Jest wiele kosmetyków, które warto mieć pod ręką, a czasem nawet nosić ze sobą w torebce. Jednym z nich jest jedwab do włosów. Jak, kiedy i po co go stosować? Przeczytaj nasz poradnik, a w pełni wykorzystasz właściwości pielęgnacyjne tego produktu.
Jedwab w kosmetykach
Jedwab, podobnie jak w przypadku naturalnych olejków, jest dostępny na rynku w czystej postaci. Jest bardzo wydajny i stosuje się go w niewielkich ilościach do pielęgnacji włosów. Często występuje także jako jeden ze składników kosmetyków, np. do pielęgnacji skóry twarzy i ciała lub w produktach do makijażu. Jego właściwości wygładzające pozwalają nadać produktom gładką konsystencję, która dobrze osadza się na skórze (dotyczy to szczególnie cieni lub baz pod cienie do powiek).
Właściwości jedwabiu do włosów
Jedwab ma szereg dobroczynnych właściwości. Przede wszystkim w większości składa się z protein (fibroiny i serycyny), które wykazują bardzo duże podobieństwo do białek naturalnie występujących w skórze i włosach. Proteiny te mają ładunki elektrostatyczne przeciwne do ładunków na włosach, dlatego skutecznie redukują skłonność do elektryzowania się pasm. Fibroina ma bardzo dużą zdolność do wiązania wody, więc skutecznie uzupełnia braki nawilżenia włókien. Z kolei serycyna tworzy na ich powierzchni cienką warstwę, która wygładza łuski.
Podsumowując, jedwab do włosów:
Wygładza i zmiękcza je w dotyku,
Nadaje im połysk,
Chroni pasma przed elektryzowaniem i puszeniem się,
Zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi,
Ułatwia rozczesywanie i modelowanie fryzury.
Jak stosować jedwab do włosów?
Jedwab do włosów w czystej postaci najlepiej stosować na wilgotne pasma przed stylizacją. Sprawi on, że łatwiej będzie ułożyć fryzurę, ponieważ włosy będą gładkie i bardziej podatne na modelowanie. Można go nakładać także na suche pasma, aby wykończyć stylizację. Dzięki temu zabezpieczysz je przed elektryzowaniem i puszeniem się, a końcówki przed rozdwajaniem. Warto jednak pamiętać, że kosmetyk stosuje się w niewielkich ilościach – do krótkich fryzur wystarczy już 1 kropla produktu, natomiast do dłuższych maksymalnie 2-3 krople. Zawsze najpierw nakładamy go na opuszki palców, rozcieramy w dłoniach i dopiero wtedy równomiernie wmasowujemy w pasma.
Jeśli chodzi o szampony, odżywki i maski z jedwabiem stosujemy je tak samo jak inne produkty do pielęgnacji. Jedynym ryzykiem związanym z ich używaniem jest to, że niektóre z nich (szczególnie szampony) nakładamy na skórę głowy. Może to spowodować obciążenie lub szybsze przetłuszczanie się włosów. Jeśli zauważysz jeden z tych objawów spróbuj zmniejszyć częstotliwość stosowania danego produktu i używaj go na zmianę z innym szamponem. Możesz też szukać takich produktów z jedwabiem, które nie będą zawierały w składzie silikonów, ponieważ silikony również niosą ryzyko obciążenia fryzury.
Krok po kroku – jak nakładać jedwab na włosy
- Umyj włosy szamponem i odżywką
- Wysusz włosy ręcznikiem do około 70% suchości
- Nałóż jedwab na opuszki palców (w przypadku krótkich i średnich włosów – 1 kroplę, a w przypadku dłuższych włosów – 2-3 krople)
- Rozprowadź jedwab na włosach, zaczynając od końcówek i kierując się ku górze
- Rozczesz włosy, aby równomiernie rozprowadzić jedwab
- Wystylizuj swoją fryzurę według własnych preferencji
Jedwab a rodzaj włosów
Jedwab do włosów jest rekomendowany przede wszystkim do suchych i zniszczonych pasm. Należy jednak pamiętać, że jest silnie skoncentrowanym produktem, dlatego jego częste stosowanie może powodować obciążenie fryzury. Kosmetyki o gęstej, oleistej konsystencji najlepiej wybierać do grubszych pasm, natomiast do cienkich i delikatnych lub przetłuszczających się odpowiednie będą jedwabie o bardziej płynnej formie. Jeśli Twoja fryzura ma tendencję do utraty objętości nie oznacza to, że musisz rezygnować z tego kosmetyku. Wystarczy wtedy stosować okresowe kuracje, czyli np. używać produktu regularnie w niewielkich ilościach przez kilka tygodni, po czym zastępować go lżejszym kosmetykiem, by pasma mogły odpocząć.
Artykuł zewnętrzny.