Chciałabym zachęcić Cię do sprawdzania kodów, które są umieszczane na opakowaniach perfum oraz kosmetyków. Dlaczego? Prawidłowa data ważności perfum zagwarantuje ich intensywność i trwałość. W przypadku kosmetyków termin przydatności zapewni, że ich skuteczność będzie taka, jaką zaplanował producent. Przeczytaj, jak łatwo zadbać o te aspekty.
Jak kupiłam przeterminowane perfumy, które szybko straciły zapach
Niedawno zakupiłam w drogerii Douglas swoją ulubioną wodę perfumowaną, po czym okazało się, że jest ona mocno przeterminowana. Myślałam, że takie wpadki mogą dotyczyć ewentualnie zakupów poprzez internet. Z możliwości rozszyfrowania kodu zwykle to wtedy korzystałam. Kod sprawdziłam nie od razu. Po otworzeniu opakowania i spryskaniu swoich nadgarstków, po jakimś czasie zauważyłam, że zapach szybko się ulotnił. Początkowo myślałam, że może to być wina przesuszonej skóry, ponieważ zapachy nie na suchej skórze nie utrzymują się. Warto wtedy miejsca, które spryskujemy wcześniej nasmarować bezzapachowym kremem. Postanowiłam jednak wstukać kod na jednej ze stron. Data produkcji była sprzed 7 lat. Z tym argumentem szybko złożyłam reklamację, która została uznana. Jednak chcąc wymienić na produkt pełnowartościowy, okazało się, że zostało jedno opakowanie w całej Polsce, którego data produkcji wynosiła poniżej 5 lat! (okres ważności wód perfumowanych z alkoholem, to 5 lat od daty produkcji). Fakt ten mnie przeraził i odtąd postanowiłam sprawdzać wszystkie perfumy i kosmetyki bez względu na miejsce zakupów.
Serwisy, na których sprawdzisz datę ważności perfum (i kosmetyków)
Istnieje kilka stron internetowych, na których można sprawdzić datę produkcji wpisując kod umiejscowiony na opakowaniu. Jest on wybity bądź nadrukowany, najczęściej na spodzie produktu.
http://checkcosmetic.net/
https://www.dolce.pl/dataprodukcji/ (Świeżomierz) (to spolszczona usługa CheckFresh z linka poniżej)
http://www.checkfresh.com/
Należy mieć na uwadze, że powyższe serwisy nie są bezbłędne. W przypadku sprawdzania kredki do ust Pupa, którą wybrałam do zobrazowania przykładu Świeżomierz podał jej datę produkcji na listopad 2017. CheckCosmetic.net podał datę produkcji w listopadzie 2016 (ta zdecydowanie wydaje się być prawidłowa).
Data produkcji i okres przydatności do użycia kosmetyków
Kosmetyki należy zużyć w przeciągu określonego czasu od otwarcia, ze względu na utlenianie i czynniki mikrobiologiczne. Przydatność po otwarciu, tzw. PAO (Period After Opening) jest oznaczone na opakowaniu kosmetyków w postaci „otwartego słoika”, w którym znajduje się wartość wyrażana w miesiącach (3M, 6M, 12M, 18M, 24M, 30M).
Jeśli znamy te dwie informacje – data produkcji i przydatność po otwarciu – dzięki temu wiemy jak długo możemy bezpiecznie i skutecznie używać kosmetyk. Zgodnie z prawem unijnym, jeśli ważność produktu jest dłuższa niż 30 miesięcy, producent nie ma obowiązku zamieszczania informacji o dacie ważności.
Daty ważności mogą się różnić w zależności od konkretnego producenta kosmetyków.
Jak przechowywać perfumy i kosmetyki, by służyły dłużej
Należy pamiętać, że kosmetyki nieużywane również starzeją się i wysychają. Aby nie skracać terminu ich przydatności zadbaj o tzw. temperaturę pokojową, nie wystawiaj ich na działanie promieni słonecznych oraz zadbaj o to by opakowanie było szczelnie domknięte.
Ciekawa dyskusja o świeżości perfum rozgorzała na Facebook’u… Zapraszam.
Nie przypuszczałam, że w renomowanych drogeriach można kupić przeterminowane produkty. Już teraz sprawdzam kody wszystkich kosmetyków i perfum bez względu na miejsce zakupów.
Opublikowany przez Magdalena Jaglarz – Blog Kosmetyczny na 16 lipca 2017
Dzień dobry. Zainteresował mnie temat o świeżomierzu perfum. Kupiłam perfumy Calvina Kleina przez internet i w ogóle nie są trwałe. zaczelam szukać informacji o oryginałach i podrobkach i właśnie znalazlam Pani bloga. Od razu sprawdziłam kod z perfum i okazało się że jest błędny. Czy to oznacza że moje perfumy są podróbka? Czy można jeszcze jakoś to sprawdzić?