Cera kobiet i mężczyzn różni się pod wieloma względami. Skóra męska ma odmienną strukturę i potrzeby, które coraz częściej dostrzegane są przez producentów kosmetyków – czasem tylko jako marketingowy chwyt, a czasem jako realna odpowiedź na jej potrzeby. Panowie – poznajcie podstawowe zasady pielęgnacji męskiej twarzy.

Damska a męska twarz – 3 zasadnicze różnice

Czym tak naprawdę różni się skóra mężczyzn? Największe znaczenie ma tutaj działanie testosteronu, czyli męskiego hormonu, którego oczywiście jest dużo więcej niż u pań. Odpowiada on za:

  • Grubszą warstwę skóry (nawet o 25% w porównaniu z kobiecą)
  • Bujniejsze owłosienie – zarówno broda, wąsy, jak i brwi czy owłosienie w nosie i w uszach
  • Większą ilość gruczołów łojowych, co sprawia, iż mężczyźni są bardziej podatni na zaskórniki czy trądzik

Te trzy podstawowe różnice sprawiają, iż podbieranie kosmetyków swojej kobiecie może przynieść tylko negatywne skutki.

Męska kosmetyczka

Co powinno znaleźć się w kosmetyczce każdego z Panów? Oto podstawowa lista produktów wymieniona zgodnie z kolejnością ich używania:

  • Żel oczyszczający do twarzy – jak już wspomniałam, testosteron sprawia, iż mężczyźni mają więcej gruczołów łojowych, dlatego tak istotne jest dogłębne, codzienne oczyszczanie skóry za pomocą specjalnych żeli. Jednak nie mogą to być bardzo mocne środki, zdecydowanie bez SLS, SLES, by nie przesuszyć skóry, a w efekcie doprowadzić do większej produkcji sebum.
  • Maszynki do golenia, przy których trzeba mocno zaznaczyć, iż jednorazowa maszynka naprawdę powinna być stosowana tylko raz! Jest to nie tylko siedlisko bakterii, które sprzyjają stanom zapalnym czy zakażeniom. Użyta raz maszynka ma stępione ostrza, dlatego golenie się nią po raz kolejny jest nie tylko trudniejsze, ale na pewno pozostawi więcej podrażnień, a także wrastających włosków. Jeśli zaś do golenia używane są golarki, koniecznością jest jej odkażanie przed i po goleniu.
  • Pianka do golenia – do tego kosmetyku raczej nie trzeba specjalnie przekonywać. Pianka pozwala łatwo pozbyć się zarostu pozostawiając gładką skórę. Ma właściwości zmiękczające włosy, dzięki czemu twarz nie jest podrażniona.
  • Krem nawilżający, myślę, że warto wyrobić sobie tutaj jakąś systematyczność.
  • Peeling (maksymalnie 2 razy w tygodniu) – zbawienie przy wrastającym zaroście. Nie tylko temu zapobiega, ale także pomaga „uwolnić” już wrośnięte włoski.

Pielęgnacja męskiej twarzy – dobór kosmetyków

Jak wiadomo w przypadku mężczyzn łatwo o podrażnienia po goleniu, bądź wrastające włoski, które zmieniają się w intensywne stany zapalne. Warto by w pielęgnacji uwzględnić kwas salicylowy, który ma właściwości oczyszczające gruczoły łojowe z zaskórników i zapobiega tworzeniu wszelkich wyprysków. Przyspiesza proces gojenia stanów zapalnych i podrażnień oraz zapobiega wrastaniu włosów. Dużą jego zaletą jest to, że nie wysusza skóry. Może być składnikiem żelu do mycia twarzy czy toniku, który będzie zastosowany na przykład po goleniu, czy też po prostu przed aplikacją kremu. Są to niskie stężenia, więc nie musimy się obawiać efektu łuszczenia.

Jeśli skóra nie należy do problematycznych, wystarczy następnie zastosować krem nawilżający, zdecydowanie z ochroną UV, pomimo, że męska skóra jest bardziej odporna na promieniowanie UV.  Zachęcam tutaj by skorzystać z marek produkujących kosmetyki naturalne, ekologiczne czy organiczne.

Kosmetyki z kwasem glikolowym możemy włączyć jeśli chcemy zadziałać juz przeciwstarzeniowo. Przypomnę, że męska skóra starzeje się później, bo po 30 roku życia, ale bardziej gwałtownie i skokowo z efektem głębszych zmarszczek.

W przypadkach skór problematycznych, zwykle to skóry tłuste i trądzikowe, trzeba zadziałać na wyregulowanie wydzielania sebum. Dobrze jest też skorzystać z porady specjalisty, by nie doprowadzić do blizn potrądzikowych. Jeśli zaś już takowe są, tym bardziej nie czekaj, trzeba zastosować odpowiednią kurację.

Warto też pamiętać o tym, że kwasy zwiększają skuteczność działania innych preparatów kosmetycznych. Skóra przygotowana kwasami lepiej absorbuje zawarte w nich składniki aktywne.

Pamiętajcie, iż męska twarz otoczona jest tarczą ze skóry, która może i jest 25% grubsza, ale jest także bardziej podatna na wysuszenie bądź jej przetłuszczenie. Dlatego zawsze obserwujcie jak zmienia się cera po zastosowaniu nowego kosmetyku – po kilku dniach twarz zacznie wysyłać Wam widoczne sygnały, czy kremy, żele zostały odpowiednio dobrane.

 

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *