Chcesz zadbać o swoje samopoczucie i myślisz o zakupie olejków eterycznych? To świetny pomysł, jeśli potrzebujesz zastrzyku energii lub, wręcz przeciwnie, pragniesz się zrelaksować. Pamiętaj jednak, że olejki eteryczne są korzystne dla Twojego zdrowia tylko wtedy, gdy spełniają standardy jakości i bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, by wybierać certyfikowane preparaty.

Certyfikaty olejków eterycznych – co to takiego?

Jak wszystkie produkty kosmetyczne i terapeutyczne olejki eteryczne również podlegają określonym standardom jakości, bezpieczeństwa i ekologiczności. Można potwierdzać to dzięki przyznawanym certyfikatom. Otrzymują je olejki eteryczne, które pozytywnie przeszły testy, badania i audyty.

Dlaczego należy kupować naturalne olejki eteryczne z certyfikatem?

Olejki eteryczne bez certyfikatów nadal są powszechnie spotykane w Polsce. Mogą zachęcać do zakupu przede wszystkim atrakcyjnie niskimi cenami. Lepiej jednak im nie ulegać, mając względzie swoje zdrowie i dobro środowiska naturalnego.

Wybierając certyfikowane olejki eteryczne, przede wszystkim zyskujesz pewność, że masz do czynienia z naturalnym olejkiem eterycznym, a nie produktem sztucznie perfumowanym, czyli bez właściwości terapeutycznych. Na tym jednak nie koniec. Istnieje znacznie więcej powodów, dla których powinno się kupować olejki eteryczne z certyfikatami:

  • możliwość zanieczyszczenia – olejki bez certyfikatów mogą zawierać potencjalnie szkodliwe dla zdrowia substancje, takie jak metale ciężkie, pestycydy oraz syntetyczne wypełniacze,
  • kwestie bezpieczeństwa – dotyczy to szczególnie olejków stosowanych na skórę lub wykorzystywanych do inhalacji, np. produkty niecertyfikowane mogą zawierać alergeny, o których nie informuje producent,
  • potwierdzone działanie – zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie stężenia związków aktywnych w olejkach eterycznych mogą uniemożliwiać uzyskanie efektów terapeutycznych, na jakich Ci zależy,
  • dobro środowiska naturalnego – certyfikowane olejki eteryczne są korzystne nie tylko dla konsumentów, ale również powstają z poszanowaniem przyrody,
  • wsparcie odpowiedzialnych producentów – warto przeznaczać środki na marki, które produkują olejki wysokiej jakości, przestrzegające wymaganych standardów jakościowych i ekologicznych.

Jakie są certyfikaty olejków eterycznych?

W Polsce respektuje się normę ISO 9235 dla aromatycznych surowców naturalnych, której podlegają olejki eteryczne. Chociaż istnieją odpowiednie regulacje handlowe, związane np. z przepisami celnymi i sanitarnymi, a także wymogi dotyczące etykietowania, niestety brakuje określenia jednego, ogólnego standardu jakości olejków eterycznych. Jest wiele jednostek certyfikujących, które mogą różnić się zależnie od kraju albo regionu. Na opakowaniach olejków eterycznych możesz znaleźć różnego rodzaju certyfikaty. To przykładowo EcoCert potwierdzający, że produkt powstał zgodnie ze standardami ekologii i zrównoważonego rozwoju. Jednak pod kątem jakości olejków eterycznych Twoją uwagę powinny zwracać 2 certyfikaty: IFRA oraz CPTG™.

Olejki zapachowe z certyfikatem IFRA

IFRA (International Fragnance Association) to Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Zapachów z siedzibą główną w Szwajcarii, które powstało w 1973 roku. Stanowi ogólnoświatowego przedstawiciela branży perfumeryjnej. Stowarzyszenie zrzesza różnego rodzaju korporacje i organizacje związane z przemysłem perfumeryjnym oraz kosmetycznym. Wyznacza standardy stosowania substancji zapachowych zgodnie z zaleceniami naukowymi, np. dotyczącymi stężenia substancji zapachowej w danym produkcie.

Niektóre marki olejków eterycznych korzystają z certyfikacji IFRA, dzięki której można uznawać je za godne zaufania. Warto zaznaczyć, że International Fragnance Association to samoregulujący się organ, który bazuje na wynikach Badawczego Instytutu Materiałów Zapachowych (RIFM). Standardy te ulegają zmianom, dlatego trzeba być z nimi na bieżąco.

Marki olejków eterycznych, które powołują się na certyfikat IFRA, muszą zapoznać się ze standardami organizacji, a następnie dostosować do nich swoje produkty. Certyfikacja odbywa się poprzez zewnętrzny audyt, po którego pozytywnym przejściu przyznawany jest certyfikat. IFRA wykonuje także okresowe przeglądy w celu odnawiania certyfikacji.

Olejki zapachowe z certyfikatem CPTG™

Lepiej wybierać olejki eteryczne z certyfikacją IFRA niż bez niej, jednak najbardziej rzetelne potwierdzenie jakości, bezpieczeństwa i skuteczności tego rodzaju produktów gwarantuje certyfikat CPTG™ (Certified Pure Tested Grade). Został opracowany przez markę olejków eterycznych Doterra i charakteryzuje się najbardziej rygorystycznymi zasadami.

Olejki eteryczne z certyfikatem przechodzą badania na 3 etapach. Proces testowania rozpoczyna się krótko po destylacji olejków i obejmuje:

  • 3-krotną ocenę organoleptyczną – polegającą na weryfikacji jakości olejku za pomocą zmysłu wzroku, węchu, dotyku oraz smaku, co pomaga wykryć np. nietypowy zapach albo kolor,
  • chromatografię gazową – weryfikującą skład chemiczny olejków,
  • 2-krotną spektrometrię mas – określającą ilość poszczególnych składników chemicznych, które wpływają na właściwości olejku,
  • izotopową analizę – wykluczającą potencjalne zafałszowania,
  • 2-krotne badanie mikrobiologiczne – wykluczające obecność drobnoustrojów, takich jak wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie,
  • analizę składu chemicznego – potwierdzającą moc olejków,
  • badanie na obecność metali ciężkich i pestycydów – by wykluczyć zanieczyszczenie,
  • badanie stabilności – w celu określenia okresu przydatności do spożycia.
    Przyznam, że nie spotkałam się jeszcze z bardziej skrupulatnie przetestowanymi olejkami eterycznymi.

Sprawdź olejki eteryczne z certyfikatem marki Doterra

Olejki eteryczne Doterra to świetny przykład mocy, czystości i bezpieczeństwa naturalnych surowców zapachowych. Są w pełni organiczne, nie zawierając żadnych sztucznych składników. Marka współpracuje z doświadczonymi destylatorami i specjalistami z zakresu chemii.

Dodatkowy atut stanowi fakt, że każda partia olejków Dottera podlega badaniom laboratoryjnym. Dzięki temu możesz mieć pewność co do ich skuteczności terapeutycznej. Marka udostępnia nawet wyniki badań online na stronie Sourcetoyou.

Jeśli chcesz zapoznać się z produktami Dottera, zachęcam Cię do sprawdzenia oferty tego sklepu internetowego: https://wybieramykolagen.pl/doterra. Znajdziesz tu zarówno jednoskładnikowe olejki eteryczne, jak i kompozycje olejków, opracowane z myślą o różnych potrzebach.

Do moich faworytów należy olejek Doterra Balance, który ma właściwości relaksacyjne i kojące. Zawiera m.in. olejek eteryczny z wrotyczu marokańskiego oraz niebieskiego rumianku, które poprawiają nastrój. Sprawdzi się do stosowania szczególnie wieczorem, pomagając Ci się odprężyć i ułatwiając zasypianie.

Ciekawostka: czy wiesz, że surowce do produkcji olejków eterycznych Dottera są pozyskiwane z 45 krajów na całym świecie? To dostęp do prawdziwego bogactwa składników wzrastających w idealnych środowiskach i zbieranych we właściwych etapach wzrostu. Co jednak najważniejsze, zbiory odbywają się zgodnie z inicjatywą Co-Impact Sourcing™, czyli etycznie i z poszanowaniem lokalnych społeczności.

Jakie są certyfikaty olejków eterycznych i dlaczego warto zwracać na to uwagę? Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Cię do wyboru certyfikowanych olejków eterycznych. W końcu kupujemy je z myślą o swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu! Zarówno w sieci, jak i w sklepach stacjonarnych z pewnością znajdziesz olejki zapachowe z certyfikatem IFRA. Ja jednak wiem już, że moim faworytem stały się olejki zapachowe z certyfikatem CPTG™.

Więcej o analizie i składzie kosmetyków znajdziesz tutaj: https://magdalenajaglarz.pl/blog/analiza-kosmetykow/.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *