Laminacja rzęs to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych ostatnich lat. Decydują się na niego osoby, którym zależy na naturalnym podkreśleniu oprawy oczu. Co jednak dokładnie kryje się pod pojęciem laminacji? Pora rozwiać nieścisłości w terminologii i szczegółowo omówić, czym laminacja różni się od liftingu.
Laminacja rzęs – co to takiego?
Chociaż laminacja rzęs to tak naprawdę jeden z etapów zabiegu stylizacyjnego, w większości gabinetów kosmetycznych to właśnie tak nazywa się usługę trwałego podkręcania włosków. W praktyce jednak sama laminacja rzęs to zabieg nawilżający, odżywiający i wzmacniający rzęsy. Polega na aplikacji specjalnego preparatu zawierającego zhydrolizowaną keratynę.
Keratyna to białko, które stanowi główny budulec włosów, także rzęs. Nadaje im mocną strukturę, dzięki czemu są odporniejsze na uszkodzenia, łamanie i wypadanie. Działa także nawilżająco i sprawia, że rzęsy stają się bardziej lśniące. Tym samym świetnie dopełnia efekt liftingu rzęs.
Laminacja rzęs a lifting – czym się różnią?
Wiesz już, że laminacja rzęs to zabieg odżywczy na włoski znajdujące się na górnej powiece. Z kolei lifting rzęs wpływa wyłącznie na estetykę – unosi rzęsy u nasad, nadając im trwały, podkręcony kształt. W tym celu wykorzystywane są specjalne preparaty, najpierw przerywające, a następnie odbudowujące wiązania dwusiarczkowe w rzęsach. W skrócie: lifting rzęs działa jak zalotka, tyle że znacznie dłużej.
W mojej karierze zawodowej nie spotkałam się jeszcze z tym, by wykonywano zabieg laminacji bez liftingu rzęs. Częstsza jest odwrotna praktyka, czyli sam lifting bez laminacji. Osobiście uważam jednak, że zdecydowanie warto łączyć oba te zabiegi.
W kwestii takiej jak laminacja a lifting rzęs powinno się mieć na uwadze, że wzmocnienie włosków laminacją pozwoli cieszyć się dłuższym efektem podkręconych rzęs. Co więcej, rzęsy po laminacji mają szansę rosnąć dłuższe i gęstsze, przez co kolejne zabiegi liftingu mogą dawać jeszcze lepsze rezultaty.
Jak przebiega zabieg laminacji rzęs?
Laminacja rzęs to zwykle ostatni etap usługi stylizacji rzęs. W ramach liftingu większość salonów kosmetycznych oferuje dodatkowo koloryzację oraz laminację rzęs. Niektóre mają w ofercie także usługę botoksu rzęs (dodatkowego zabiegu odżywiającego włoski). Poniżej przedstawiam, jak przebiega zabieg laminacji od początku do końca, czyli także z poprzedzającymi go krokami.
- Oczyszczanie i odtłuszczanie rzęs i powiek – dokładny demakijaż oczu. Na laminację rzęs najlepiej przyjść bez makijażu, by krok ten przebiegł szybciej i sprawniej.
- Aplikacja specjalnych płatków kosmetycznych – podobnie jak w przypadku usługi przedłużania rzęs przykleja się je na dolne powieki. Chronią górne i dolne rzęsy przed posklejaniem się ze sobą.
- Nałożenie silikonowych wałeczków na górne powieki – to właśnie one będą nadawać kształt rzęsom. Pokrywa się je klejem, a następnie zaczesuje na nie włoski.
- Aplikacja preparatów zmieniających kształt rzęs – pierwszy zmiękcza włoski, a drugi utrwala ich nowy kształt.
- Aplikacja farbki koloryzującej włoski – dzięki niej można przyciemnić rzęsy, co przekłada się na ich optyczne pogrubienie.
- Laminacja rzęs – czyli aplikacja specjalnego serum lub olejku z keratyną.
Usługa obejmująca lifting, koloryzację i laminację rzęs na ogół trwa ok. 60 minut. Jej cena może różnić się zależnie od lokalizacji – zwykle wynosi jednak 120-300 zł.
Efekty laminacji rzęs
Po zabiegu laminacji rzęs oprawa oczu jest uwidoczniona, co zapewnia efekt optycznie większych, otwartych oczu. Włoski wydają się być wyraźnie dłuższe i grubsze. Są nawilżone i sprężyste, jednak zachowują podkręcony kształt.
W przypadku zabiegu takiego jak laminacja rzęs efekt jest znacznie bardziej naturalny od standardowego przedłużania rzęs. Warto przy tym zaznaczyć, że na efekty laminacji wpływa przede wszystkim wyjściowa kondycja rzęs, czyli ich naturalna długość, gęstość i grubość. Efekt „wow” dotyczy zwłaszcza pań z długimi i gęstymi rzęsami, które naturalnie rosną prosto.
Jeśli chcesz poprawić efekty laminacji rzęs w salonie kosmetycznym, zadbaj także o swoją domową pielęgnację rzęs. Istnieje szereg czynników, poprzez które możesz wpłynąć na kondycję swojej oprawy oka. Zapraszam Cię do przeczytania mojego artykułu na ten temat: https://magdalenajaglarz.pl/sposoby-na-dlugie-rzesy/.
Efekty przed i po laminacji rzęs
Laminacja rzęs – ile się utrzymuje?
Laminacja rzęs pozwala cieszyć się stosunkowo długim efektem podkręconych włosków. U większości kobiet utrzymuje się on średnio 6 tygodni. Mniej więcej tyle czasu mija, zanim podkręcone rzęsy naturalnie wypadną, a w ich miejsce odrosną nowe, proste. Możesz wydłużyć go, jeśli:
- dbasz o codzienne nawilżanie rzęs – na noc aplikujesz na nie odżywkę,
- unikasz stosowania trudnego do zmywania tuszu do rzęs,
- wykonujesz delikatny demakijaż – najlepiej olejkami, bez wacików,
- nie pocierasz powiek – ten nawyk przyspiesza wypadanie włosków.
Lifting rzęs połączony z laminacją, a dodatkowo z odpowiednią pielęgnacją pozwala cieszyć się uniesionymi u nasady rzęsami nawet do 8. tygodni.
Większość stylistek rzęs zaleca również niemoczenie rzęs przez 24 godziny od wykonania laminacji. Pozwala to włoskom maksymalnie zaabsorbować odżywcze preparaty i utrwala efekty zabiegu. Dlatego po laminacji rzęs wstrzymaj się z makijażem, zrezygnuj ze wzmożonej aktywności fizycznej, basenu oraz sauny.
Czy laminacja rzęs jest bezpieczna?
Laminacja rzęs to stosunkowo bezpieczny, nieinwazyjny i bezbolesny zabieg kosmetyczny. Jeśli wykonuje go odpowiednio wykwalifikowana osoba, nie powinien on powodować żadnych komplikacji. Lifting i laminacja rzęs z pewnością w mniejszym stopniu obciążają naturalne włoski niż standardowe przedłużanie rzęs.
Bardzo ważne jest, by wybrać zaufany gabinet kosmetyczny, ponieważ niepoprawnie wykonana laminacja może uszkodzić naturalne rzęsy. Jeżeli podczas laminacji rzęs czujesz pieczenie oczu lub powiek, poinformuj o tym osobę wykonującą zabieg. Pamiętaj, że każda skóra jest inna, a przez to może występować np. reakcja alergiczna na stosowane preparaty.
Laminacja rzęs – przeciwwskazania
Pomimo bezpieczeństwa laminacji rzęs istnieją przeciwwskazania, w przypadku których kosmetolodzy odmawiają wykonywania tego zabiegu. To m.in.:
- choroby oczu, np. stany zapalne, zespół suchego oka, zaćma, jęczmień,
- alergie skórne,
- gojąca się skóra powiek, np. po blefaroplastyce,
- świeżo wykonany makijaż permamentny powiek,
- przedłużone rzęsy (nie nadają się do liftingu i laminacji).
Na czym polega laminacja rzęs? Podsumowanie
Laminacja rzęs to zabieg wchodzący w usługę kosmetyczną, która na ogół obejmuje także lifting i koloryzację rzęs. Dzięki laminacji rzęsy zyskują dodatkowe wzmocnienie, nawilżenie oraz ochronę. W rezultacie mogą rosnąć dłuższe oraz gęstsze. Laminacja rzęs wpływa także na długość utrzymywania się efektów liftingu (podkręcenia) rzęs. Decydując się na zabieg laminacji, wybierz zaufany gabinet kosmetyczny.