Dokładne i skrupulatne oczyszczanie twarzy stanowi klucz do zadbanej i promiennej cery. Nie bez powodu wizażyści podkreślają, że nawet idealnie wykonany makijaż nie będzie wyglądał dobrze bez odpowiedniego przygotowania skóry. Przesuszone i odwodnione obszary, cera pozbawiona blasku – skutecznie odbierają urok nawet najlepszej makijażowej pracy, która wychodzi spod ręki profesjonalisty. Dodatkowo, niedokładne usuwanie zabrudzeń i makijażu skutkuje gorszym stanem cery i rozwojowi bakterii. To z kolei prowadzi do powstawania zaskórników i licznych niedoskonałości skóry.
Oczyszczanie w kilku krokach
O koreańskim podejściu do demakijażu z pewnością słyszało lub czytało już większość kobiet na świecie. Rytuał ten, chociaż ma swoje uzasadnienie w sporej ilości kroków pielęgnacyjnych, to niestety – zajmuje sporo czasu, wymaga posiadania dużej ilości kosmetyków i nie przyniesie spektakularnych efektów bez systematyczności i zaangażowania. Demakijaż, aby był skuteczny nie potrzebuje aż 10 kroków lub więcej (jak przeczytać można w azjatyckich poradnikach), ale ograniczyć go można do dwóch lub trzech podstawowych etapów.
Demakijaż wstępny
Pierwszy etap oczyszczania skóry twarzy jest niezwykle istotny, ponieważ dzięki niemu pozbywamy się wstępnej warstwy makijażu oraz większych zanieczyszczeń. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów, które stworzone zostały w celu skutecznego i szybkiego demakijażu. Najczęściej wybieranymi kosmetykami są płyny micelarne oraz mleczka do demakijażu. Coraz częściej mówi się jednak o metodzie OCM, czyli Oil Cleansing Method. Pozwala ona na usunięcie tłuszczu, sebum oraz makijażu za pomocą olejków. Taki sposób nie narusza warstwy hydrolipidowej skóry i nie wysusza cery – sprawdzi się w przypadku osób posiadających skórą suchą i odwodnioną. Według Natalii Dubiel z drogerii Cocolita „Olejki do demakijażu nie stanowią jeszcze dużej kategorii pielęgnacyjnej, ale w tworzeniu tego typu produktów specjalizują się takie marki azjatyckie jak: It’s SKIN, czy Holika Holika. Jednym z bestsellerów jest natomiast olejek do demakijażu marki Resibo„.
Oczyszczanie właściwe
Dopiero po wstępnym usunięciu makijażu, zaleca się używanie produktów oczyszczających, a wśród nich najbardziej popularnych – żeli do mycia twarzy. Warto wspomnieć, że w połączeniu z piankami, kremami lub żelami o właściwościach oczyszczających świetnie współgrają szczoteczki soniczne, które w ostatnim czasie zyskały dużą popularność. Dopiero po wykonaniu tego kroku możemy być pewni, że twarz staje się całkowicie pozbawiona zabrudzeń i resztek makijażu. Krok trzeci, który bardzo często pomijany jest podczas wieczornego demakijażu? Tonik! To właśnie on odpowiedzialny jest za przywrócenie odpowiedniego pH skórze, a które to zostało naruszone przez produkty myjące. Wiele z nich oprócz właściwości tonizujących, wykazuje również inne działanie – np. rozświetlające, odświeżające, matujące, zmniejszające widoczność porów. Wszystko po to, aby jak najlepiej dostosować kosmetyk do potrzeb danej skóry.
Alternatywne sposoby na demakijaż
Dodatkowym krokiem, który również przyczynia się do dobrej kondycji naszej cery jest zafundowanie skórze chwili relaksu. Dogłębne oczyszczanie to przede wszystkim peelingi, które należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Warto wspomnieć, że cera pozbawiona martwego naskórka – idealnie wchłania liczne składniki aktywne, które zawarte są w kosmetykach. Jeśli podczas wieczornej pielęgnacji, możesz pozwolić sobie na nieco dłuższą chwilę dla siebie – po peelingu wykonaj maseczkę nawilżającą – Twoja skóra z pewnością odwdzięczy się pięknym wyglądem i zdrowym, rozświetlonym blaskiem.
Właściwe oczyszczanie twarzy to podstawowy i najważniejszy czynnik, który warunkuje nie tylko wygląd makijażu, ale również szybkość starzenia się skóry. Kilka etapów demakijażu oraz proste nawyki wykonywane podczas wieczornej i porannej pielęgnacji przyczynią się do lepszego jej wyglądu i odpowiedniej kondycji skóry.
Artykuł zewnętrzny.