W ostatnim czasie coraz większym problemem osób dorosłych staje się cera trądzikowa. Pielęgnacja czy leczenie? Dowiedz się, co pomoże Ci pozbyć się niechcianych wyprysków.Trądzik u osób dorosłych pojawia się coraz częściej. Dermatolodzy, do których zgłaszają się pacjenci ze zmianami skórnymi, są przekonani, że za skalę problemu odpowiada tryb życia, nawyki żywieniowe oraz postęp cywilizacyjny, a co za tym idzie – choroby XXI wieku. Coraz więcej osób boryka się bowiem z brakiem stabilizacji hormonalnej, która jest widoczna na twarzy pacjentów. Kłopoty z tarczycą, zaburzenia miesiączkowania i inne schorzenia endokrynologiczne mogą być przyczyną trądziku. Powodem zmian skórnych bywa także stres zaburzający homeostazę organizmu. Nie bez znaczenia jest także dieta. Choć dr Dagmara Witkowska z Wrocławia uważa, że jedynym składnikiem odpowiedzialnym za zmiany skórne jest mleko oraz jego przetwory, wielu pacjentów zauważa u siebie zależność pomiędzy jedzeniem innych produktów a nasileniem zmian trądzikowych. Badanie nie wyjaśniają dokładnie tego zjawiska, jednak lekarze podejrzewają, że przyczyną może być alergia na niektóre składniki pokarmowe, która jest widoczna na naszej skórze.

Rodzaje trądziku – sprawdź, co jest twoim problemem

Trądzik jest najczęściej kojarzony z nastolatkami przechodzącymi etap dojrzewania. Okazuje się jednak, że choć młodzież nierzadko cierpi z powodu często pojawiających się pryszczy, zmiany skórne o charakterze trądzikowym mogą być zmorą osób w każdym wieku. Medycyna wyróżnia bowiem wiele rodzajów trądziku.

Trądzik niemowlęcy – choć trudno w to uwierzyć zmiany trądzikowe mogą pojawić się już w wieku noworodkowym i niemowlęcym. Ich objawem są zazwyczaj gęsto usytuowane krostki i grudki na nosku, czole oraz policzkach. Zmiany mogą nasilać się po kontakcie z promieniami słonecznymi. Przyczyny trądziku u niemowląt nie są do końca znane. Przypuszcza się, że odpowiadają za nie hormony zgromadzone w organizmie dziecka jeszcze w łonie matki lub które dostały się do jego krwioobiegu w czasie karmienia. Lekarze skłaniają się również ku hipotezie głoszącej, że trądzik niemowlęcy to rodzaj reakcji alergicznej.

Trądzik pospolity – najczęściej pojawia się w wieku dojrzewania i jest spowodowany zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Objawia się grudkami i ropiejącymi krostami usytuowanymi na brodzie, czole, a niekiedy także na policzkach. Nierzadko towarzyszą mu wągry oraz błyszcząca skóra. Warto wiedzieć, że o ile trądzik pospolity jest częstszym problemem chłopców niż dziewcząt, kobiety są bardziej narażone na jego pojawienie się już po okresie dojrzewania. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmie. Właśnie dlatego zmiany trądzikowe mogą towarzyszyć, np. menopauzie. Nierzadko są pierwszym objawem zespołu policystycznych jajników.

Trądzik polekowy – to rodzaj zmian skórnych o charakterze trądzikowym, które pojawiają się jako reakcja na przyjmowanie niektórych leków. Do medykamentów mogących wywołać trądzik należą

  • leki przyjmowane na nadczynność tarczycy,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • antydepresanty(zwłaszcza zawarty w nich lit),
  • leki przeciwgruźlicze,
  • kortykosteroidy stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry i astmy.

Trądzik zawodowy – pojawia się u osób mających stały kontakt ze substancjami takimi jak oleje, ropa naftowa, pyły czy chlor. Wpływ na jego występowanie może mieć także dziegieć.

Dowiedz się więcej na temat trądziku dorosłych, cery trądzikowej, pielęgnacji i leczeniu, jakie opisano w artykule na stronie https://www.iwostin.pl/pielegnacja-specjalistyczna/artykuly/tradzik-doroslych/#.

Lekarz, który leczy trądzik

Pojawienie się zmian trądzikowych skłania pacjentów do wizyty u dermatologa. Należy jednak pamiętać, że choć specjalista zajmujący się leczeniem zmian skórnych jest najlepszym wyborem w tej sytuacji, warto skorzystać także z pomocy lekarzy innych specjalizacji. Trądzik nierzadko towarzyszy bowiem takim chorobom jak niedoczynność tarczycy (lub nadczynność – wówczas bywa wynikiem przyjmowanych leków), zespół policystycznych jajników czy nawet depresja. Z tego powodu leczenie w gabinecie dermatologicznym warto uzupełnić szerszą diagnostyką. Dobrym pomysłem jest zatem konsultacja endokrynologa, ginekologa oraz psychologa. Ten ostatni specjalista pomoże również w zachowania stabilności emocjonalnej. Trzeba wiedzieć, że zmiany skórne u osób w różnym wieku powodują zaburzenia emocjonalne. Nieestetyczne pryszcze sprawiają bowiem, że osoby pewne siebie tracą grunt pod nogami, czują się nieatrakcyjne i wstydzą się problemów z cerą. Warto dodać, że w takim przypadku zmiany skórne nierzadko nasilają się, na co wpływają m.in. zaburzenia gospodarki hormonalnej (permanentny stres przyczynia się do nadmiernego wydzielania kortyzolu, który z  kolei jest sprzężony z innymi hormonami).

Leczenie trądziku

Podstawowe leczenie trądziku przebiega w gabinecie dermatologicznym. Specjalista po obejrzeniu i zbadaniu zmian skórnych zaleca odpowiednią terapię. Niektóre odmiany trądziku wymagają długiej antybiotykoterapii. Nierzadko specjaliści zalecają także przyjmowanie kortykosteroidów. Skutecznym sposobem na walkę ze zmianami skórnymi o charakterze trądzikowym może być terapia retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A. Warto wiedzieć, że trądzik może być leczony również miejscowo. Wówczas zaleca się stosowanie maści i kremów, które zawierają antybiotyk, retinoid, kwas, substancje złuszczające. Niektórzy specjaliści polecają też stosowanie kwasów organicznych, które usuwają martwy naskórek, odblokowując pory będące ujściem gruczołów łojowych. Istotne jest także nawilżanie skóry, dlatego lekarze zapisują pacjentom środki silnie nawilżające.

Cera trądzikowa – pielęgnacja czyni cuda

Pielęgnacja skóry trądzikowej nie należy do najłatwiejszych zadań kosmetycznych, jednak jest nieoceniona w walce ze szpecącymi zmianami skórnymi. Ważne jest dobranie odpowiednich preparatów, które nawilżą skórę, jednocześnie wysuszając i lecząc powstałe wypryski. Dobrym rozwiązaniem jest też uzupełnienie codziennej pielęgnacji zabiegami przeprowadzanymi w gabinetach kosmetycznych. Wśród procedur najbardziej polecanych pacjentom borykającym się z trądzikiem znajdują się: zabiegi z użyciem kwasów, mezoterapia mikroigłowa i igłowa oraz różnego rodzaju maski – złuszczające i nawilżające. Połączenie tych zabiegów w zależności od rodzaju i zaawansowania trądziku z codzienną pielęgnacją może pomóc w pozbyciu się nieestetycznych zmian skórnych oraz blizn powstałych w ich wyniku. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsza jest regularność i konsekwencja w codziennym życiu. Właśnie dlatego warto skorzystać z dobrej jakości produktów, np. Iwostin do skóry trądzikowej, które zostały skomponowane tak, by wspomagać leczenie dermatologiczne. W kosmetyczce osoby z trądzikiem powinny znaleźć się: żel lub pianka do mycia, tonik, krem na dzień i krem na noc. Można także skorzystać z kremów lub maści stosowanych punktowo, bezpośrednio na wyprysk. Ciekawym rozwiązaniem jest także sięgnięcie po naturalne preparaty wspomagające leczenie trądziku. Należą do nich, np. napar z ziela rumianku oraz naturalny olejek z drzewa herbacianego. Rumianek działa łagodząco na zaognione zmiany, a olejek z drzewa herbacianego wykazuje właściwości antyseptyczne, co ogranicza namnażanie się drobnoustrojów bytujących na skórze.

Poznaj produkty, które doceni cera trądzikowa – pielęgnacja z Iwostin na stronie https://www.iwostin.pl/produkty?line=1&line=1.

Dieta a leczenie trądziku

Osoby borykające się z trądzikiem powinny zadbać o swoją dietę. Pierwszym zadaniem w przypadku zdiagnozowania tej choroby jest wyeliminowanie dań typu fast food. Ich skład nie jest najlepszy i szkodzi całemu organizmowi, może wywoływać także zmiany skórne. Ponadto warto ograniczyć spożycie mleka i przetworów mlecznych. Zawarta w nich laktoza wpływa bowiem na pracę gruczołów łojowych. Dobrym pomysłem jest też zmniejszenie w diecie ilości produktów zawierających cukier czy ostre przyprawy. Czasami spożywanie mięsa może mieć negatywny wpływ na wygląd naszej skóry i pojawianie się niedoskonałości. Warto pamiętać, że trądzik może być indywidualną reakcją organizmu na konkretny produkt, dlatego na co dzień trzeba obserwować siebie i eliminować produkty uczulające.

Trądzik jest częstym problemem dermatologicznym u osób w różnym wieku. Jego leczenie wymaga dokładnej diagnostyki, a skuteczne leczenie jest możliwe dopiero po połączeniu wielu dyscyplin wiedzy. Właśnie dlatego istotne jest nie tylko stosowanie przepisanych przez dermatologa leków, ale także zbilansowanie diety, uregulowanie trybu życia, wyeliminowanie stresu oraz przede wszystkim – właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej. Holistyczne podejście do problemu jest bowiem gwarancją sukcesu w jej leczeniu.

Źródła:

  • https://wylecz.to/choroby-skory/rodzaje-tradziku/
  • https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/tradzik-choroba-nie-tylko-dojrzewajacej-mlodziezy

 

Artykuł zewnętrzny.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *