Kwas migdałowy to jeden z moich ulubionych kwasów. Wielopłaszczyznowy, delikatny a jednocześnie zdecydowany. Dlaczego jest to moja jedna z TOP substancji, które uwielbiam używać w peelingach chemicznych? Zapraszam do wpisu, w którym przedstawiam właściwości, wady i zalety kwasu migdałowego oraz podpowiadam, jak używać go w domu.
Właściwości kwasu migdałowego
Kwas migdałowy wykazuje działanie antybakteryjne, keratolityczne (czyli złuszczające) oraz regulujące wydzielanie sebum. To „trio” sprawia, iż kwas migdałowy jest idealną substancją w walce z różnymi odmianami trądziku. Korzystanie z peelingu chemicznego na bazie tej substancji da efekt czystej skóry, zwężonych porów, zniweluje zaskórniki, wągry oraz stany zapalne. Osoby, które mają przesuszoną skórę i zniszczoną przez solarium bądź nadmierne opalanie pokochają kwas migdałowy – pod postacią peelingu złuszcza martwy naskórek oraz pobudza skórę do regeneracji.
Tym, co odróżnia kwas migdałowy od jego „kolegów” z grupy AHA jest posiadanie największych właściwości przeciwbakteryjnych, delikatność działania i powolność działania, dzięki czemu stanowi on substancję pewną i łatwą w aplikacji. Zawdzięczamy to jego większej masie molowej (czyli temu, że cząsteczka jest większa i wolniej wnika w skórę). Dzięki temu działa tak samo intensywnie, ale mniej inwazyjnie i może być stosowany nawet przez osoby o skórze wrażliwej. Chemabrazja na jego bazie nie pozostawia mocnych podrażnień, zaczerwienienia czy uczucia szczypania i pieczenia (w 80% przypadków). Nie jest to kwas fotouczulający, dzięki temu jest bezpieczny o każdej porze roku, nawet w najbardziej słoneczne dni (oczywiście z odpowiednią ochroną UV). Ze względu na brak ryzyka wystąpienia przebarwień może być stosowany u osób z wysokim fototypem. To letnia alternatywa dla zabiegu z kwasem glikolowym, salicylowym i mlekowym lub też dla osób nietolerujących tych kwasów.
Zabieg z kwasem migdałowym
Zapraszam na peeling chemiczny z użyciem kwasu migdałowego. Cena zabiegu już od 100 zł.
Kwas migdałowy – zalety
Pełna lista dobrodziejstw, których możemy oczekiwać od peelingu chemicznego kwasem migdałowym:
- zmniejszenie grubości warstwy rogowej i normalizacja keratynizacji (rogowacenie naskórka) – skóra uzyskuje gładkość i ładny koloryt,
- zwiększenie grubości, spoistości warstwy twórczej naskórka i zwartości głębszych warstw naskórka,
wzmocnienie skóry, - usunięcie drobnych blizn,
- regulacja pracy gruczołów łojowych (wydzielania sebum, czyli przetłuszczania się skóry),
- oczyszczenie skóry oraz porów,
- działanie antybakteryjne – likwidacja bakterii Staphylococcus aureus, Bacillus proteus, Escherichia coli i Aerobacter aerogenes oraz przeciwdziałanie niecystowemu trądzikowi zapalnemu,
- mocne działanie nawilżające, a w efekcie przywrócenie jędrności i elastyczności skóry,
- odbudowa i reaktywacja postarzałej skóry, spłycenie drobnych zmarszczek,
- regeneracja skóry z fotouszkodzeniami i przebarwieniami posłonecznymi.
Kwas migdałowy – wady
Po zastosowaniu sporadycznie może pojawić się rumień, świąd, pieczenie, ewentualnie delikatne złuszczanie naskórka.
Jak stosować kwas migdałowy w domu i gabinecie?
Kuracja kwasem migdałowym jak widać może przynieść wiele korzyści. Nakładany na twarz działa w obrębie warstwy rogowej rozluźniając międzykomórkowe łączenia pomiędzy naskórkiem a cementem komórkowym. Proces ten to nic innego jak złuszczanie martwego naskórka. Intensywność działania oraz efekty zależą od kilku czynników: stężenia, pH kwasu, podłoża, regularności stosowania peelingu. Powszechnie stosowane stężenia:
W niskich stężeniach (5%-10%) stosowany jest w produktach przeznaczonych do łagodnej pielęgnacji skóry tłustej ze skłonnościami do trądziku, a dzięki właściwościom złuszczającym wykorzystuje się go również w produktach o działaniu przeciwstarzeniowym.
Peelingi kwasem migdałowym w wysokich stężeniach (20% – 60%) pozwalają uzyskać poprawę stanu skóry z trądzikiem, zmarszczkami, piegami, ostudą.
Aby otrzymać najlepsze efekty oraz utrzymać je na dłużej zalecam wykonanie serii zabiegów – ich liczbę oraz częstotliwość najlepiej indywidualnie ustalić ze specjalistą. Należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, mimo, iż kwas migdałowy nie jest fototoksyczny.
Przykładowe produkty z kwasem migdałowym:
- Pharmaceris T – Sebo Almond Peel – krem z 10% kwasem migdałowym, cena ok. 38 zł
Aqua, Mandelic Acid, Butylene Glycol, Glycerin, Trometamol, Isohexadecane, Dicaprylyl Ether, Cyclopentasiloxane, Cetyl Alcohol, Sodium Polyacrylate, Cyclohexasiloxane, Cetearyl Alcohol, Xanthan Gum, Methyl Glucose Sesquistearate, Ceteareth-20, Silica Dimethyl Silylate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Seed Extract, Ethylhexylglycerin, Methylparaben, Phenoxyethanol, Parfum
- Pharmaceris T – Sebo Almond Peel – krem z 5% kwasem migdałowym, cena ok. 36 zł
Aqua, Mandelic Acid, PPG-15 Stearyl Ether, Propylene Glycol, Steareth-21, Cetearyl Alcohol, Trometamol, Steareth-2, Dimethicone, Nylon-12, Cyclopentasiloxane, Magnesium Aluminum Silicate, Chondrus Crispus (Carrageenan), Ceteareth-20, Xanthan Gum, Cyclohexasiloxane, Ethoxydiglycol, Glucose, BHT, Citrus Medica Limonum (Lemon) Juice, Butylene Glycol, Ascorbic Acid, Phenoxyethanol, Methylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Potassium Sorbate, Parfum, Caramel.
- Sama wykonuję serum z kwasem migdałowym i używam do tego 1,5% roztwóru-żelu potrójnego kwasu hialuronowego, glikolu roślinnego, kwasu migdałowego i niacynamidu.
Kwas migdałowy pochodzi z migdałów!
Kwas migdałowy (Mandelic Acid), C8H8O3 , aromatyczny hydroksykwas karboksylowy. Należy do grupy kwasów AHA (Alpha Hydroxy Acid). Kwas migdałowy w naturze występuje w gorzkich migdałach. W postaci czystej ma postać białych drobnych kryształków. Jest całkowicie rozpuszczalny w alkoholu etylowym i izopropylowym, częściowo rozpuszczalny w wodzie.