ułatwi zakupy. Poniżej przedstawiam jak to wygląda w praktyce.

Cosmeticscan mydło w płynie
1. Skanowanie kodu kreskowego mydła w płynie Yope Szałwia i zielony kawior
Cosmeticscan analiza składu
2. Analiza składu i ostrzeżenia (4 potencjalne alergeny)
Cosmeticscan skład
3. Szczegółowy skład mydła
Cosmeticscan substancja
4. Szczegóły substancji potencjalnie alergennej Cocamidopropyl Betaine

Wybrane aplikacje, które pomogą Ci w analizie składów kosmetyków:

PerfectBeauty – (wada: brak aplikacji na iOS),
CosmEthics – mało produktów z rynku europejskiego (polecane dla klientek z USA).

INCI w polskim i europejskim prawie

W prawie polskim:

  1. Lista substancji, których stosowanie w kosmetykach jest niedozwolone
  2. Lista substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania
  3. Lista barwników dozwolonych do stosowania w kosmetykach
  4. Lista substancji konserwujących dozwolonych do stosowania w kosmetykach
  5. Liczba substancji promieniochronnych dozwolonych do stosowania w kosmetykach

Warto mieć na uwadze, że Ministerstwo Zdrowia 02. lutego 2017 przedstawiło projekt ustawy o produktach kosmetycznych, który docelowo ma zastąpić ustawę o kosmetykach.

W prawie UE:

  1. Baza wszystkich składników INCI
  2. Wykaz i powszechne nazewnictwo składników stosowanych w produktach kosmetycznych

 

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *