Zakupy w jednej drogerii to oszczędność czasu i wygoda. Jednak zamiast sięgać po losowe produkty z półek, znacznie lepiej ułożyć pielęgnację swoich włosów w przemyślany sposób. W ten sposób możesz przeprowadzić noworoczną metamorfozę swojej fryzury bez wychodzenia z domu! Dziś pod lupę biorę produkty z Rossmanna. Wymieniam aktualnie dostępne w ofercie kosmetyki i omawiam, dla jakich włosów są najlepsze i jak prawidłowo ich używać.
Najpierw określ porowatość swoich włosów
Dzisiaj wiemy już, że włosów nie dzielimy tylko na proste, falowane i kręcone. Pod względem pielęgnacji domowej równie ważne jest określenie porowatości kosmyków, czyli stopnia rozchylenia łusek włosów. Wyróżniamy:
· włosy niskoporowate – są proste, gładkie i lśniące, trudne w stylizacji, mogą mieć tendencję do nadmiernego przylegania do głowy i tworzenia strąków na długości,
· włosy wysokoporowate – uważane za najbardziej problematyczne, puszą się, plączą i są podatne na uszkodzenia, choć są łatwe do stylizacji, mają tendencję do bardzo długiego schnięcia,
· włosy średnioporowate – najczęściej spotykany stopień porowatości, czyli włosy mogące mieć cechy zarówno nisko-, jak i wysokoporowate, wynikające między innymi z warunków pogodowych lub zastosowanych kosmetyków.
Szampon do włosów – dopasuj do skóry głowy
Podstawa pielęgnacji Twoich włosów to oczywiście szampon, choć warto zwrócić tutaj uwagę na jeden ważny aspekt. Szampon dobieramy do skóry głowy, a nie do włosów. Wbrew zapewnieniom wielu producentów, szampony nie służą do poprawy kondycji włosów na długości. Mogą mieć jednak pozytywny wpływ na ich porost oraz wygląd. Do mycia włosów na co dzień wybierz szampon bezsilikonowy, na bazie łagodnych substancji myjących, na przykład Petal Fresh Pure z ekstraktem z róży i wiciokrzewu. Aktualnie 1 butelka kosztuje 35,99 zł. Szampon nie zawiera potencjalnie drażniących składników, takich jak SLS-y, parabeny czy ftalany. Unikaj silnych detergentów w składzie szamponu, które powodują nadprodukcję sebum i mogą przyczyniać się do powstawania łupieżu.
Jak prawidłowo myć włosy?
- Przed zmoczeniem włosów rozczesz kosmyki zgodnie z kierunkiem mycia.
- Następnie zwilż włosy i skórę głowy ciepłą wodą (unikaj stosowania zimnej i gorącej wody).
- Zaleca się spieniać szampon w dłoniach lub w kubeczku z dodatkiem wody, zanim nałożysz go na skórę głowy. Dzięki temu jego formuła lepiej się rozprowadzi i istnieje niższe ryzyko podrażnień.
- Nakładaj szampon tylko na głowę, a następnie masuj delikatnymi, okrężnymi ruchami. Jeśli masz dużo kosmetyków stylizujących na kosmykach, możesz delikatnie rozprowadzić pianę na długości. Na ogół wystarczy jedynie spłukać formułę ze skóry głowy, która umyje włosy.
- Korzystaj z ręcznika o miękkich włóknach, na przykład z mikrofibry. Nie pocieraj włosów, tylko odciskaj je w ręcznik.
- Włosy kręcone czeszemy tylko na mokro.
Metoda mycia włosów OMO (odżywka-mycie-odżywka)
Jeżeli masz włosy kręcone lub wysokoporowate, możesz wypróbować 3-etapowe mycie włosów. Ogranicza ono do minimum ryzyko uszkodzeń mechanicznych kosmyków podczas mycia.
- Zwilż włosy i skórę głowy.
- Nałóż ulubioną odżywkę na włosy na długości (na przykład AUSSIE SOS 3 Minute Miracle w cenie 31,99 zł).
- Użyj szamponu na skórze głowy, który podczas spłukiwania zmyje odżywkę.
- Następnie ponownie nałóż odżywkę na włosy na długości (może być ta sama albo o innym składzie, przykładowo GARNIER Botanic Therapy Oat Delicacy w cenie 12,99 zł).
- Ostatni raz spłucz odżywkę ciepłą wodą.
Kosmetyki do włosów wysokoporowatych
Porowatość włosów to kwestia genów, ale również nawyków pielęgnacyjnych i zabiegów fryzjerskich. Włosy mogą zwiększać swoją porowatość na przykład po rozjaśnianiu i farbowaniu. Podobnie możesz zmniejszyć porowatość włosów, gdy zaczniesz stosować świadomą pielęgnację kosmyków.
Odżywki i maski do włosów wysokoporowatych
Należy stosować je do każdego mycia włosów charakteryzujących się wysoką porowatością. Warto by zawierały w składzie silikon, który wygładza kosmyki. Dobrze sprawdzi się na przykład odżywka do włosów w mgiełce OnlyBio wygładzająco-nawilżająca (dostępna w Rossmannie w cenie 22,99 zł). Zawiera proteiny kukurydzy oraz silikony, które ułatwiają rozczesywanie kosmyków i zmniejszają ich podatność na uszkodzenia.
Olejowanie włosów
Kondycję włosów wysokoporowatych szczególnie poprawić może regularne olejowanie kosmyków na długości. Możesz stosować kosmetyki z pielęgnującymi olejkami, na przykład odżywkę Nature Box Argan z olejem arganowym (26,99 zł), lub olejować włosy samodzielnie. W drugim przypadku także znajdziesz odpowiednie produkty w Rossmannie, jak choćby 100% naturalny olej konopny ARGANOVE (12,99 zł), który poleca się włosom wysokoporowatym. Planując olejowanie włosów:
- stosuj podkład nawilżający, na przykład żel aloesowy BOTANICAPHARMA (w cenie regularnej 36,99 zł), który ułatwia rozprowadzanie oleju i poprawia jego wchłanianie,
- zmywaj olej, emulgując go z odżywką do włosów, taką jak Petal Fresh Pure (35,99 zł).
Aby olejowanie przyniosło pożądane rezultaty, trzymaj olej na włosach minimum 40 minut. Jeśli nie masz wrażliwej skóry głowy, możesz postawić olej na kosmykach także przez całą noc (zabezpiecz je ręcznikiem albo specjalnym turbanem).
Kosmetyki zabezpieczające końcówki
Włosy wysokoporowate mają tendencję do rozdwajających się końcówek, które kruszą się i łamią. Warto na co dzień zabezpieczać końce dobrym serum z silikonami lub naturalnymi olejkami. Na uwagę zasługuje serum na końcówki NEBOA Express Effect, które kosztuje 24,99 zł i zawiera 97% składników o naturalnym pochodzeniu. Tego rodzaju kosmetyki są bardzo wydajne, a przynoszą spektakularne efekty, zwłaszcza jeśli rozpoczniesz ich stosowanie świeżo po podcinaniu końcówek u fryzjera.
Kosmetyki do włosów średnioporowatych
W przypadku pielęgnacji włosów średnioporowatych ważna jest równowaga PEH. Na zawartość protein, emolientów i humektantów należy zwracać uwagę zwłaszcza w kosmetykach pielęgnacyjnych: odżywkach, maskach i serum. Żadne w nadmiarze nie są korzystne dla włosów, mogąc powodować nadmierne puszenie, sztywność kosmyków, powstawanie strąków lub wygląd przetłuszczonych włosów. Jednak ich niedobór jest podobnie szkodliwy. Najlepiej stosować je zamiennie, obserwując, jak wpływają na włosy.
- Kosmetyki do włosów z proteinami – wzmacniają włosy i zwiększają ich objętość. Sprawdź, jak działa odżywka do włosów proteinowa Crazy Hair By Hiskin.
- Kosmetyki do włosów z emolientami – działają ochronnie, nadają włosom elastyczność i atrakcyjny połysk. Do Twojego wyboru pozostaje między innymi odżywka emolientowa ANWEN Róża.
- Kosmetyki do włosów z humektantami – mają właściwości nawilżające, przez co zmiękczają i wygładzają włosy. W ofercie Rossmanna znajduje się choćby odżywka do włosów humektantowa OnlyBio Hair in Balance.
Włosy średnioporowate mogą polubić olejowanie, jednak jeśli widzisz ich nadmierne obciążenie, możesz rozważyć również jedwab do włosów – sposób na gładką i lśniącą fryzurę.
Kosmetyki do włosów niskoporowatych
Gładkie i lśniące włosy niskoporowate wydają się być ideałem, do jakiego wszyscy dążymy. Jednak również ten typ włosów wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by prezentował się jak najlepiej. Źle dobrane kosmetyki mogą prowadzić do nadmiernego przetłuszczania się, przyklapnięcia i strąkowania wósów niskoporowatych. Ponadto często włosy te charakteryzują się mniejszą objętością, którą pragniemy zwiększyć.
Jakie kosmetyki do włosów niskoporowatych?
- Szampon z glinką, na przykład HAIR EXPERT Oczyszczanie i objętość – zawiera glinkę zieloną, która absorbuje nadmiar sebum i zapewnia efekt włosów uniesionych u nasady. Szampon ten zawiera SLS, dlatego nie przypadnie do gustu osobom z wrażliwą skórą głowy. Najlepiej używać go od czasu do czasu.
- Odżywka proteinowa, jak choćby odżywka Stars from the stars – proteiny pomagają zwiększyć objętość włosów, działają także odbudowująco. Stosuj tę odżywkę zamiennie z wariantem emolientowym i humektantowym.
Kosmetyki do włosów rozjaśnianych
Pielęgnacja włosów farbowanych i rozjaśnianych zależy od kondycji kosmyków, choć zwykle wiąże się ona z koniecznością dopasowania produktów do włosów o wyższej porowatości. W przypadku włosów rozjaśnianych wiele osób dąży do ochładzania odcienia blondu. Można robić to w ramach codziennej pielęgnacji kosmyków, co pomaga zmniejszyć częstotliwość kolejnych wizyt w salonie fryzjerskim. Żółty odcień kosmyków pomagają eliminować szampony i odżywki do włosów z niebieskimi i fioletowymi pigmentami. Taki efekt zapewnia między innymi odżywka do włosów John Frienda Sheer Blonde Violet Crush.
Na koniec – kosmetyki z filtrami UV
Stosujesz krem z filtrem, by zapobiec zmarszczkom spowodowanym ekspozycją na słońce – a co z włosami? One również są podatne na uszkodzenia wynikające z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Warto chronić je przed tym szczególnie latem, zwłaszcza jeśli planujesz dzień na plaży. Naturalną ochronę przed promieniowaniem UV gwarantują niektóre oleje, na przykład serum z olejkiem z czarnuszki Bioelixire. Sezonowo w Rossmannie pojawiają się także dedykowane kosmetyki do fotoochrony włosów.
Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat kosmetyków pielęgnacyjnych poza szamponami i odżywkami? Sprawdź mój artykuł, w którym omawiam także właściwości wcierek i serum do włosów.